Андра Прадеш

Андра Прадеш

Град во Индија. Имаме 168 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Индија
0.0
(0 критики)

Увид за Андра Прадеш

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Андра Прадеш

Овие податоци се наследени од Индија, не припаѓаат на Андра Прадеш.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 14.25
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.20
Капучино (нормално)
$ 1.90
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.44

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.36
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.76
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.80
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.20
Гориво (1 литар)
$ 1.25
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 14,338.87
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,855.68

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 17.38
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 7.60
Кино (1 седиште)
$ 3.60

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 26.97
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.81
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.57
Машки кожени деловни чевли
$ 33.75

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,878.03
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,005.99
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.93
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.33
Млеко (1 литар)
$ 0.70
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.50
Бел ориз (1 кг)
$ 0.71
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.96
локално сирење (1 кг)
$ 5.31
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Јаболко (1 кг)
$ 2.14
Банана (1 кг)
$ 0.74
Портокал (1 кг)
$ 1.12
Домат (1 кг)
$ 0.53
Компир (1 кг)
$ 0.36
Кромид (1 кг)
$ 0.40
зелена салата (1 парче)
$ 0.56
Вода (1,5 литри)
$ 0.35
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.96
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.19

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 42.20
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 8.36

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 74.55
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,834.12

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 209.77
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 131.78
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 493.14
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 301.24

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 607.85

Андра Прадеш Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Андра Прадеш Географски информации

Дознајте повеќе за Андра Прадеш

Андра Прадеш, Индија е држава лоцирана во југоисточниот регион на земјата. Познат по своето богато културно наследство, енергичните традиции и неверојатната природна убавина, Андра Прадеш им нуди на посетителите извонредно и незаборавно искуство.

Државата е дом на разновидна низа јазици, кујни и обичаи, што ја прави топење на индиската култура. Од познатата кино индустрија во Телугу до гастрономски богатите деликатеси, Андра Прадеш има што да понуди на сите.

Една од популарните дестинации во Андра Прадеш е градот Висахапатнам, познат и како Визаг. Тоа е раздвижен крајбрежен град кој може да се пофали со прекрасни плажи, антички храмови и природни чуда како долината Араку и пештерите Бора. Градот е дом и на раздвижено пристаниште, што го прави клучен центар за трговија и трговија.

Друг град кој мора да се посети е Виџајавада, кој е познат по своите историски споменици како храмот Канака Дурга и тврдината Кондапали. Градот се наоѓа на бреговите на реката Кришна, што го прави живописна дестинација за љубителите на природата.

Андра Прадеш е исто така познат по својата вкусна храна. Од зачинетата Andhra biryani до густата кисела Гонгура, државната кујна е празник за вкусните пупки. Државата е позната и по светски познатите манго и вкусните деликатеси од морска храна.

Сумирајќи, Андра Прадеш е држава која нуди разновидни искуства, од фасцинантни културни сознанија до природни чуда и вкусна храна. Тоа е дестинација што треба да се најде на списокот со кофа на секој патник.

Популарни прашања за Андра Прадеш

Главниот град на Андра Прадеш е Амаравати.

Телугу е официјален јазик на Андра Прадеш.

Андра Прадеш е познат по атракции како што се храмот Тирупати, долината Араку и браната Срисаилам.

Андра Прадеш доживува тропска клима со топли лета и умерени зими.

Кујната на Андра Прадеш е позната по своите зачинети и вкусни јадења, особено познатите кисели краставички Андра Бирјани и Гонгура.

Хиндуизмот е доминантна религија во Андра Прадеш, по што следат исламот и христијанството.

Главните фестивали во Андра Прадеш вклучуваат Санкранти, Угади, Винајака Чатурти и Дивали.

Кучипуди и Виласини Натјам се популарни класични танцови форми на Андра Прадеш.

Стапката на писменост во Андра Прадеш е приближно 67,02% според најновите податоци.

Патиштата и железницата се главните начини на транспорт во Андра Прадеш.