Ерменија

Ерменија

🇦🇲
Земја. Имаме 11 држави и 308 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Ерменија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Ерменија

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.11
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 50.16
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.52
Капучино (нормално)
$ 3.07
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.98

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.25
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.30
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.66
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.29
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.76
Гориво (1 литар)
$ 1.20
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 28,769.16
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 31,653.10

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 69.60
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 18.97
Кино (1 седиште)
$ 6.28

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 78.03
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 56.37
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 125.15
Машки кожени деловни чевли
$ 103.44

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,979.82
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,381.33
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.92

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.98
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.39
Млеко (1 литар)
$ 1.46
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.71
Бел ориз (1 кг)
$ 2.26
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.11
локално сирење (1 кг)
$ 7.98
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.94
Говедско месо (1 кг)
$ 11.10
Јаболко (1 кг)
$ 1.13
Банана (1 кг)
$ 1.71
Портокал (1 кг)
$ 1.65
Домат (1 кг)
$ 1.80
Компир (1 кг)
$ 0.70
Кромид (1 кг)
$ 0.65
зелена салата (1 парче)
$ 0.79
Вода (1,5 литри)
$ 0.67
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.37
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.51

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 110.73
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.06
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 20.40

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 280.53
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,829.80

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 888.79
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 592.86
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,448.82
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 897.01

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 632.83

Детали за квалитетот на воздухот за Ерменија

Метрика за квалитет на воздухот за Ерменија

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Ерменија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најлошото Градови во Ерменија

Ерменија Географски информации

ISO2
: AM
ISO3
: ARM
Phone Code
: +374
Currency
: AMD
Population
: 2,790,974 (2021)

Дознајте повеќе за Ерменија

Добредојдовте во делот на Ерменија на TrustLocale.com! Ние сме среќни што ќе ве угостиме овде и ќе ви дадеме увид во тоа што ја прави Ерменија прекрасна земја за живеење или посета.

Ерменија е земја која има богата историја и култура, со енергична уметност и музичка сцена, вкусна кујна и пријателски локални жители. Сместена на раскрсницата на Европа и Блискиот Исток, Ерменија нуди уникатен спој на влијанија што ја прават разновидно и фасцинантно место за истражување.

Еден од најважните моменти на Ерменија се нејзините прекрасни пејзажи, кои нудат бескрајни можности за авантура на отворено. Од пешачење во планините до истражување на воодушевувачките пејзажи на езерото Севан, Ерменија е рај за љубителите на природата.

Ерменија е дом на многу историски места и споменици, вклучувајќи го и познатиот манастир Татев, кој се наоѓа на работ на карпа и нуди спектакуларен поглед на околните села. Други места што мора да се посетат ги вклучуваат античките урнатини на манастирот Гегард, тврдината Еребуни и разурнатиот град Ани.

Ерменија е исто така позната по своето производство на вино и ракија, со многу лозја и дестилерии кои нудат тури и дегустации. Традиционалната ерменска кујна, исто така, не смее да се пропушти, со фокус на месо на скара, свеж зеленчук и вкусни зачини.

Жителите на Ерменија се познати по нивната гостопримливост, топлина и пријателство, поради што посетителите се чувствуваат добредојдени и како дома. Главниот град Ереван е раздвижен и космополитски град со просперитетна културна сцена, со многу музеи, галерии и театри за истражување.

Накратко, Ерменија нуди по нешто за секого, со богато културно наследство, прекрасни пејзажи, вкусна кујна и пријателски расположени луѓе. Се надеваме дека овој краток вовед ве инспирираше да откриете повеќе од она што може да го понуди Ерменија при вашата следна посета.

Популарни прашања за Ерменија

Популарни градови за посета во Ерменија се Ереван, Дилијан, Ѓумри и Татев.

Најдобро време за посета на Ерменија е во текот на пролетта (април до јуни) и есента (од септември до ноември), кога времето е пријатно.

Задолжителни туристички атракции во Ерменија се храмот Гарни, манастирот Татев, Севанското езеро и манастирот Гегард.

Традиционалните јадења во Ерменија вклучуваат хоровац (скара), долма (полнети листови од грозје), лаваш (лепен леб) и хариса (каша).

Ерменија има сигурен транспортен систем со опции како што се автобуси, минибуси (маршрутки) и такси достапни во поголемите градови.

Генерално е безбедно да се пие вода од чешма во поголемите градови на Ерменија. Сепак, препорачливо е да се пие флаширана вода во оддалечените области.

Валутата што се користи во Ерменија е ерменскиот драм (AMD).

Главниот јазик што се зборува во Ерменија е ерменскиот. Англискиот и рускиот јазик исто така ги разбираат и зборуваат многу локални жители.

Кредитните картички се широко прифатени во поголемите претпријатија како што се хотели, ресторани и продавници. Сепак, се препорачува да носите пари за помалите бизниси.

Напонот во Ерменија е 220 V, а типот на приклучокот што се користи е стандардниот европски двопински приклучок.