Бантен

Бантен

Град во Индонезија. Имаме 15 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Индонезија
0.0
(0 критики)

Увид за Бантен

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Бантен

Овие податоци се наследени од Индонезија, не припаѓаат на Бантен.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 1.87
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 15.83
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.16
Капучино (нормално)
$ 1.99
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.31
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 9.57
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.55
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.32
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.18
Гориво (1 литар)
$ 0.84
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 25,105.60
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,331.15

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 25.76
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 8.54
Кино (1 седиште)
$ 3.16

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 39.66
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.35
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 70.55
Машки кожени деловни чевли
$ 61.77

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,538.74
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 802.21
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 9.23

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.49
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.34
Млеко (1 литар)
$ 1.27
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.12
Бел ориз (1 кг)
$ 0.85
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.58
локално сирење (1 кг)
$ 7.60
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.27
Говедско месо (1 кг)
$ 8.02
Јаболко (1 кг)
$ 2.63
Банана (1 кг)
$ 1.38
Портокал (1 кг)
$ 1.79
Домат (1 кг)
$ 1.16
Компир (1 кг)
$ 1.29
Кромид (1 кг)
$ 2.07
зелена салата (1 парче)
$ 0.85
Вода (1,5 литри)
$ 0.43
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 18.93
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.24

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 64.43
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.07
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 26.75

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 105.69
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,347.80

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 294.55
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 168.95
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 734.20
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 420.14

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 320.14

Бантен Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Бантен Географски информации

Дознајте повеќе за Бантен

Бантен е прекрасен град кој се наоѓа на западниот брег на островот Јава во Индонезија. Има население од над 11 милиони луѓе и е познат по својата единствена култура, прекрасните плажи и историските знаменитости.

Една од најпопуларните атракции во Бантен е Стариот град Бантен. Овој град е основан во 16 век и некогаш бил главен град на султанатот Бантен. Денес, Стариот град Бантен е место за светско наследство на УНЕСКО и има историски знаменитости како Големата џамија Бантен, палатата Каибон и Масџид Агунг Бантен.

Ако барате авантура на отворено, Бантен има многу да понуди. Градот може да се пофали со некои од најубавите плажи во Индонезија, вклучувајќи ги и плажата Карита и плажата Танјунг Лесунг. Посетителите можат да уживаат во пливање, сурфање и млаз скијање или едноставно да се релаксираат на плажите со бел песок.

Ако сте заинтересирани да дознаете повеќе за индонезиската култура, Бантен е совршена дестинација. Градот е познат по својата традиционална музика, танц и боречки вештини. Посетителите можат да присуствуваат на културни претстави, па дури и да земаат часови за овие традиционални уметности.

Покрај неговото културно наследство, Бантен е и центар на трговија и индустрија. Градот е дом на големи производствени капацитети, пристаништа и транспортни центри. Ако сте заинтересирани за бизнис или економија, Бантен е одлично место за посета.

Генерално, Бантен е фасцинантен град со по нешто за секого. Без разлика дали сте заинтересирани за историја, култура или авантура на отворено, Бантен е дестинација што не треба да се пропушти.

Популарни прашања за Бантен

Според последните податоци, населението на Бантен, Индонезија е над 11 милиони луѓе.

Главниот јазик што се зборува во Бантен, Индонезија е индонезискиот. Меѓутоа, локалното население зборува и разни етнички јазици.

Бантен има тропска клима со висока влажност во текот на целата година. Очекувајте топли температури од 25 до 33 Целзиусови степени и дождовна сезона од ноември до април.

Бантен нуди неколку популарни туристички атракции, како што се вулканот Кракатаа, Националниот парк Ујунг Кулон, плажата Анер и палатата на султанатот Стар Бантен.

Бантен е генерално безбедно место за патниците. Сепак, секогаш се препорачува да ги преземете неопходните мерки на претпазливост, како избегнување на изолирани области во текот на ноќта и чување на вашите работи безбедно.

Валутата што се користи во Бантен, Индонезија е индонезиската рупија (ИДР). За полесни трансакции се препорачува носење локална валута.

Кога го посетувате Бантен, погрижете се да пробате популарни локални јадења како што се сате баденг (раженчиња од млечна риба на скара), емпал џентонг (говедско месо во супа како кари) и крупук кулит (крекери од пржена крава кожа).

Иако англискиот не се зборува толку често во Бантен како во туристичките жаришта, сепак можете да најдете луѓе кои разбираат и комуницираат на англиски, особено во туристичките области.

Бантен има различни опции за превоз, вклучувајќи такси, апликации за возење, локални автобуси и мини комбиња наречени ангкот. Се препорачува да користите реномирани транспортни услуги или да изнајмите автомобил за погодност.

Бантен слави неколку традиционални фестивали како што се Серен Таун (фестивал на бербата на ориз), Серен Пусака (фестивал на наследството) и Маулид Наби (прослава на роденденот на пророкот Мухамед).