Одделение Санта Ана

Одделение Санта Ана

Град во Ел Салвадор. Имаме 7 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Ел Салвадор
0.0
(0 критики)

Увид за Одделение Санта Ана

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Одделение Санта Ана

Овие податоци се наследени од Ел Салвадор, не припаѓаат на Одделение Санта Ана.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 30.00
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.17
Капучино (нормално)
$ 3.11
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.00

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.35
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 27.21
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 3.00
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 10.00
Гориво (1 литар)
$ 1.07
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 19,265.35
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,138.78

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 28.30
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 21.73
Кино (1 седиште)
$ 5.00

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 64.82
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 52.61
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 99.04
Машки кожени деловни чевли
$ 100.44

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,610.62
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,063.78
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.31

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.86
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.80
Млеко (1 литар)
$ 1.96
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.92
Бел ориз (1 кг)
$ 1.54
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.47
локално сирење (1 кг)
$ 6.87
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.02
Говедско месо (1 кг)
$ 9.99
Јаболко (1 кг)
$ 2.99
Банана (1 кг)
$ 1.76
Портокал (1 кг)
$ 2.46
Домат (1 кг)
$ 2.31
Компир (1 кг)
$ 2.41
Кромид (1 кг)
$ 1.94
зелена салата (1 парче)
$ 0.99
Вода (1,5 литри)
$ 1.02
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.95
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 85.09
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 41.65

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 144.11
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,321.81

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 721.18
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 544.61
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,004.55
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 853.01

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 438.60

Одделение Санта Ана Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Одделение Санта Ана Географски информации

Дознајте повеќе за Одделение Санта Ана

Одделот Санта Ана во Ел Салвадор се наоѓа во западниот регион на земјата и се граничи со Гватемала на север и Хондурас на исток. Овој мал оддел може да се пофали со богато културно наследство и бројни природни атракции што го прават главна дестинација за патниците.

Градот Санта Ана е главен град на одделот и е познат по својата неверојатна архитектура, вклучувајќи цркви во неоготски стил и градби во арт деко. Тоа е исто така дом на една од најважните културни институции во земјата, Регионалниот музеј на Западот, кој ја прикажува историјата и уметноста на областа. Вулканот Санта Ана е исто така значајна знаменитост во областа и привлекува многу туристи и љубители на природата.

Одделот е дом на неколку други важни културни локалитети, вклучувајќи го и античкото место на Маите Тазумал, кое датира од 500 година од нашата ера. Веб-страницата има неколку структури и артефакти кои нудат поглед во раните животи на народот на Маите. Колонијалниот град Хуајуа е домаќин на неделен фестивал на храна кој ги истакнува познатото кафе и традиционалната кујна во регионот.

Љубителите на природата ќе го ценат мноштвото прекрасни природни пејзажи во Санта Ана. Лаго де Коатепек е прекрасно вулканско езеро кое нуди многу активности базирани на вода, од пливање и нуркање до риболов и пловење. Блискиот национален парк Серо Верде е неверојатен природен резерват кој нуди многу пешачки патеки и неверојатен поглед на околниот пејзаж.

Одделот Санта Ана е дестинација што мора да ја посети секој заинтересиран за истражување на културата, историјата и природните убавини на Ел Салвадор. Со своето богато културно наследство, неверојатна архитектура и природни атракции, не е изненадување што Санта Ана станува сè попопуларна дестинација меѓу туристите. TrustLocale.com е горд што ги нуди своите услуги на посетителите во овој прекрасен дел од светот.

Популарни прашања за Одделение Санта Ана

Одделот Санта Ана е дом на многу популарни туристички атракции како што се вулканот Санта Ана, езерото Коатепеке и катедралата Санта Ана.

Одделот Санта Ана генерално ужива во топла тропска клима со просечни температури помеѓу 22-28 Целзиусови степени во текот на годината.

Да, Одделот Санта Ана е домаќин на неколку живописни фестивали и настани, вклучувајќи ги и карневалот Санта Ана и фестивалот август, кои се познати по своето културно богатство.

Одделот Санта Ана нуди широк спектар на опции за јадење, од традиционална салвадорска кујна до интернационална храна. Некои популарни избори вклучуваат Las Brumas Grill и Restaurante La Pampa.

Одделот Санта Ана има различни опции за превоз, вклучувајќи такси, автобуси и изнајмување автомобили. Локалниот автобуски систем е достапен начин за навигација во градот и неговата околина.

Santa Ana Centro, Colonia Escalón и Colonia Santa Lucía се некои од најдобрите населби што треба да се земат предвид за сместување при посета на Одделот Санта Ана.

Да, Одделот Санта Ана има неколку трговски центри и маркети, вклучувајќи ги Метроцентро Санта Ана и Меркадо општински, каде што посетителите можат да најдат различни стоки и локални производи.

Официјалната валута на Ел Салвадор, вклучувајќи го и одделот Санта Ана, е американскиот долар (USD). Тоа е широко прифатено во целиот регион.

Одделот Санта Ана, како и секоја друга дестинација, има свој дел од безбедносните размислувања. Генерално е безбедно за туристите, но секогаш е препорачливо да ги преземете неопходните мерки на претпазливост и да бидете информирани за вашата околина.

Одделот Санта Ана нуди различни активности на отворено како пешачење и прошетки низ природата околу вулканот Санта Ана, истражување на прекрасното езеро Коатепеке и посета на импресивните урнатини Тазумал.