Ал-Кадисија

Ал-Кадисија

Град во Ирак. Имаме 5 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Ирак
0.0
(0 критики)

Увид за Ал-Кадисија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Ал-Кадисија

Овие податоци се наследени од Ирак, не припаѓаат на Ал-Кадисија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.92
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 21.43
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.26
Капучино (нормално)
$ 2.22
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.44

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.38
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 33.41
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.29
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.96
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.51
Гориво (1 литар)
$ 0.58
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 18,125.12
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 19,790.70

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 32.88
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 13.10
Кино (1 седиште)
$ 7.77

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 25.03
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 25.76
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 51.02
Машки кожени деловни чевли
$ 43.14

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,153.42
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 610.45
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 9.59

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.02
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.38
Млеко (1 литар)
$ 1.22
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.82
Бел ориз (1 кг)
$ 1.53
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.73
локално сирење (1 кг)
$ 5.07
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.95
Говедско месо (1 кг)
$ 11.02
Јаболко (1 кг)
$ 0.99
Банана (1 кг)
$ 1.09
Портокал (1 кг)
$ 1.00
Домат (1 кг)
$ 0.68
Компир (1 кг)
$ 0.64
Кромид (1 кг)
$ 0.61
зелена салата (1 парче)
$ 0.61
Вода (1,5 литри)
$ 0.51
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 11.45
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 96.73
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.10
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 33.20

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 142.22
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 2,151.22

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 347.80
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 222.53
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 596.69
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 404.07

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 546.52

Ал-Кадисија Географски информации

Дознајте повеќе за Ал-Кадисија

Добредојдовте на страницата Al-Qādisiyyah, Ирак на TrustLocale.com - извор број еден за прегледи и информации за имотот. Ал-Кадисија е провинција во централен Ирак, сместена помеѓу реките Еуфрат и Тигар. Покраината е позната по својата гостопримливост, богатата историја и бројните туристички атракции.

Ал-Кадисија е историска провинција, со широки врски со муслиманското златно доба. Тоа беше значаен дел од Абасидскиот калифат и одигра клучна улога во исламското златно доба. Регионот е познат и како место на една од најзначајните битки во исламската историја, битката кај Кербала, која се случила во 680 година од нашата ера.

Главен град на покраината е Ал Диванија, кој е раздвижен град со население од над 300.000 жители. Ал Диванија е еден од најважните трговски центри во покраината, со разновидна палета на пазари, ресторани и продавници. Градот е дом на неколку историски места, вклучувајќи ја и познатата џамија Ал Кадисија, која им оддава почит на мачениците во битката кај Ал Кадисија.

Провинцијата Ал-Кадисија е идеална дестинација за туристи кои се заинтересирани за историјата и културата. Посетителите можат да ги истражуваат музеите, спомениците и античките урнатини во регионот. Најпопуларните туристички атракции во провинцијата ги вклучуваат остатоците од древниот сумерски град Урук, урнатините на вавилонскиот град Борсипа и прекрасниот антички град Ур.

За оние кои уживаат во активности на отворено, Ал-Кадисија е одлична дестинација. Покраината има неколку природни резервати и паркови, вклучувајќи го и познатиот парк Мухтар ал-Такафи. Посетителите можат да уживаат во низа активности, вклучувајќи пешачење, набљудување птици и истражување на прекрасните пејзажи на реките Еуфрат и Тигар.

Генерално, Ал-Кадисија е фасцинантна и волшебна провинција, полна со историја, култура и природна убавина. Без разлика дали сте заинтересирани да го истражувате богатото наследство на регионот или да уживате во неговата прекрасна природна глетка, Ал-Кадисија има што да му понуди на секој посетител.

Популарни прашања за Ал-Кадисија

Населението во Ал-Кадисија, Ирак е приближно XXXX.

Областа на Ал-Кадисија, Ирак се протега приближно XXXX квадратни километри.

Ал-Кадисија, Ирак доживува топла пустинска клима со високи температури и ниски годишни врнежи.

Некои од главните атракции во Ал-Кадисија, Ирак вклучуваат XXXX, YYYY и ZZZZ.

Трошоците за живот во Ал-Кадисија, Ирак се релативно прифатливи во споредба со другите градови во земјата.

Некои популарни населби во Ал-Кадисија, Ирак ги вклучуваат XXXX, YYYY и ZZZZ.

Опциите за јавен превоз во Ал-Кадисија, Ирак главно се состојат од автобуси и такси.

Основните јазици што се зборуваат во Ал-Кадисија, Ирак се арапски и курдски.

Ал-Кадисија, Ирак има неколку образовни институции, вклучувајќи XXXX, YYYY и ZZZZ.

Ал-Кадисија, Ирак има голем број здравствени установи, вклучувајќи болници и клиники, кои обезбедуваат квалитетни медицински услуги.