Алборз

Алборз

Град во Иран. Имаме 17 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Алборз

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Алборз

Овие податоци се наследени од Иран, не припаѓаат на Алборз.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.69
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 22.27
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.00
Капучино (нормално)
$ 1.25
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.61

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.26
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 12.28
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.50
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.44
Гориво (1 литар)
$ 0.60
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 70,143.06
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 63,263.58

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 15.13
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.31
Кино (1 седиште)
$ 1.52

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 29.85
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.67
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 119.63
Машки кожени деловни чевли
$ 68.12

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,467.60
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 873.82
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 22.07

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 0.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.56
Бел ориз (1 кг)
$ 2.41
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.15
локално сирење (1 кг)
$ 3.76
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.23
Говедско месо (1 кг)
$ 8.98
Јаболко (1 кг)
$ 0.95
Банана (1 кг)
$ 1.48
Портокал (1 кг)
$ 0.96
Домат (1 кг)
$ 0.59
Компир (1 кг)
$ 0.52
Кромид (1 кг)
$ 0.51
зелена салата (1 парче)
$ 0.52
Вода (1,5 литри)
$ 0.25
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.07

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 16.02
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.07

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 104.69
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,261.90

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 341.26
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 223.52
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 709.90
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 466.46

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 242.44

Алборз Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Алборз Географски информации

Дознајте повеќе за Алборз

Алборз, Иран е бујна и живописен град сместен на северот на Иран, опкружен со неверојатни природни убавини и богато културно наследство.

Градот е дом на огромна низа атракции и знаменитости што го прават популарна дестинација за локалното население и за туристите. Посетителите можат да ги истражуваат неверојатните планински масиви кои го опкружуваат градот, вклучувајќи ги и познатите планини Алборз, кои обезбедуваат совршена позадина за пешачење и планинарење. Градот е дом на многу живописни водопади, вклучувајќи го и познатиот водопад Лар Дам, кој привлекува безброј посетители секоја година.

Алборз е познат и по своите историски и културни споменици. Палатата Мохамад Шах Каџар е неверојатно архитектонско чудо што не смее да се пропушти, заедно со замокот Ростамабад, еден од најневеројатните замоци во Иран. Друга атракција што мора да се види е мостот Шахрестан, кој е еден од најстарите во земјата и локално е познат како „Мостот на сочувството на имамите“.

Градот е дом на просперитетна културна сцена и раздвижен пазар. Посетителите можат да ги истражуваат локалните чаршии, да пробаат локална храна и да купуваат автентични ирански ракотворби и сувенири. Градот е познат по производство на некои од најдобрите текстил во земјата, а многу од пазарите се исполнети со рачно изработени теписи, производи од свила и традиционална персиска облека.

Градот е дом и на некои од најдобрите ресторани и кафулиња во Иран, кои служат вкусна и автентична иранска кујна. Од традиционалните кабаби до чорбите кои ја напојуваат устата, посетителите се разгалени кога се во прашање кулинарски задоволства.

Со својата неверојатна природна убавина, богато културно наследство и многу активности во кои посетителите можат да уживаат, Алборз, Иран е дестинација што мора да ја посетите за секој што сака да го доживее најдоброто што може да го понуди Иран. Без разлика дали сакате да истражувате на отворено, да научите за историјата и културата на Иран или едноставно да се опуштите и да уживате во локалната кујна, Алборз има по нешто за секого.

Популарни прашања за Алборз

Населението на Алборз, Иран е приближно 2,8 милиони луѓе.

Алборз, Иран доживува медитеранска клима со топли лета и благи зими.

Некои популарни атракции во Алборз, Иран ги вклучуваат планината Дамаванд, реката Карај и Националната ботаничка градина на Иран.

Некои од најдобрите населби за живеење во Алборз, Иран се Карај, Назар Абад и Мохамад Шахр.

Просечните цени на имотот во Алборз, Иран варираат во зависност од видот и локацијата, и се движат од 50.000 до 500.000 долари.

Алборз, Иран има добро развиен транспортен систем, вклучувајќи автобуси, такси и метро линија што го поврзува Карај со Техеран.

Да, Алборз, Иран има неколку реномирани образовни институции, вклучувајќи ги Универзитетот Алборз, Универзитетот Карај Исламски Азад и Технолошкиот универзитет Карај.

Алборз, Иран има низа здравствени установи, вклучувајќи болници, клиники и медицински центри кои обезбедуваат квалитетни здравствени услуги.

Да, Алборз, Иран има неколку трговски центри како што се трговскиот центар Голестан, трговскиот центар Техеранпарс и трговскиот центар Алборз Гранд.

Локалната кујна на Алборз, Иран вклучува јадења како ќебапи, тахчин, фесенџан и аш-е рештех.