Раџастан

Раџастан

Град во Индија. Имаме 187 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Индија
0.0
(0 критики)

Увид за Раџастан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Раџастан

Овие податоци се наследени од Индија, не припаѓаат на Раџастан.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.96
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 14.25
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.20
Капучино (нормално)
$ 1.90
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.44

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.36
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 11.76
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.80
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 1.20
Гориво (1 литар)
$ 1.25
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 14,338.80
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 22,855.28

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 17.38
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 7.60
Кино (1 седиште)
$ 3.60

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 26.97
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.81
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.57
Машки кожени деловни чевли
$ 33.75

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,878.32
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,006.05
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.83

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.93
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.33
Млеко (1 литар)
$ 0.70
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.50
Бел ориз (1 кг)
$ 0.71
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 0.96
локално сирење (1 кг)
$ 5.31
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Јаболко (1 кг)
$ 2.14
Банана (1 кг)
$ 0.74
Портокал (1 кг)
$ 1.12
Домат (1 кг)
$ 0.53
Компир (1 кг)
$ 0.36
Кромид (1 кг)
$ 0.40
зелена салата (1 парче)
$ 0.56
Вода (1,5 литри)
$ 0.35
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.96
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.19

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 42.20
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 8.36

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 74.55
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,834.18

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 209.79
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 131.79
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 493.14
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 301.23

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 607.82

Раџастан Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Раџастан Географски информации

Дознајте повеќе за Раџастан

Добредојдовте на страницата Раџастан на TrustLocale.com, вашата платформа за прегледи на имот и информации за доверливи домови во Индија. Раџастан е енергична и културно богата држава, позната по своите величествени палати, големи тврдини, храмови и шарени пазари.

Раџастан, кој се наоѓа во северозападниот регион на Индија, е најголемата држава во земјата. Државата е опкружена со опсегот Аравали и ги дели своите граници со Харајана, Пенџаб, Утар Прадеш, Мадја Прадеш и Гуџарат. Исто така позната како „Земја на кралевите“, државата има славна историја, кралско наследство и изобилство на природни убавини.

Главен град на државата Раџастан е Џајпур, кој е познат и како „Розовиот град“. Таа е популарна туристичка дестинација и привлекува посетители со своите прекрасни палати, тврдини и живи пазари. Џајпур е познат и по својата кујна, која вклучува дал бати чурма, гевар и лаал маан.

Други големи градови во Раџастан вклучуваат Џајсалмер, Џодпур, Удаипур, Биканер и Пушкар. Секој град е познат по својата посебна култура и атракции. На пример, Џајсалмер е познат по својата златна тврдина, додека Џодпур е познат како „Синиот град“ и е дом на тврдината Мехрангар. Удаипур е град на езера и палати, а Биканер е познат по својот фестивал на камили.

Државата е исто така дом на бројни засолништа за диви животни и национални паркови. Националниот парк Рантамбор е еден од најпознатите, а познат е и по своите тигри. Националниот парк Кеоладео, кој се наоѓа во Бхаратпур, е место за светско наследство на УНЕСКО и е дом на над 230 видови птици.

Раџастан не е само популарна туристичка дестинација, туку нуди и различни станбени и комерцијални имоти. Од станови до вили, TrustLocale.com има широк спектар на имоти за избор во Раџастан. Нашата платформа, исто така, обезбедува прегледи на имот и детални информации за да ви помогне да донесете информирана одлука.

Дојдете и истражете ја величествената држава Раџастан со TrustLocale.com!

Популарни прашања за Раџастан

Популарни градови за посета во Раџастан, Индија вклучуваат Џајпур, Удаипур, Џајсалмер, Џодпур и Ајмер.

Најдобрите атракции во Раџастан, Индија вклучуваат Амер Форт, Градската палата Џајпур, езерото Пичола, тврдината Мехрангарх и езерото Пушкар.

Најдобро време за посета на Раџастан, Индија е помеѓу октомври и март кога времето е пријатно и погодно за истражување на градовите и атракции.

Раџастанската кујна е позната по своите вкусни јадења како Daal Baati Churma, Gatte ki Sabzi, Laal Maas и Ker Sangri.

Популарните фестивали кои се слават во Раџастан, Индија вклучуваат Дивали, Холи, Тиј, Гангаур и Саемот на камили Пушкар.

Да, Раџастан, Индија е дом на неколку засолништа за диви животни и национални паркови како што се Националниот парк Рантамбор, резерватот тигар Сариска и Националниот парк Кеоладео.

Раџастан е познат по своите извонредни ракотворби, вклучително и печатење во блокови, текстил за бојадисување, керамика, сребрен накит и минијатурни слики.

Да, Раџастан нуди сафари со камили, особено во Џајсалмер, каде што можете да ја истражувате пустината Тар на грбот на камила.

Раџастан може да се пофали со неколку прекрасни палати како Хава Махал, Џал Махал, Градската палата Џајпур и палатата Умаид Баван, кои вреди да се посетат.

Раџастан е генерално безбедна дестинација за туристите, но секогаш се препорачува да се преземат неопходните мерки на претпазливост, како што се останување на будност и следење на локалните упатства.