Бенгкулу

Бенгкулу

Град во Индонезија. Имаме 12 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Индонезија
0.0
(0 критики)

Увид за Бенгкулу

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Бенгкулу

Овие податоци се наследени од Индонезија, не припаѓаат на Бенгкулу.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 1.87
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 15.82
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.16
Капучино (нормално)
$ 1.99
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.31
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 9.59
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.55
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.32
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.18
Гориво (1 литар)
$ 0.84
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 25,099.82
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,350.33

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 25.75
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 8.53
Кино (1 седиште)
$ 3.15

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 39.71
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.36
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 70.53
Машки кожени деловни чевли
$ 61.79

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,537.24
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 801.57
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 9.23

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.49
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.33
Млеко (1 литар)
$ 1.27
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.12
Бел ориз (1 кг)
$ 0.85
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.58
локално сирење (1 кг)
$ 7.60
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.27
Говедско месо (1 кг)
$ 8.02
Јаболко (1 кг)
$ 2.63
Банана (1 кг)
$ 1.38
Портокал (1 кг)
$ 1.79
Домат (1 кг)
$ 1.17
Компир (1 кг)
$ 1.29
Кромид (1 кг)
$ 2.07
зелена салата (1 парче)
$ 0.86
Вода (1,5 литри)
$ 0.43
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 18.92
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.24

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 64.44
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.07
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 26.73

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 105.76
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,343.04

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 294.53
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 169.01
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 735.37
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 420.59

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 320.07

Бенгкулу Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најлошото Населби во Бенгкулу

Бенгкулу Географски информации

Дознајте повеќе за Бенгкулу

Добредојдовте во Бенгкулу, Индонезија - град познат по своето богато културно наследство, неверојатната природна убавина и топлото гостопримство. Сместено на југозападниот брег на островот Суматра, Бенгкулу некогаш бил важен трговски центар, привлекувајќи трговци од целиот регион. Денес, тој е раздвижен град со просперитетна економија, енергична уметничка сцена и изобилство на туристички атракции.

Еден од најважните точки на Бенгкулу е неговото историско значење. Градот бил окупиран од различни странски сили во текот на вековите, вклучувајќи ги Холанѓаните, Британците и Јапонците. Ова остави свој белег на локалната архитектура, со многу згради што одразуваат уникатен спој на европски и традиционални суматрански стилови. Дополнително, градот има неколку музеи и знаменитости кои нудат увид во неговото минато, како што се Форт Марлборо, куќата на гувернерот од британската ера и стадионот Бунг Карно, кој одигра значајна улога во борбата за независност на Индонезија.

Покрај неговото историско значење, Бенгкулу е познат и по својата неверојатна природна убавина. Околното село е бујно и зелено, со недопрени плажи, тропски шуми и планини со стравопочит кои чекаат да бидат истражени. Љубителите на природата не треба да ја пропуштат посетата на Националниот парк Букит Барисан Селатан, кој е дом на неверојатна низа флора и фауна, вклучувајќи тигри, носорози и слонови.

За оние кои бараат вкус на локалната кујна, Bengkulu има просперитетна кулинарска сцена која нема да ве разочара. Градот е познат по својата свежа морска храна, зачинети јадења во стилот на Паданг и уникатната фузија кујна која ги спојува традиционалните суматрански состојки со меѓународните вкусови. Погрижете се да пробате некои од локалните деликатеси, како што се рибните колачи (емпек-емпек), говедско месо (денденг) и пржениот ориз (наси горенг).

Без разлика дали сте заинтересирани за историја, природа или храна, Бенгкулу е град кој има што да им понуди на сите. Па зошто да не дојдете и сами да ја откриете убавината и различноста на оваа фасцинантна дестинација? Ви гарантираме дека нема да бидете разочарани!

Популарни прашања за Бенгкулу

Населението на Бенгкулу, Индонезија е приближно 427.000.

Бенгкулу, Индонезија доживува тропска клима со висока влажност и температури кои се движат од 25°C до 34°C.

Популарните туристички атракции во Бенгкулу ги вклучуваат Форт Марлборо, плажата Пантаи Панјанг, Данау Дендам Так Судах и Пусат Даквах Ислам Бенгкулу.

Просечната цена за изнајмување на куќа во Бенгкулу, Индонезија е околу 3.500.000 ИДР месечно.

Да, Бенгкулу има неколку трговски центри, вклучувајќи ги Мега Мол Бенгкулу, Граха Мол и Трансмарт Карфур.

Популарните локални јадења во Бенгкулу вклучуваат Пемпек Палембанг, Русип, Наси Паданг и Керупук Белињо.

Да, има неколку универзитети во Бенгкулу, вклучително и Universitas Bengkulu, IAIN Bengkulu и Politeknik Negeri Bengkulu.

Главниот начин на транспорт во Бенгкулу е такси со мотор (оек), јавни автобуси и мини комбиња (ангкот).

Бенгкулу генерално се смета за безбеден град за живеење, но како и секој друг град, секогаш е препорачливо да ги преземете неопходните мерки на претпазливост и да бидете внимателни кон околината.

Бенгкулу, Индонезија работи по западно индонезиско време (WIB), што е UTC+7.