Замбија

Замбија

🇿🇲
Земја. Имаме 10 држави и 71 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Замбија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Замбија

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.80
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 28.22
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.47
Капучино (нормално)
$ 2.08
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.79

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.45
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 38.42
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.87
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.05
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.20
Гориво (1 литар)
$ 1.35
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 8,108.59
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,107.82

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 38.39
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.11
Кино (1 седиште)
$ 3.11

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 25.39
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 24.16
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 85.71
Машки кожени деловни чевли
$ 87.00

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,000.00
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 7,829.97
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 21.25

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.00
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.34
Млеко (1 литар)
$ 1.29
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.90
Бел ориз (1 кг)
$ 2.22
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.80
локално сирење (1 кг)
$ 8.36
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.96
Говедско месо (1 кг)
$ 5.54
Јаболко (1 кг)
$ 2.17
Банана (1 кг)
$ 1.40
Портокал (1 кг)
$ 2.12
Домат (1 кг)
$ 1.26
Компир (1 кг)
$ 1.81
Кромид (1 кг)
$ 1.50
зелена салата (1 парче)
$ 1.05
Вода (1,5 литри)
$ 0.67
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.63
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.27

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 108.97
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 147.52

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 112.16
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,171.26

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 265.89
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 160.85
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 803.82
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 526.71

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 291.03

Детали за квалитетот на воздухот за Замбија

Метрика за квалитет на воздухот за Замбија

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Замбија Историја на земјотреси

Најлошото Градови во Замбија

Замбија Географски информации

ISO2
: ZM
ISO3
: ZMB
Phone Code
: +260
Currency
: ZMW
Population
: 19,473,125 (2021)

Дознајте повеќе за Замбија

Добредојдовте на страницата Замбија на TrustLocale.com, вашиот водич за развојниот пазар на недвижности во оваа прекрасна земја лоцирана во Јужна Африка. Со својот разновиден див свет, прекрасните пејзажи и растечката економија, Замбија е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Замбија има економија во развој и пазар на недвижности кој сè уште е во раните фази на раст. Земјата нуди низа можности за инвестирање, од станбени имоти до комерцијални недвижности. Дополнително, Замбија има просперитетна туристичка индустрија, која може да обезбеди можности за атрактивни приноси за изнајмување.

Една од главните предности на инвестирањето во имот во Замбија е нејзиниот потенцијал за силни капитални добивки на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажа извесен раст со текот на годините, а со потенцијал за стабилна и просперитетна иднина, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливост. и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Замбија. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Замбија.

Без разлика дали сте заинтересирани за дивиот свет на Националниот парк Јужна Луангва, природната убавина на водопадите Викторија или енергијата на Страницата на Лусака, TrustLocale.com во Замбија има сè што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Замбија може да биде единствена и возбудлива инвестициска можност за авантуристички инвеститори во имот.

Популарни прашања за Замбија

Некои популарни атракции во Замбија ги вклучуваат водопадите Викторија, Националниот парк Јужна Луангва, Националниот парк Долна Замбези и Националниот парк Кафуе.

Валутата што се користи во Замбија е замбиската квача (ZMW).

Да, повеќето посетители на Замбија бараат виза, која може да се добие по пристигнувањето на аеродромот или во замбиската амбасада или конзулат во вашата земја.

Официјален јазик на Замбија е англискиот. Сепак, има и бројни локални јазици што се зборуваат низ целата земја.

Најдобро време за посета на Замбија е сушната сезона, од мај до октомври, кога времето е пријатно, а дивиот свет полесно се забележува.

Популарните јадења во Замбија вклучуваат ншима (јадење базирано на пченкарно брашно), билтонг (сушено месо), чиканда (јадлив клубенот) и капента (мала слатководна риба).

Генерално се препорачува да пиете флаширана или филтрирана вода додека сте во Замбија за да избегнете потенцијални проблеми со стомакот.

Опциите за транспорт во Замбија вклучуваат домашни летови, автобуси, такси и изнајмување автомобили. Сепак, инфраструктурата може да варира во различни региони.

Некои здравствени ризици во Замбија вклучуваат маларија, па затоа е препорачливо да се земаат соодветни лекови против маларија пред да патувате и да се користи средство против комарци.

Напонот што се користи во Замбија е 230 волти, а примарниот тип на приклучок е правоаголен приклучок со три пина.