Одделение La Unión

Одделение La Unión

Град во Ел Салвадор. Имаме 8 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Ел Салвадор
0.0
(0 критики)

Увид за Одделение La Unión

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Одделение La Unión

Овие податоци се наследени од Ел Салвадор, не припаѓаат на Одделение La Unión.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 30.00
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.17
Капучино (нормално)
$ 3.11
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.00

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.35
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 27.25
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 3.00
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 10.00
Гориво (1 литар)
$ 1.07
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 19,281.12
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,150.80

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 28.31
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 21.71
Кино (1 седиште)
$ 5.00

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 64.80
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 52.42
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 99.11
Машки кожени деловни чевли
$ 100.44

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,609.39
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,062.91
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.30

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.87
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.80
Млеко (1 литар)
$ 1.97
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.92
Бел ориз (1 кг)
$ 1.54
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.48
локално сирење (1 кг)
$ 6.87
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.02
Говедско месо (1 кг)
$ 9.99
Јаболко (1 кг)
$ 2.99
Банана (1 кг)
$ 1.76
Портокал (1 кг)
$ 2.46
Домат (1 кг)
$ 2.32
Компир (1 кг)
$ 2.41
Кромид (1 кг)
$ 1.94
зелена салата (1 парче)
$ 0.99
Вода (1,5 литри)
$ 1.02
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.95
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 85.06
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 41.66

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 144.07
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,314.55

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 720.68
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 545.31
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,003.65
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 852.14

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 440.48

Одделение La Unión Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Одделение La Unión Географски информации

Дознајте повеќе за Одделение La Unión

Добредојдовте во Одделот La Unión, Ел Салвадор - место каде убавината на природата се среќава со урбанизацијата. Одделот La Unión се наоѓа во источниот регион на Ел Салвадор, граничи со Хондурас и со Тихиот Океан. Неверојатните погледи на Тихиот Океан и неговата тропска клима го прават идеална дестинација и за локалното население и за туристите.

Одделот La Unión е дом на плејада атракции, вклучувајќи песочни плажи, милји лагуни и прекрасни планински масиви. Можете да ги истражувате природните резервати на одделот, да пешачите до неговите планински врвови или да се капете во неговите бистри води. Богатото културно наследство на одделот исто така вреди да се истражува. Можете да ги посетите историските знаменитости како што се споменикот Томас Регаладо или црквата Сан Алехо.

Економијата на одделот во голема мера се потпира на земјоделството и риболовот, при што кафето и шеќерната трска се нејзините примарни култури. Рибарската индустрија е витален дел од економијата на одделот, снабдувајќи ги локалните пазари со свежа морска храна. Одделот La Unión е исто така познат по своите ракотворби, со традиционални занаетчии кои ги продаваат своите производи на локалните пазари.

Одделот La Unión е совршена дестинација за поединци кои бараат мир и тишина. Можете да го паркирате вашиот автомобил и да се прошетате покрај брегот за да уживате во неговата мирна атмосфера. Одделот исто така нуди низа сместувачки капацитети кои одговараат на секој буџет, од пријатни изнајмувања за одмор до луксузни одморалишта на плажа.

Како заклучок, Одделот La Unión е одлична дестинација за љубителите на природата, љубителите на историјата и сите кои бараат мирна средина. Без разлика дали ве интересира неговото експанзивно крајбрежје, високите планини или волшебната историја, Одделот La Unión има што да им понуди на сите. Затоа, дојдете и истражете го овој природен рај и направете го вашиот престој незаборавен.

Популарни прашања за Одделение La Unión

Одделот La Unión има популарни атракции како што се вулканот Кончагуа, плажата Тамариндо и Заливот Џикилиско.

Одделот La Unión доживува тропска клима со топли температури во текот на целата година. Има висока влажност и повремени врнежи.

Да, Одделот Ла Унион може да се пофали со неколку прекрасни плажи, вклучително и плажата Тамариндо, плажата Ел Куко и плажата Лас Флорес за посетителите да уживаат.

Одделот La Unión нуди разновидна вкусна локална кујна. Некои популарни места за јадење вклучуваат El Cuco Pupusería, Los Ranchos и El Familiar Restaurant.

Одделот La Unión генерално има пониски трошоци за живот во споредба со поголемите градови во Ел Салвадор. Цените за домување, намирници и јадење надвор се релативно прифатливи.

Одделот La Unión во голема мера се потпира на земјоделството, особено на производството на кафе, шеќерна трска и пченка. Риболовот и туризмот исто така играат значајна улога во локалната економија.

Почнувајќи од 2021 година, проценетото население на Одделот Ла Унион е околу 350.000 луѓе.

Транспортот во Одделот Ла Унион главно се потпира на автобуси, такси и приватни возила. Нема аеродроми во одделот, но блиските аеродроми нудат можности за патување со авион.

Одделот La Unión нема големи трговски центри или трговски центри. Сепак, постојат локални пазари и мали продавници каде што можете да најдете разни стоки и производи.

Одделот La Unión слави различни фестивали во текот на годината, вклучувајќи го Фестивалот дел Мар (Морскиот фестивал), La Unión Carnaval и Fiestas Agostinas во чест на заштитникот на градот.