Провинција Булавајо

Провинција Булавајо

Град во Зимбабве. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Зимбабве
0.0
(0 критики)

Увид за Провинција Булавајо

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Провинција Булавајо

Најлошото Населби во Провинција Булавајо

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Провинција Булавајо

Овие податоци се наследени од Зимбабве, не припаѓаат на Провинција Булавајо.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.18
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 40.34
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.00
Капучино (нормално)
$ 2.52
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.70

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.98
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 31.16
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.12
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.24
Гориво (1 литар)
$ 1.63
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 25,000.00
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 26,001.93

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 39.58
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 10.81
Кино (1 седиште)
$ 10.46

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 19.06
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 18.59
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 38.39
Машки кожени деловни чевли
$ 48.80

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,295.45
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,231.71
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 14.06

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.50
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.90
Млеко (1 литар)
$ 1.52
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.02
Бел ориз (1 кг)
$ 1.43
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.04
локално сирење (1 кг)
$ 8.37
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.22
Говедско месо (1 кг)
$ 5.31
Јаболко (1 кг)
$ 3.09
Банана (1 кг)
$ 1.63
Портокал (1 кг)
$ 2.07
Домат (1 кг)
$ 1.68
Компир (1 кг)
$ 1.34
Кромид (1 кг)
$ 1.89
зелена салата (1 парче)
$ 0.89
Вода (1,5 литри)
$ 1.03
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.74
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.82

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 56.55
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 119.16

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 253.01
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 7,656.02

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 308.12
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 257.79
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 837.40
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 634.47

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 343.01

Провинција Булавајо Географски информации

Популарни прашања за Провинција Булавајо

Провинцијата Булавајо нуди различни атракции како што се Националниот парк Матобо, урнатините Хами, Природонаучниот музеј и Железнички музеј.

Провинцијата Булавајо има генерално сува клима со топли лета и благи зими. Просечните температури се движат од 15°C (59°F) во зима до 30°C (86°F) во лето.

Провинцијата Булавајо има популарни населби како Ридот, предградијата и Кумало, нудејќи различни удобности и станбени опции.

Да.

Транспортот во провинцијата Булавајо вклучува автобуси, минибуси (комби), такси и изнајмување автомобили. Патната мрежа е добро одржувана за практично патување во покраината.

Провинцијата Булавајо може да се пофали со реномирани училишта како што се колеџот Кристијан Брадерс, колеџот за девојки, средното училиште Петра и средното училиште Милтон, познати по нивната академска извонредност.

Провинцијата Булавајо има различни медицински установи, вклучително и централната болница Мпило, Обединетите болници Булавајо и болницата Матер Деи, обезбедувајќи квалитетни здравствени услуги.

Трошоците за живот во провинцијата Булавајо се релативно прифатливи во споредба со поголемите градови. Трошоците за домување, намирници и транспорт се генерално разумни.

Провинцијата Булавајо е домаќин на културни настани како што се Меѓународниот филмски фестивал во Зимбабве, театарскиот фестивал Булавајо и годишниот фестивал на уметности Интваса, кој ги прикажува локалните таленти.

Провинцијата Булавајо нуди разновидна кулинарска сцена со популарни места за јадење, како што се кафулето за книги Индаба, спортскиот клуб Бастерс, Нандос и Стекхаусот The Cattleman.