Регион Амхара

Регион Амхара

Град во Етиопија. Имаме 29 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Етиопија
0.0
(0 критики)

Увид за Регион Амхара

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Регион Амхара

Овие податоци се наследени од Етиопија, не припаѓаат на Регион Амхара.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.00
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 25.03
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.00
Капучино (нормално)
$ 0.88
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.67

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.32
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.42
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.46
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.33
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.37
Гориво (1 литар)
$ 1.17
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 25,311.69
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 49,315.31

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 70.31
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 33.06
Кино (1 седиште)
$ 5.23

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 37.86
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 58.82
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 83.73
Машки кожени деловни чевли
$ 97.29

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,234.69
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,441.30
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 15.63

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.91
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.56
Млеко (1 литар)
$ 1.39
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.03
Бел ориз (1 кг)
$ 1.97
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.52
локално сирење (1 кг)
$ 8.55
Пилешко месо (1 кг)
$ 11.02
Говедско месо (1 кг)
$ 12.95
Јаболко (1 кг)
$ 5.59
Банана (1 кг)
$ 1.06
Портокал (1 кг)
$ 2.33
Домат (1 кг)
$ 0.78
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 1.44
зелена салата (1 парче)
$ 0.43
Вода (1,5 литри)
$ 0.50
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.56
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.30

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 156.18
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 159.73

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 82.40
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 43,870.49

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 563.46
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 276.73
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,442.80
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 642.09

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 208.79

Регион Амхара Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Регион Амхара Географски информации

Дознајте повеќе за Регион Амхара

Регионот Амхара е еден од деветте региони во Етиопија со главен град Бахир Дар. Регионот се наоѓа во северниот дел на земјата и е познат по својата богата историја, разновидна култура, прекрасни пејсажи и пријателски расположени луѓе.

Една од главните атракции на регионот Амхара се водопадите на Синиот Нил, познат и како Тис Абај. Се смета дека е еден од најспектакуларните водопади во Африка, а посетителите можат да уживаат во неверојатен поглед на водопадите и околните пејзажи. Регионот е познат и по своите прекрасни езера, вклучувајќи го и езерото Тана, кое е извор на реката Син Нил.

Регионот Амхара е дом на неколку историски локалитети, вклучувајќи го и античкиот град Гондар, кој некогаш бил главен град на етиопската империја. Градот е познат по своите добро сочувани замоци од 17 век и многуте цркви и манастири лоцирани во и околу градот.

Друго значајно место во регионот е Лалибела, светско наследство на УНЕСКО и едно од најважните религиозни места во Африка. Градот е дом на 11 цркви издлабени во карпи, секоја издлабена од цврста карпа и украсена со уникатни архитектонски карактеристики.

Покрај богатата историја и културното значење, регионот Амхара е познат и по својата вкусна кујна, која вклучува традиционални етиопски јадења како што се ињера, доро ват и китфо. Регионот е дом и на бројни пазари, каде што посетителите можат да најдат локални ракотворби, зачини и други сувенири.

Генерално, регионот Амхара е дестинација што мора да ја посетите за секој кој е заинтересиран за историја, култура и природни пејзажи. Со своите пријателски луѓе, разновидните атракции и богатото наследство, регионот сигурно ќе остави траен впечаток на секој што ќе го посети.

Популарни прашања за Регион Амхара

Регионот Амхара се наоѓа во северниот дел на Етиопија.

Регионот Амхара има население од над 20 милиони луѓе.

Главните градови во регионот Амхара вклучуваат Бахир Дар, Гондар и Деси.

Регионот Амхара доживува умерена клима со изразени дождливи и сушни сезони.

Главниот јазик што се зборува во регионот Амхара е амхарскиот, но се зборуваат и други јазици како Оромифа и Тигригна.

Атракции кои мора да се посетат во регионот Амхара ги вклучуваат водопадите на Синиот Нил, езерото Тана и древните цркви Лалибела издлабени во карпи.

Економијата на регионот Амхара се потпира првенствено на земјоделството, при што се одгледуваат култури како теф, јачмен и сусам.

Регионот Амхара генерално се смета за безбеден за туристите, но секогаш е препорачливо да се преземат неопходните мерки на претпазливост и да се следат локалните упатства.

Да, фестивалот Тимкет е голема прослава во регионот Амхара. Се слави на крштевањето на Исус во реката Јордан.

Најдобро време за посета на регионот Амхара е во сувата сезона, од октомври до мај, кога времето е пријатно за активности на отворено.