Нагаланд

Нагаланд

Град во Индија. Имаме 10 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Индија
0.0
(0 критики)

Увид за Нагаланд

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Нагаланд

Овие податоци се наследени од Индија, не припаѓаат на Нагаланд.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 14.25
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.20
Капучино (нормално)
$ 1.90
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.44

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.36
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.76
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.80
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.20
Гориво (1 литар)
$ 1.25
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 14,338.87
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,855.68

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 17.38
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 7.60
Кино (1 седиште)
$ 3.60

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 26.97
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.81
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.57
Машки кожени деловни чевли
$ 33.75

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,878.03
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,005.99
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.93
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.33
Млеко (1 литар)
$ 0.70
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.50
Бел ориз (1 кг)
$ 0.71
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.96
локално сирење (1 кг)
$ 5.31
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Јаболко (1 кг)
$ 2.14
Банана (1 кг)
$ 0.74
Портокал (1 кг)
$ 1.12
Домат (1 кг)
$ 0.53
Компир (1 кг)
$ 0.36
Кромид (1 кг)
$ 0.40
зелена салата (1 парче)
$ 0.56
Вода (1,5 литри)
$ 0.35
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.96
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.19

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 42.20
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 8.36

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 74.55
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,834.12

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 209.77
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 131.78
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 493.14
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 301.24

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 607.85

Нагаланд Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

 • 4.6
  2017-08-17 10:38:33
 • 4.8
  2015-04-30 22:21:18
 • 4.8
  2012-02-10 21:10:01
 • 4.8
  2009-02-24 19:46:16
 • 4.5
  2008-02-14 03:35:13
 • 4.8
  2007-06-25 21:09:50

Најлошото Населби во Нагаланд

Нагаланд Географски информации

Дознајте повеќе за Нагаланд

Сместена во североисточниот регион на Индија, Нагаланд е планинска држава која нуди уникатно патување. Познат по својата енергична култура, зачудувачки пејзажи и можности за авантура, Нагаланд е идеална дестинација за секој што бара неверојатно искуство за патување.

Нагаланд е дом на повеќе од 16 домородни племиња, секое со свои уникатни обичаи, верувања и традиции. Народот Нага е познат по своите живописни танци, сложени ракотворби и вкусна кујна. Ако сте љубител на храна, ќе ви се допадне да ги пробате локалните деликатеси како чадено свинско месо, кисела краставица од бамбус и пиво од ориз Нага.

Еден од најважните моменти на посетата на Нагаланд е фестивалот Хорнбил, кој се одржува секој декември, кој е прослава на богатата култура и наследство на државата. Овој еднонеделен фестивал содржи традиционални танцови изведби, музички концерти, штандови со храна и пазари каде што можете да купите рачно изработени сувенири.

Освен по своите културни понуди, Нагаланд е познат и по своите прекрасни пејзажи. Трекингот е популарна активност овде, а има многу патеки кои ве водат низ бујни шуми, прекрасни водопади и шармантни села. Долината Џуку е популарна дестинација за пешачење, позната по своите живописни пејзажи и живописните цветови на рододендрон.

Вљубениците во авантурите можат да се впуштат и во активности како параглајдерство, качување по карпи и рафтинг на река во Нагаланд. Реката Дојанг, која тече низ државата, е популарно место за рафтинг и кајакарство, каде што можете да ги видите прекрасните пејзажи на ридовите Нага од водата.

Генерално, Нагаланд е шармантна дестинација која нуди уникатен спој на култура, авантура и природна убавина. Без разлика дали сте страствен планинар, љубител на храна или едноставно барате ново искуство за патување, Нагаланд треба да биде на вашата листа на дестинации што мора да ги посетите.

Популарни прашања за Нагаланд

Нагаланд е држава лоцирана во североисточниот дел на Индија, граничи со Мјанмар (Бурма) на исток.

Нагаланд нуди различни туристички атракции, вклучувајќи ја долината Џуку, воените гробишта Кохима, фестивалот Хорнбил и селото Хонома.

Нагаланд доживува умерена клима, со пријатни лета и студени зими. Сезоната на монсуните носи обилни врнежи од дожд.

Традиционалната кујна на Нагаланд содржи јадења како чадено свинско месо, кари од бамбус, акуни (ферментирана соја) и чатни.

Нагаланд е дом на различни домородни племиња, вклучувајќи ги Ангами, Ао, Сема, Лота, Ренгма и Зелијанг.

Поголемиот дел од населението на Нагаланд го следи христијанството како нивна главна религија.

Фестивалот Hornbill е голем културен настан во Нагаланд, кој ги прикажува различните традиции, танци, музика и занаети на племињата.

Нагаланд има аеродром во Димапур, кој е добро поврзан со големите градови. Достапно е и по пат од соседните држави.

Најдобро време за посета на Нагаланд е во месеците од октомври до мај кога времето е пријатно и се одржуваат разни фестивали.

Нагаланд е генерално безбеден за туристите. Сепак, препорачливо е да се следат стандардните безбедносни мерки и да се почитуваат локалните обичаи.