Регион Маекел

Регион Маекел

Град во Еритреја. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Еритреја
0.0
(0 критики)

Увид за Регион Маекел

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Регион Маекел

Најлошото Населби во Регион Маекел

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регион Маекел

Овие податоци се наследени од Еритреја, не припаѓаат на Регион Маекел.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 18.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 30.00
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 1.99
Капучино (нормално)
$ 0.88
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.08

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.13
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 8.00
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.67
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.63
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 8.33
Гориво (1 литар)
$ 2.25
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 66,666.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 70,000.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 27.00
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 7.50
Кино (1 седиште)
$ 1.10

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.50
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 75.00
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 200.00
Машки кожени деловни чевли
$ 95.00

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 646.89
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,440.65
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.00
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.59
Млеко (1 литар)
$ 1.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.50
Бел ориз (1 кг)
$ 2.19
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.63
локално сирење (1 кг)
$ 3.00
Пилешко месо (1 кг)
$ 26.92
Говедско месо (1 кг)
$ 10.00
Јаболко (1 кг)
$ 8.41
Банана (1 кг)
$ 1.04
Портокал (1 кг)
$ 2.00
Домат (1 кг)
$ 1.42
Компир (1 кг)
$ 1.78
Кромид (1 кг)
$ 1.06
зелена салата (1 парче)
$ 0.67
Вода (1,5 литри)
$ 2.18
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 12.00
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.48

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 27.50
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 200.00

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 25.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,675.00

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 475.00
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 400.00
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 725.00
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 650.00

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,060.00

Регион Маекел Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најдобри Населби во Регион Маекел

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Регион Маекел Географски информации

Дознајте повеќе за Регион Маекел

Добредојдовте во регионот Maekel, Еритреја на TrustLocale.com, водечката платформа за прегледи на имот! Регионот Маекел се наоѓа во срцето на Еритреја и е вториот најнаселен регион во земјата. Тој е дом на главниот град на нацијата, Асмара, и неколку други витални градови. Регионот Маекел не е само политички и културен центар на Еритреја, туку е и еден од најубавите региони во земјата.

Асмара, главниот град на регионот Маекел, е фасцинантен град со богата и единствена историја. Познат е по својата импресивна италијанска колонијална архитектура и исклучителните кафулиња, што го прави еден од најатрактивните градови во светот. Асмара е исто така дом на неколку музеи, вклучувајќи го и Националниот музеј на Еритреја и изложбата во Арт Деко Асмара, кои го прикажуваат богатото културно наследство на земјата.

Регионот Маекел е познат по својата пријатна и умерена клима. Регионот има ниска влажност, а температурата обично се движи помеѓу 20°C до 27°C. Најпријатно време за посета е меѓу ноември и април, кога времето е генерално благо и има помали шанси за врнежи.

Ако сакате да инвестирате во имот или да го посетите регионот Маекел, некои од атракциите што мора да ги видите ја вклучуваат православната црква Енда Мариам во Асмара. Црквата е дел од светското наследство на УНЕСКО и е позната по својот уникатен архитектонски дизајн и сложените камени резби. Други атракции ја вклучуваат зградата Fiat Tagliero, поранешна бензинска пумпа која сега служи како музеј на модернистичка уметност, и Caffe Roma, шармантно кафуле со прекрасен поглед.

Како заклучок, регионот Маекел е несомнено дестинација која мора да се посети во Еритреја. Со својата богата историја, прекрасни градови, умерена клима и пејзажи кои го одземаат здивот, таа е фантастична локација за инвестирање во имот. Во TrustLocale.com, ние сме посветени да им обезбедиме на нашите клиенти најсеопфатни прегледи и препораки за имотот за да обезбедиме непречено и пријатно искуство. Останете во тек за повеќе ажурирања!

Популарни прашања за Регион Маекел

Од 2019 година, населението во регионот Маекел во Еритреја се проценува на околу 536.000 луѓе.

Асмара е главен град и главен град во регионот Маекел, Еритреја.

Регионот Maekel нуди неколку популарни атракции како што се зградата Fiat Tagliero, катедралата Асмара и Националниот музеј на Еритреја.

Регионот Маекел доживува суптропска планинска клима со ладни температури и благи лета, што го прави пријатно место за посета.

Да, регионот Маекел е дом на голем број универзитети и колеџи, вклучувајќи ги Универзитетот Асмара и Технолошкиот институт во Еритреја.

Главните јазици што се зборуваат во регионот Маекел се тигринија и арапски, што го одразуваат различното културно наследство на Еритреја.

Некои популарни локални јадења што треба да се пробаат во регионот Маекел вклучуваат Зигни (зачинета чорба), Ињера (сунѓерест леб) и Тибси (месо на скара).

Регионот Маекел генерално се смета за безбеден за туристите, со ниска стапка на криминал и добредојде локално население.

Регионот Маекел, особено Асмара, е познат по своето богато колонијално архитектонско наследство, комбинирајќи италијански и домородни стилови.

Најдобро време за посета на регионот Маекел е сушната сезона, од октомври до март, кога температурите се удобни, а врнежите се минимални.