Јужен округ

Јужен округ

Град во Израел. Имаме 16 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Израел
0.0
(0 критики)

Увид за Јужен округ

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Јужен округ

Овие податоци се наследени од Израел, не припаѓаат на Јужен округ.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 18.97
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 81.29
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 14.90
Капучино (нормално)
$ 3.72
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.65

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.56
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 60.97
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.21
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.07
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 28.23
Гориво (1 литар)
$ 1.92
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 38,175.63
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 39,428.42

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 68.50
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 18.09
Кино (1 седиште)
$ 12.19

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 84.06
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 56.17
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 112.93
Машки кожени деловни чевли
$ 124.71

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 8,281.96
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 6,530.86
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.11

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 8.13
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 5.49
Млеко (1 литар)
$ 1.76
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.42
Бел ориз (1 кг)
$ 2.68
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.77
локално сирење (1 кг)
$ 13.65
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.17
Говедско месо (1 кг)
$ 18.48
Јаболко (1 кг)
$ 3.11
Банана (1 кг)
$ 2.14
Портокал (1 кг)
$ 1.76
Домат (1 кг)
$ 1.87
Компир (1 кг)
$ 1.33
Кромид (1 кг)
$ 1.37
зелена салата (1 парче)
$ 1.82
Вода (1,5 литри)
$ 1.29
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.84
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 9.48

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 225.25
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 27.40

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 927.79
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 10,029.05

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,252.90
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 969.78
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 2,000.12
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,576.00

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,587.32

Јужен округ Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најлошото Населби во Јужен округ

Јужен округ Географски информации

Дознајте повеќе за Јужен округ

Добредојдовте во јужниот округ, најголемиот и најразновиден регион во Израел, каде што се спојуваат богата историја, прекрасни пејсажи и топло гостопримство. Сместена во јужниот дел на земјата, оваа раздвижена област е дом на низа атракции и работи што треба да се прават, што ја прави идеална дестинација за туристите.

Една од најзначајните атракции во регионот е градот Беер Шева, кој служи како порта кон пустината Негев. Градот може да се пофали со фасцинантна историја која се протега низ илјадници години и е совршено место за истражување на наследството на регионот. Беер Шева служи и како централен центар за транспорт низ Јужниот округ, обезбедувајќи лесен пристап до другите блиски градови и населени места.

За љубителите на природата, Јужната област е совршена дестинација за истражување на убавината на пустината Негев. Живописната пустинска глетка е дом на прекрасни природни паркови, вклучувајќи го и Националниот парк Ајн Авдат и Махтеш Рамон. Националниот парк Ајн Авдат на посетителите им нуди пешачки патеки со прекрасни водопади и погледи што го одземаат здивот, додека Махтеш Рамон дава исклучителна можност за гледање ѕвезди поради неговото ведро небо.

Ако сте во потрага по порелаксирачко искуство, крајбрежниот град Ашкелон треба да биде на вашата маршрута. Со своите прекрасни плажи и бројни одморалишта, тоа е идеално место за одмор и уживање во медитеранското сонце. За љубителите на историјата, античкиот град Ашкелон е задолжителна посета, со истакнати историски знаменитости како Националниот парк Ашкелон, градската порта Ханаанците и импресивната Крстоносец тврдина.

Јужниот округ може да се пофали и со богата културна сцена, со уметнички галерии, театри и музички фестивали. Тоа е одлично место за истражување на локалната кујна, со изобилство ресторани и пазари кои служат традиционални израелски јадења.

Како заклучок, јужниот округ, Израел, им нуди на патниците незаборавно искуство со своите живописни градови, воодушевувачки предели и богато културно наследство. Без разлика дали истражувате антички историски места, пешачете низ прекрасни природни паркови или се релаксирате на прекрасните плажи, Јужната област е идеална дестинација за сите видови љубители на патувања.

Популарни прашања за Јужен округ

Популарните градови во јужниот округ, Израел ги вклучуваат Бершеба, Ашдод, Ашкелон, Димона и Еилат. Секој град нуди уникатни атракции и искуства.

Јужниот округ, Израел е дом на многу фасцинантни атракции, вклучувајќи го античкиот град Бершеба, Националниот парк Ашкелон, природниот резерват Корал Бич Еилат и прекрасниот кратер Рамон.

Јужниот округ може да се пофали со прекрасни крајбрежни области. Популарните плажи во регионот ги вклучуваат плажата Ашкелон, плажата Делфин гребен на Еилат, плажата Корал и плажата Ашдод.

Јужниот округ доживува пустинска клима, која се карактеризира со топли лета и благи зими. Препорачливо е да ја посетите за време на постудените месеци (од октомври до април) за попријатно искуство.

Јужниот округ нуди разновидно кулинарско искуство. Некои локални специјалитети вклучуваат јадења во бедуински стил како мансаф (традиционално јадење со јагнешко и ориз), фалафел, шаварма и свежа морска храна во крајбрежните градови.

Јужниот округ е домаќин на различни културни и верски настани. Некои значајни фестивали вклучуваат карневалот Ашдод Адлојада, Џез фестивалот во Еилат и Меѓународниот фестивал на кловнови во Ашдод.

Јужниот округ нуди низа опции за купување. Популарните дестинации ги вклучуваат трговскиот центар Ејлат Хајам, Биршеба ГОЛЕМ шопинг центар и трговскиот центар Ашдод, нудејќи мешавина од локални и меѓународни брендови.

Да, Јужната област има неколку природни резервати и паркови. Значајни вклучуваат Националниот парк Ајн Авдат, природниот резерват Корал Бич, природниот резерват Јотвата Хаи-Бар и кратерот Рамон.

Јужниот округ има добро поврзана транспортна мрежа. Можете да патувате во регионот користејќи автобуси, такси или изнајмени автомобили. Еилат има и домашен аеродром за авионски патувања.

Јужниот округ е богат со историја и има фасцинантни историски места за истражување. Тел Беер Шева на Бершеба, кој е на списокот на УНЕСКО, античките урнатини на Ашкелон и набатескиот град Авдат се меѓу нив.