Западна Сахара

Западна Сахара

🇪🇭
Земја. Имаме 0 држави и 0 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Западна Сахара

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Градови во Западна Сахара

Нема доволно податоци

Најлошото Градови во Западна Сахара

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Западна Сахара

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.62
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 27.11
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.36
Капучино (нормално)
$ 1.54
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.47

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.54
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.84
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.69
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.69
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.09
Гориво (1 литар)
$ 1.18
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 36,975.87
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,939.74

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 21.69
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 32.53
Кино (1 седиште)
$ 3.25

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 32.53
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 54.22
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 70.48
Машки кожени деловни чевли
$ 75.90

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 607.23
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 498.79
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 0.02

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.25
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.79
Млеко (1 литар)
$ 0.76
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.54
Бел ориз (1 кг)
$ 1.73
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.30
локално сирење (1 кг)
$ 10.84
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.25
Говедско месо (1 кг)
$ 8.67
Јаболко (1 кг)
$ 1.41
Банана (1 кг)
$ 1.08
Портокал (1 кг)
$ 0.65
Домат (1 кг)
$ 0.54
Компир (1 кг)
$ 0.43
Кромид (1 кг)
$ 0.33
зелена салата (1 парче)
$ 0.87
Вода (1,5 литри)
$ 0.54
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 0.06
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 0.10

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 30.72
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 21.67

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 271.08
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,253.01

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 325.30
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 162.65
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 650.60
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 271.08

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 218.09

Детали за квалитетот на воздухот за Западна Сахара

Метрика за квалитет на воздухот за Западна Сахара

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Западна Сахара Географски информации

ISO2
: EH
ISO3
: ESH
Phone Code
: +212
Currency
: MAD

Дознајте повеќе за Западна Сахара

Добредојдовте во TrustLocale.com - платформата за преглед на имот во Западна Сахара, територија која се наоѓа во Северна Африка и се граничи со Мароко, Алжир и Мавританија. И покрај тоа што е една од најжешките и најсувите области во светот, Западна Сахара може да се пофали со некои од највозбудливите и уникатни пејзажи, што ја прави идеална дестинација за љубителите на природата и оние кои трагаат по авантури.

Истражувањето на Западна Сахара е како да зачекорите во друг свет. Огромното, ненаселено пространство на пустината е дом на низа природни чуда, вклучувајќи ја најголемата топла пустина во светот, Сахара, и уникатните и живописни пејзажи на песочните дини Ерг Чеби и Ерг Чигага.

Западна Сахара е исто така центар за културно потопување, како одраз на мешавина од берберски, арапски и сахарски култури. Посетителите можат да истражуваат во богатата историја, традиции и архитектура на овие култури преку посета на историски локалитети како што е Ксарот на Аит-Бен-Хаду, кој е на списокот на светското наследство на УНЕСКО.

Кога станува збор за сместување, Западна Сахара нуди низа опции од буџет до луксуз. Посетителите можат да изберат од различни локации за еко-глампинг, шармантни куќи за гости и хотели со висока класа. Нашата платформа ви помага да го изберете најдоброто сместување што одговара на вашите потреби и буџет.

Во TrustLocale.com, ние веруваме дека сопственоста на домот исполнува многу социјални и економски потреби и се стремиме да обезбедиме сеопфатни и точни прегледи на имотот на нашите клиенти. Нашиот тим од експерти разгледа различни имоти во Западна Сахара. Со нашите непристрасни прегледи, гарантираме дека донесувате информирана одлука при изборот на имот.

Како заклучок, Западна Сахара е единствена и волшебна дестинација која ветува дека ќе ги остави посетителите во стравопочит од нејзината природна убавина и богатото културно наследство. Со TrustLocale.com, можете да ги најдете најдобрите сместувања и имоти во Западна Сахара што ќе го направат вашиот престој незаборавен за цел живот.

Популарни прашања за Западна Сахара

Валутата што се користи во Западна Сахара е марокански дирхам (MAD).

Официјален јазик на Западна Сахара е арапски.

Западна Сахара е спорна територија со спротивставени барања за суверенитет.

Климата на Западна Сахара е топла пустинска клима со екстремно сушни услови.

Главните градови во Западна Сахара ги вклучуваат Лајоун, Дахла и Смара.

Популарните туристички атракции во Западна Сахара ги вклучуваат заливот Дахла, Лајоун Плаџ и Терџит Оаза.

Препорачливо е да ги проверите најновите совети за патување пред да ја посетите Западна Сахара, бидејќи безбедносната ситуација може да биде нестабилна.

Западна Сахара го следи западноевропското време (WET) заедно со прилагодувањата за летното светло.

Посетителите на Западна Сахара може да бараат виза, па затоа е важно да се консултирате со соодветните власти пред да патуваат.

Главните индустрии во Западна Сахара вклучуваат ископ на фосфати, риболов и занаетчиско производство.