Горонтало

Горонтало

Град во Индонезија. Имаме 7 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Индонезија
0.0
(0 критики)

Увид за Горонтало

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Горонтало

Овие податоци се наследени од Индонезија, не припаѓаат на Горонтало.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 1.87
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 15.82
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.16
Капучино (нормално)
$ 1.99
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.31
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 9.60
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.55
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.32
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.18
Гориво (1 литар)
$ 0.84
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 25,098.52
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,356.57

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 25.75
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 8.53
Кино (1 седиште)
$ 3.15

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 39.72
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.36
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 70.53
Машки кожени деловни чевли
$ 61.80

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,536.86
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 801.41
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 9.23

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.49
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.33
Млеко (1 литар)
$ 1.27
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.12
Бел ориз (1 кг)
$ 0.85
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.58
локално сирење (1 кг)
$ 7.60
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.27
Говедско месо (1 кг)
$ 8.02
Јаболко (1 кг)
$ 2.63
Банана (1 кг)
$ 1.38
Портокал (1 кг)
$ 1.79
Домат (1 кг)
$ 1.17
Компир (1 кг)
$ 1.29
Кромид (1 кг)
$ 2.07
зелена салата (1 парче)
$ 0.86
Вода (1,5 литри)
$ 0.43
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 18.92
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.24

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 64.45
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.07
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 26.73

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 105.76
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,341.91

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 294.53
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 169.03
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 735.66
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 420.71

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 320.05

Горонтало Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Горонтало Географски информации

Дознајте повеќе за Горонтало

Горонтало е мал, но жив град кој се наоѓа во северниот дел на островот Сулавеси во Индонезија. Познат е по својата богата историја, прекрасна природа и разновидна култура. Градот е исто така порта за некои од најневеројатните острови во регионот, што го прави совршена дестинација за патниците кои сакаат да ги истражуваат скриените скапоцени камења на Индонезија.

Една од главните атракции на Горонтало се неговите недопрени плажи. Градот може да се пофали со кристално чисти води, плажи со прашкаст бел песок и величествени корални гребени. Плажата Болихутуо, плажата Олеле и плажата Ботутонуо се меѓу најпопуларните плажи во регионот. Посетителите можат да се препуштат на различни водени активности како што се нуркање, нуркање и пливање.

Освен по плажите, Горонтало е познат и по своето богато културно наследство. Градот е дом на неколку традиционални уметнички форми како што се Самалава, традиционален танц и Деро, традиционална форма на боречки вештини. Посетителите можат да ја искусат локалната култура со присуство на традиционални церемонии, посета на локални музеи и истражување на уникатната архитектура на регионот.

За љубителите на историјата, Горонтало има неколку музеи и историски локалитети кои ја прикажуваат богатата историја на регионот. Националниот музеј Нани Вартабоне е атракција што мора да се посети, со огромна колекција на артефакти, традиционални уметнички форми и историски документи кои ја раскажуваат приказната за минатото на Горонтало.

И на крај, Горонтало е познат по својата вкусна кујна, која е спој на малајски, кинески и холандски влијанија. Посетителите можат да се препуштат на локалните деликатеси како што се Икан Бакар, риба на скара и Сате Маранги, телешки раженчиња на скара.

Како заклучок, Горонтало е скриен скапоцен камен во Индонезија, кој им нуди на посетителите совршен спој на природата, културата и историјата. Со своите прекрасни плажи, богатото културно наследство и вкусната кујна, градот е идеална дестинација за патниците кои сакаат да ја искусат вистинската суштина на Индонезија.

Популарни прашања за Горонтало

Од 2020 година, Горонтало, Индонезија има население од приближно 675.000 луѓе.

Горонтало доживува тропска клима со висока влажност и температури кои се движат од 25°C до 32°C во текот на целата година.

Горонтало е познат по своите прекрасни плажи како плажата Олеле и плажата Ботубарани. Други популарни атракции ги вклучуваат езерото Лимбото и тврдината Отанаха.

Горонтало нуди различни вкусни локални јадења, вклучително и панган (риба на скара), тинутуан (чорба од зеленчук) и сате маранги (месо на скара на ражен).

Горонтало е генерално безбеден град за туристите. Сепак, се препорачува да се преземат вообичаени мерки на претпазливост, како што се избегнување изолирани области во текот на ноќта и чување на предметите безбедни.

Најдобро време за посета на Горонтало е сушната сезона, која трае од мај до септември. Овој период нуди пријатно време за активности на отворено и посети на плажа.

Да, Горонтало е домаќин на различни традиционални фестивали, како што се фестивалот за уметност и култура Нусантара и прославата на годишнината на Горонтало, прикажувајќи го културното наследство на регионот.

Горонтало има сигурен систем за јавен транспорт, вклучувајќи такси и мини комбиња наречени „кијанг“. Таксито со мотори (оек) се исто така популарен начин за движење низ градот.

Да, Горонтало има неколку трговски центри, вклучително и Горонтало Мол, Горонтало Плаза и Плаза Ерланга, каде што посетителите можат да најдат различни продавници за малопродажба, ресторани и опции за забава.

Иако англискиот може да не се зборува широко, основниот англиски може да го разберат многу локални жители кои работат во туристичката индустрија. Учењето на неколку индонезиски фрази исто така може многу да помогне во комуникацијата.