Суматера Утара

Суматера Утара

Град во Индонезија. Имаме 60 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Индонезија
0.0
(0 критики)

Увид за Суматера Утара

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Суматера Утара

Овие податоци се наследени од Индонезија, не припаѓаат на Суматера Утара.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 1.87
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 15.82
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.16
Капучино (нормално)
$ 1.99
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.31
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 9.59
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.55
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.32
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 3.18
Гориво (1 литар)
$ 0.84
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 25,099.82
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,350.33

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 25.75
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 8.53
Кино (1 седиште)
$ 3.15

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 39.71
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.36
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 70.53
Машки кожени деловни чевли
$ 61.79

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,537.24
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 801.57
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 9.23

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.49
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.33
Млеко (1 литар)
$ 1.27
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.12
Бел ориз (1 кг)
$ 0.85
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.58
локално сирење (1 кг)
$ 7.60
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.27
Говедско месо (1 кг)
$ 8.02
Јаболко (1 кг)
$ 2.63
Банана (1 кг)
$ 1.38
Портокал (1 кг)
$ 1.79
Домат (1 кг)
$ 1.17
Компир (1 кг)
$ 1.29
Кромид (1 кг)
$ 2.07
зелена салата (1 парче)
$ 0.86
Вода (1,5 литри)
$ 0.43
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 18.92
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.24

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 64.44
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.07
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 26.73

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 105.76
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,343.04

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 294.53
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 169.01
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 735.37
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 420.59

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 320.07

Суматера Утара Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Суматера Утара Географски информации

Дознајте повеќе за Суматера Утара

Суматера Утара, позната и како Северна Суматра, е четвртата најнаселена провинција во Индонезија, сместена на северниот дел на островот Суматра. Со својот главен град Медан, оваа провинција е позната по својата богата историја, уникатната култура, различните пејзажи и прекрасната кујна.

Еден од најважните моменти на Суматера Утара е езерото Тоба, најголемото вулканско езеро во светот. Ова кратерско езеро е опкружено со бујно зеленило, бистри сини води и живописни ридови. Посетителите можат да пливаат, пешачат, возат велосипед или едноставно да се релаксираат и да уживаат во панорамскиот поглед.

За оние кои се заинтересирани за културата, Суматера Утара има богата разновидност на обичаи, традиции и верувања. Народот Батак, една од главните домородни групи во Суматера Утара, е познат по својата карактеристична музика, танц и архитектура. Традиционалните куќи, наречени рума адат, се изградени од органски материјали и имаат сложени резби и мотиви.

Друг спектакл на Суматера Утара е светилиштето за орангутани во Букит Лоанг, каде посетителите можат да го видат орангутанот одблиску и лично. Во бујните шуми може да се најдат и многу други животни и растителни видови.

Кујната на Суматера Утара е тенџере со различни вкусови. Некои од најпознатите јадења вклучуваат Сото Медан, Ренданг Сапи, Наси Паданг и Баби Панганг Каро. Овие јадења се полни со смели зачини и билки кои ги привлекуваат пупките за вкус, правејќи ја Суматера Утара рај за љубителите на храна.

Како порта кон остатокот од островот Суматра, Суматера Утара е лесно достапна по воздух, копно и море. Посетителите можат да летаат до меѓународниот аеродром Куаланаму во Медан од големите индонезиски градови или да земат воз или автобус од блиските градови.

Накратко, Суматера Утара е прекрасна дестинација исполнета со природна убавина, културно наследство, егзотична гастрономија и добредојдени локални жители, што ја прави задолжително место за посета на секој што ја посетува Индонезија.

Популарни прашања за Суматера Утара

Некои од врвните атракции во Суматера Утара, Индонезија ги вклучуваат езерото Тоба, светилиштето за орангутани Букит Лоанг, островот Самосир и палатата Мајмун.

Најдобро време за посета на Суматера Утара, Индонезија е во сушната сезона, од мај до септември, кога можете да уживате во пријатното време и активностите на отворено.

Кога сте во Суматера Утара, Индонезија, не пропуштајте да пробате Баби Пангганг Каро (печено свинско месо Каро), Мие Гомак (зачинети тестенини) и Саксанг (свинско месо варено со крв и зачини).

Суматера Утара, Индонезија е генерално безбедно место за посета. Сепак, секогаш се препорачува да се преземат вообичаени мерки на претпазливост како избегнување на изолирани области во текот на ноќта и следење на личните работи.

Во Суматера Утара, Индонезија, можете да користите различни транспортни опции како што се такси, такси со мотори (оек), тришави (бечак) и изнајмени автомобили или мотоцикли за поголема флексибилност.

Има многу опции за сместување во Суматера Утара, Индонезија. Можете да најдете хотели и куќи за гости во градовите како Медан, Парапат и Берастаги, кои се грижат за различни буџети.

Од Суматера Утара, Индонезија, можете да ги посетите блиските острови како што се островот Самосир, островот Нијас и островот Симелуу, секој од нив нуди уникатни атракции и искуства.

Суматера Утара, Индонезија е позната по своите традиционални уметности и занаети, вклучително и ткаење улос (традиционална ткаенина), резба на дрво, ткаење песни и традиционални танци како тортор и сигале-гале.

Да, Суматера Утара, Индонезија слави различни културни фестивали во текот на целата година. Некои значајни фестивали вклучуваат фестивал на езерото Тоба, саем Медан и Песта Ракјат Парапат.

Кога станува збор за шопинг во Суматера Утара, Индонезија, проверете ги местата како Пасар Икан Лама (Стариот пазар), трговскиот центар Медан, Сан Плаза и пазарот на мост Ампера за уникатни локални производи и стоки.