Бушер

Бушер

Град во Иран. Имаме 45 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Иран
0.0
(0 критики)

Увид за Бушер

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Бушер

Овие податоци се наследени од Иран, не припаѓаат на Бушер.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.69
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 22.27
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.00
Капучино (нормално)
$ 1.25
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.61

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.26
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 12.28
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.50
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.44
Гориво (1 литар)
$ 0.60
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 70,143.06
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 63,263.58

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 15.13
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.31
Кино (1 седиште)
$ 1.52

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 29.85
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.67
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 119.63
Машки кожени деловни чевли
$ 68.12

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,467.60
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 873.82
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 22.07

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 0.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.56
Бел ориз (1 кг)
$ 2.41
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.15
локално сирење (1 кг)
$ 3.76
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.23
Говедско месо (1 кг)
$ 8.98
Јаболко (1 кг)
$ 0.95
Банана (1 кг)
$ 1.48
Портокал (1 кг)
$ 0.96
Домат (1 кг)
$ 0.59
Компир (1 кг)
$ 0.52
Кромид (1 кг)
$ 0.51
зелена салата (1 парче)
$ 0.52
Вода (1,5 литри)
$ 0.25
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.07

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 16.02
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.07

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 104.69
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,261.90

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 341.26
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 223.52
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 709.90
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 466.46

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 242.44

Бушер Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Бушер Географски информации

Дознајте повеќе за Бушер

Бушер е крајбрежен град лоциран во југозападен Иран, на устието на Персискиот Залив. Овој град, познат по своето раздвижено пристаниште и богатата историја, е дом на над 200.000 луѓе. Во Бушер се наоѓа и една од најголемите нуклеарни централи во земјата, која е изградена во соработка со Русија.

Историски гледано, Бушер одигра значајна улога во развојот на Иран поради неговата локација како главно пристаниште и трговски центар. Градот има силно културно наследство и е дом на голем број важни историски знаменитости. Еден таков споменик е замокот Бушер, кој датира од 16 век и некогаш бил важно воено упориште.

Бушер е познат по своите живописни пазари, каде што локалното население и туристите можат да најдат сè, од свежи производи до ракотворби. Градот е дом на голем број прекрасни џамии, вклучувајќи ја и Џамех џамијата, која е една од најстарите во Иран и има неверојатни плочки и сложена архитектура.

Покрај својата богата историја и културно наследство, Бушер е познат и по своите прекрасни плажи и топла клима. Крајбрежјето на градот е прошарано со палми, а кристално чистите води на Персискиот залив даваат многу можности за пливање и спортови на вода.

Додека Бушер сè уште е релативно непознат како туристичка дестинација, тој им нуди на посетителите уникатен спој на природна убавина, култура и историја. Без разлика дали барате да ги истражувате античките знаменитости или да уживате во сонцето на недопрена плажа, Бушер е совршена дестинација за незаборавен одмор.

Популарни прашања за Бушер

Бушер доживува топла пустинска клима со високи температури кои достигнуваат до 50°C (122°F) во лето и благи зими со температури околу 16-20°C (61-68°F).

Бушер нуди атракции како замокот Бушер, Рибарскиот пристан, плажата во Персискиот залив, чаршијата Бушер и прекрасниот остров Наз.

Сместувањето во Бушер обично чини околу 30-80 долари за ноќевање за хотели со средна класа, додека буџетските опции може да се најдат почнувајќи од 15 долари за ноќ.

Градот е познат по своите вкусни јадења од морска храна, како што се Галие Махи (персиска рибна чорба), Чело Махи (риба на скара со ориз) и Џамбо ќебапи со ракчиња.

Бушер има добро развиен транспортен систем вклучувајќи градски автобуси, такси и изнајмување приватни автомобили. Лесно е да се движите низ градот користејќи ги овие опции.

Најдобро време за посета на Бушер е за време на постудените месеци од ноември до март, кога времето е благо, а активностите на отворено се попријатни.

Да, Бушер има неколку историски локалитети, вклучувајќи го и замокот Бушер, кој датира од 16 век и нуди поглед во минатото на градот.

Да, водите во Персискиот Залив се погодни за пливање во Бушер, Иран. Нејзините плажи обезбедуваат пријатно искуство на плажа и за локалното население и за туристите.

Бушер слави настани како Денот на Бушер, кој ја одбележува годишнината на градот, како и бројни културни настани и фестивали во текот на целата година.

Да, Бушер генерално се смета за безбеден град за туристите. Сепак, секогаш се препорачува да се преземат неопходни мерки на претпазливост и да се следат локалните упатства.