Централна провинција

Централна провинција

Град во Замбија. Имаме 7 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Замбија
0.0
(0 критики)

Увид за Централна провинција

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Централна провинција

Овие податоци се наследени од Замбија, не припаѓаат на Централна провинција.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.80
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 28.22
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.47
Капучино (нормално)
$ 2.08
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.79

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.45
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 38.42
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.87
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.05
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.20
Гориво (1 литар)
$ 1.35
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 8,110.17
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,100.97

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 38.38
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.11
Кино (1 седиште)
$ 3.11

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 25.39
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 24.16
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 85.70
Машки кожени деловни чевли
$ 87.02

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,000.00
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 7,852.65
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 21.25

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.00
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.34
Млеко (1 литар)
$ 1.29
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.91
Бел ориз (1 кг)
$ 2.22
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.80
локално сирење (1 кг)
$ 8.36
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.96
Говедско месо (1 кг)
$ 5.54
Јаболко (1 кг)
$ 2.17
Банана (1 кг)
$ 1.39
Портокал (1 кг)
$ 2.12
Домат (1 кг)
$ 1.25
Компир (1 кг)
$ 1.80
Кромид (1 кг)
$ 1.50
зелена салата (1 парче)
$ 1.05
Вода (1,5 литри)
$ 0.67
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.64
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.27

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 108.97
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 147.57

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 112.18
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,175.60

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 265.87
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 160.83
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 804.45
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 529.00

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 291.08

Централна провинција Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

  • 4.8
    2008-03-06 19:47:02

Најдобри Населби во Централна провинција

Централна провинција Географски информации

Дознајте повеќе за Централна провинција

Централната провинција, Замбија се наоѓа во срцето на земјата и е една од десетте провинции на Република Замбија. Покраината е богата со природни ресурси, култура и историја.

Една од клучните атракции на централната провинција е нејзината биолошка разновидност. Регионот може да се пофали со неколку национални паркови, вклучувајќи ги националните паркови Долна Замбези, Касанка и Сината лагуна. Секој од овие паркови нуди уникатни искуства со дивиот свет и неверојатна природна глетка. Посетителите можат да уживаат во возење со игри, пешачки сафари и крстарења со брод за да ги истражат понудите на парковите.

Централната провинција е исто така дом на Националниот парк Кафуе, најголемиот национален парк во Замбија. Паркот се наоѓа на реката Кафуе и се простира на над 22.480 квадратни километри. Националниот парк Кафуе е дом на повеќе од 55 различни видови цицачи, вклучувајќи ги загрозените гепарди, африканските диви кучиња и лавовите. Паркот е дом и на преку 400 видови птици, што го прави рај за набљудувачите на птици.

За љубителите на историјата, Централната провинција нуди неколку историски локалитети, вклучувајќи ја и областа за карпеста уметност Чонгони. Локалитетот е дел од светското наследство на УНЕСКО и е дом на над 100 локации за карпеста уметност кои ги прикажуваат животите на луѓето кои живееле во регионот пред повеќе од 2.000 години. Друго историско место во провинцијата е имотот Шива Нганду, кој беше основан на почетокот на 20 век од Сер Стјуарт Гор-Браун. Архитектурата, градините и музејот на имотот им нудат на посетителите поглед во колонијалното минато на Замбија.

Централната провинција има неколку градови, вклучувајќи го и Кабве, кој е главен град на покраината. Кабве е родното место на првиот претседател на Замбија, Кенет Каунда. Градот има неколку историски атракции, вклучувајќи го и воениот споменик Кабве и плоштадот Каунда. Други градови во провинцијата вклучуваат Капири Мпоши, кој е транспортен центар што ги поврзува бакарниот појас и Лусака, главниот град на земјата.

Накратко, Централната провинција, Замбија, им нуди на посетителите шанса да ја искусат природата, дивиот свет, културата и историјата. Со своите национални паркови, историски локалитети и различни градови, посетителите можат да уживаат во низа активности и искуства. Покраината е задолжителна посета за секој кој сака да го истражи богатото културно и природно наследство на Замбија.

Популарни прашања за Централна провинција

Централната провинција нуди низа атракции, вклучувајќи го Националниот парк Јужна Луангва, водопадите Кундалила и водопадите Чисимба.

Централната провинција доживува тропска савана клима со различни влажни и суви сезони. Температурите се движат од 20°C до 35°C (68°F до 95°F).

Популарните активности во централната провинција вклучуваат сафари со диви животни, набљудување птици, планинарење и истражување на различни водопади и реки.

Да, Централната провинција нуди низа сместувачки капацитети, вклучувајќи домови, кампови и куќи за гости за да одговараат на различни буџети и преференции.

Додека Централната провинција е генерално безбедна за туристите, се препорачува да се преземат неопходни мерки на претпазливост, како што се избегнување на изолирани области во текот на ноќта и следење на локални совети.

Главните јазици што се зборуваат во централната провинција се бемба, њања и чева. Англискиот јазик е исто така широко разбран и се користи за комуникација.

Најдобро време за посета на централната провинција е сушната сезона од мај до октомври, кога најчести се видувањата на дивиот свет и времето е пријатно.

До централната провинција може да се стигне по воздушен пат преку меѓународниот аеродром Кенет Каунда во Лусака или по пат од соседните провинции и земји.

Да, Централната провинција слави различни културни фестивали, вклучително и церемонијата на Луинди на народот Лунда-Лувале и церемонијата Куомбока на народот Лози.

Некои популарни локални јадења што треба да се пробаат во Централната провинција вклучуваат ншима (главна храна направена од пченка), ифисаши (зеленчук во сос од кикирики) и разни месо на скара.