Регион Гаш-Барка

Регион Гаш-Барка

Град во Еритреја. Имаме 3 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Еритреја
0.0
(0 критики)

Увид за Регион Гаш-Барка

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регион Гаш-Барка

Овие податоци се наследени од Еритреја, не припаѓаат на Регион Гаш-Барка.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 18.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 30.00
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 1.99
Капучино (нормално)
$ 0.88
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.09

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.13
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.00
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.67
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.63
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 8.33
Гориво (1 литар)
$ 2.25
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 66,666.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 70,000.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 27.00
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 7.50
Кино (1 седиште)
$ 1.10

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.50
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 75.00
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 200.00
Машки кожени деловни чевли
$ 95.00

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 646.43
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,441.02
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.00
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.59
Млеко (1 литар)
$ 1.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.50
Бел ориз (1 кг)
$ 2.19
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.63
локално сирење (1 кг)
$ 3.00
Пилешко месо (1 кг)
$ 26.92
Говедско месо (1 кг)
$ 10.00
Јаболко (1 кг)
$ 8.44
Банана (1 кг)
$ 1.04
Портокал (1 кг)
$ 1.99
Домат (1 кг)
$ 1.42
Компир (1 кг)
$ 1.78
Кромид (1 кг)
$ 1.06
зелена салата (1 парче)
$ 0.67
Вода (1,5 литри)
$ 2.18
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 12.00
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.47

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 27.50
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 200.00

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 25.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,675.00

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 475.00
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 400.00
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 725.00
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 650.00

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,060.00

Регион Гаш-Барка Географски информации

Дознајте повеќе за Регион Гаш-Барка

Добредојдовте во регионот Гаш-Барка, кој се наоѓа во западниот дел на Еритреја. Овој регион е познат по својата природна убавина, богатата историја и уникатните културни традиции.

Дом на етничките групи Билен и Тигре, Гаш-Барка е центар на различни традиции и спој на култури. Регионот е преполн со антички цркви, традиционални домови и бројни пејзажи кои го одземаат здивот кои привлекуваат посетители од целиот свет.

Регионот е главно земјоделско подрачје каде земјоделството е примарен извор на егзистенција за локалното население. Пченката, сусамот и соргото се главните култури, додека реномираните лозја во регионот нудат локално произведено вино. Традиционалното вино од мед, познато како медовина, исто така е омилено меѓу туристите.

Љубителите на природата ќе го ценат разновидниот пејзаж на Гаш-Барка, вклучувајќи го и зеленото зеленило на реката Гаш, огромните пасишта на саваните и нерамните и карпести планини распространети низ целиот регион. Засолништето за диви животни Данго е популарна дестинација за љубителите на природата, нудејќи можност да го видат дивиот свет во регионот, вклучувајќи ги и павијаните, хиените и дик-диковите, меѓу другите. Набљудувачите на птици ќе имаат и ден на терен бидејќи областа е дом на бројни видови птици.

Љубителите на историјата ќе уживаат во знаменитости како што се древното пристаниште Адулис, некогаш раздвижен центар на трговија и трговија, и црквите Тигриња, издлабени во карпи од 13 век, кои нудат поглед во богатото религиозно и културно наследство на регионот.

Доколку барате уникатно културно искуство, регионот Гаш-Барка ве опфати. Локалните жители се гостопримливи и познати по своите културни традиции како што е церемонијата „Зура“, каде што ги пречекуваат новите невести во заедницата.

Конечно, Гаш-Барка е регион на контрасти, со традиционалниот начин на живот кој беспрекорно се меша со современите случувања. Посетителите можат да изберат од неколку опции за сместување, вклучувајќи традиционални куќи за гости, домови, па дури и модерни хотели.

Како заклучок, регионот Гаш-Барка е скриен скапоцен камен на Еритреја, нудејќи им на посетителите шанса да ги истражуваат и искусат неговите богати културни традиции, разновидни пејзажи и фасцинантна историја. Дојдете, проверете го и искусете го сами Довербата во домот!

Популарни прашања за Регион Гаш-Барка

Регионот Гаш-Барка се наоѓа во западна Еритреја, кој се карактеризира со различни пејзажи, вклучувајќи планини, рамнини и долини.

Населението на регионот Гаш-Барка е приближно 900.000 луѓе, што го прави еден од најнаселените региони во Еритреја.

Главните јазици што се зборуваат во регионот Гаш-Барка се тигрински, тигре, базарски и арапски.

Регионот е првенствено земјоделски, а земјоделството и сточарството се главни економски активности. Најчесто се одгледуваат култури како сорго, просо и сусам.

Некои популарни туристички атракции во регионот Гаш-Барка ги вклучуваат археолошкиот локалитет Ќохаито, Националниот парк Гаш-Барка и традиционалните села Ади Текелезан.

Да, регионот Гаш-Барка е познат по својата културна разновидност. Тој е дом на различни етнички групи како Билен, Тигре, Тигринија и Сахо.

Регионот Гаш-Барка доживува полусушна клима со топли лета и благи зими. Има слаби годишни врнежи, главно во текот на месеците јули до септември.

Да, регионот Гаш-Барка е богат со историски локалитети. Некои значајни ги вклучуваат урнатините на Метера, античкиот град Белев Келев и замокот Сабур.

Регионот има релативно добро развиена транспортна инфраструктура. Поврзан е со другите делови на Еритреја преку патните мрежи, а во близина има и аеродроми.

Да, регионот Гаш-Барка слави различни годишни настани и фестивали, вклучувајќи ги прославите на Денот на независноста на 24-ти мај и шарениот еритрејски новогодишен фестивал познат како „Енкуташ“.