Одделение Ахуачапан

Одделение Ахуачапан

Град во Ел Салвадор. Имаме 7 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Ел Салвадор
0.0
(0 критики)

Увид за Одделение Ахуачапан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Одделение Ахуачапан

Овие податоци се наследени од Ел Салвадор, не припаѓаат на Одделение Ахуачапан.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 30.00
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.17
Капучино (нормално)
$ 3.11
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.00

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.35
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 27.24
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 3.00
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 10.00
Гориво (1 литар)
$ 1.07
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 19,278.02
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,148.44

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 28.31
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 21.72
Кино (1 седиште)
$ 5.00

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 64.80
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 52.45
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 99.10
Машки кожени деловни чевли
$ 100.44

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,609.63
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,063.08
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.30

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.87
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.80
Млеко (1 литар)
$ 1.97
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.92
Бел ориз (1 кг)
$ 1.54
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.48
локално сирење (1 кг)
$ 6.87
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.02
Говедско месо (1 кг)
$ 9.99
Јаболко (1 кг)
$ 2.99
Банана (1 кг)
$ 1.76
Портокал (1 кг)
$ 2.46
Домат (1 кг)
$ 2.32
Компир (1 кг)
$ 2.41
Кромид (1 кг)
$ 1.94
зелена салата (1 парче)
$ 0.99
Вода (1,5 литри)
$ 1.02
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.95
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 85.07
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 41.66

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 144.08
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,315.97

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 720.78
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 545.18
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,003.83
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 852.31

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 440.11

Одделение Ахуачапан Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Одделение Ахуачапан Географски информации

Дознајте повеќе за Одделение Ахуачапан

Добредојдовте во Одделот Ахуачапан, Ел Салвадор! Овој прекрасен регион е познат по своите прекрасни пејзажи, богата историја, пријателски настроени локални жители и бескрајни можности за авантура. Без разлика дали сте љубител на природата, љубител на историјата, љубител на храна или едноставно барате одмор за одмор, Ахуачапан има по нешто за секого.

Сместено на запад од Ел Салвадор, Одделот Ахуачапан е дом на неколку важни археолошки локалитети, вклучувајќи ги и древните урнатини на Маите Тазумал. Посетителите можат да ги истражуваат овие фасцинантни структури и да научат за предколумбиската историја и култура на регионот. Друга атракција што мора да се посети е Cadejo Brewing Company, локална пиварница која нуди широк спектар на занаетчиски пива, музика во живо и вкусна храна.

Вљубениците во природата ќе сакаат да ги истражуваат бујните шуми во регионот, нерамните планини и прекрасните водопади. Посетете го националниот парк Лос Вулканс за да ги видите вулканските врвови Санта Ана и Изалко или да се натопи во смирувачките термални води на градот на познатите геотермални базени во Ахуачапан.

За оние кои бараат релаксирачки одмор, Одделот Ахуачапан има различни шармантни градови и села за истражување, секој со својот уникатен шарм и локални традиции. Талкајте по улиците и уживајте во шарената архитектура, уживајте во традиционалната салвадорска кујна и потопете се во локалната култура.

Со своите неверојатни пејзажи, богата историја и добредојдени локални жители, Одделот Ахуачапан, Ел Салвадор, е дестинација која мора да се посети. Без разлика дали ги истражувате древните урнатини, ги откривате природните чуда на регионот или едноставно се релаксирате во некој од неговите шармантни градови, сигурно ќе се заљубите во убавината и шармот на овој неверојатен регион. Планирајте ја вашата посета сега и искусете ги сами чудата на Ахуачапан!

Популарни прашања за Одделение Ахуачапан

Според најновите податоци, населението во Одделот Ахуачапан, Ел Салвадор е приближно XXX,XXX.

Доминантен јазик што се зборува во департманот Ахуачапан, Ел Салвадор е шпанскиот.

Одделот Ахуачапан, Ел Салвадор генерално доживува топла и тропска клима во текот на годината со просечни температури кои се движат од XX°C до XX°C.

Да, Одделот Ахуачапан е познат по својата неверојатна природна убавина, вклучувајќи ја популарната туристичка атракција ХХХ и историската знаменитост ХХХ.

Земјоделството, производството на кафе и текстилот се меѓу примарните економски активности во Одделот Ахуачапан, Ел Салвадор.

Да, Одделот Ахуачапан е домаќин на различни фестивали во текот на годината, како што се фестивалот ХХХ и прославата ХХХ, кои го прикажуваат богатото културно наследство на регионот.

Да, Одделот Ахуачапан е дом на неколку образовни институции, вклучувајќи ги ХХХ и ХХХ, обезбедувајќи можности за квалитетно образование.

Одделот Ахуачапан има добро поврзан транспортен систем, кој содржи патни мрежи, локални автобуси и такси за удобно патување во регионот.

Одделот Ахуачапан генерално има ниска стапка на криминал, што го прави релативно безбедна дестинација за туристите. Како и со секое патување, препорачливо е да се преземат неопходни мерки на претпазливост и да се следат локалните упатства.

Некои блиски градови и градови кои вреди да се посетат од Одделот Ахуачапан вклучуваат ХХХ, познат по својот ХХХ и ХХХ, познат по својот ХХХ.