Адис Абеба

Адис Абеба

Град во Етиопија. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Етиопија
0.0
(0 критики)

Увид за Адис Абеба

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Адис Абеба

Најлошото Населби во Адис Абеба

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Адис Абеба

Овие податоци се наследени од Етиопија, не припаѓаат на Адис Абеба.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 25.07
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.00
Капучино (нормално)
$ 0.88
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.67

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.32
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.43
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.46
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.33
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.37
Гориво (1 литар)
$ 1.17
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 25,317.60
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 49,327.19

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 70.39
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 33.09
Кино (1 седиште)
$ 5.23

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 37.88
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 59.03
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 83.79
Машки кожени деловни чевли
$ 97.35

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,236.88
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,444.97
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 15.63

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.91
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.56
Млеко (1 литар)
$ 1.39
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.03
Бел ориз (1 кг)
$ 1.97
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.52
локално сирење (1 кг)
$ 8.57
Пилешко месо (1 кг)
$ 11.05
Говедско месо (1 кг)
$ 12.95
Јаболко (1 кг)
$ 5.59
Банана (1 кг)
$ 1.06
Портокал (1 кг)
$ 2.33
Домат (1 кг)
$ 0.78
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 1.44
зелена салата (1 парче)
$ 0.43
Вода (1,5 литри)
$ 0.50
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.57
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.31

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 156.10
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 160.08

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 82.43
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 43,870.89

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 563.51
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 277.25
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,442.60
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 643.23

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 208.82

Адис Абеба Географски информации

Дознајте повеќе за Адис Абеба

Сместен во срцето на Етиопија, Адис Абеба е распространет град кој зрачи со совршен спој на стариот шарм и современиот развој. И покрај тоа што е еден од најголемите африкански градови, Адис Абеба го одржува своето културно наследство и историските знаменитости, одговарајќи и на неговиот прогресивен раст и на нејзината вродена традиција.

Адис Абеба има значајно значење во историјата на Етиопија, бидејќи е основана како главен град на земјата во 1886 година. Оттогаш градот прерасна во економски, политички и културен центар на земјата. Таа служи како одлична почетна точка за истражување на различните пејзажи на земјата со туристи кои се собираат да ги посетат нејзините музеи, паркови и храмови.

Една од главните атракции на Адис Абеба е Националниот музеј на Етиопија, во кој се сместени скелетните остатоци на Луси, фосилот на хоминидите откриен во 1970-тите и му се припишува на вид кој постоел пред повеќе од три милиони години. Други места што мора да се посетат ги вклучуваат музејот Адис Абеба, Меморијалниот музеј на мачениците на Црвениот терор и Етиопскиот етнолошки музеј, а сите тие нудат увид во фасцинантната историја и култура на Етиопија.

Адис Абеба е исто така познат по своите раздвижени пазари, каде што посетителите можат да купат сè, од рачно изработени занаети и традиционална облека до уникатни артефакти и вкусна локална храна. Меркато, најголемиот отворен пазар во Африка, е дестинација што мора да ја посетат туристите. Има стотици продавачи кои продаваат сè, од зачини и зеленчук до сувенири и рачно изработени производи, што го прави фантастично место за истражување и потопување во локалната култура.

Сцената со храна во Адис Абеба е уште еден белег на градот, со широк спектар на ресторани и кафулиња кои служат традиционална етиопска кујна. Посетителите можат да уживаат во Ињера, етиопскиот главен производ, заедно со вкусни чорби и месо на скара.

Живописниот ноќен живот во Адис Абеба е дополнителен бонус, со многу живи барови, клубови и места за традиционална музика кои се наменети за сите видови забава. Посетителите можат да искусат сè, од современи места за ноќен живот до традиционални културни претстави и танцови претстави.

Како заклучок, Адис Абеба им нуди уникатно искуство на патниците, со својот богат спој на историја, култура, кујна и модерен развој. Тоа е град од кој вреди да се истражува и да се учи, со безброј незаборавни искуства кои чекаат да се доживеат. Ако барате навистина автентично и збогатувачко искуство во африканскиот град, Адис Абеба треба да биде на врвот на вашата листа.

Популарни прашања за Адис Абеба

Адис Абеба, Етиопија има население од приближно 4 милиони луѓе.

Официјалниот јазик на Адис Абеба е амхарскиот.

Адис Абеба има блага и умерена клима со ладни температури во текот на целата година.

Популарни атракции во Адис Абеба вклучуваат Националниот музеј на Етиопија, катедралата Света Троица и Адис Меркато.

Валутата што се користи во Адис Абеба е етиопскиот Бир (ETB).

Главните индустрии во Адис Абеба вклучуваат финансии, туризам, производство и преработка на храна.

Адис Абеба генерално се смета за безбедна за туристите, но треба да се внимава, особено во врска со ситни кражби и измами.

Адис Абеба работи по време на Источна Африка (EAT), што е UTC+3.

Адис Абеба има систем за јавен превоз кој вклучува автобуси и такси, но сообраќајниот метеж може да биде проблем.

Традиционалните јадења што треба да се пробаат во Адис Абеба вклучуваат ињера (квасен леб) со разни чорби како доро ват или китфо.