Гилан

Гилан

Град во Иран. Имаме 54 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Иран
0.0
(0 критики)

Увид за Гилан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Гилан

Овие податоци се наследени од Иран, не припаѓаат на Гилан.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.69
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 22.27
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.00
Капучино (нормално)
$ 1.25
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.61

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.26
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 12.28
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.50
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.44
Гориво (1 литар)
$ 0.60
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 70,119.19
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 63,233.55

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 15.12
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.31
Кино (1 седиште)
$ 1.52

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 29.85
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.68
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 119.63
Машки кожени деловни чевли
$ 68.12

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,467.48
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 873.67
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 22.06

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 0.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.56
Бел ориз (1 кг)
$ 2.42
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.15
локално сирење (1 кг)
$ 3.76
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.23
Говедско месо (1 кг)
$ 8.98
Јаболко (1 кг)
$ 0.95
Банана (1 кг)
$ 1.48
Портокал (1 кг)
$ 0.96
Домат (1 кг)
$ 0.59
Компир (1 кг)
$ 0.52
Кромид (1 кг)
$ 0.51
зелена салата (1 парче)
$ 0.52
Вода (1,5 литри)
$ 0.25
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.07

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 16.03
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.07

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 104.75
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,262.14

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 341.32
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 223.45
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 709.88
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 466.49

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 242.21

Гилан Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Гилан Географски информации

Дознајте повеќе за Гилан

Сместена на живописното крајбрежје на Каспиското Море, Гилан е провинција лоцирана во северен Иран која може да се пофали со неверојатен спој на природни и вештачки атракции. Од бујните зелени ридови до извонредната кујна, Гилан ги пречекува посетителите да го искусат прекрасниот природен пејзаж и богатото културно наследство.

Гилан е познат по своите неверојатни нијанси на зелена боја, особено во сезоната на дождови кога шумите цветаат од живот. Регионот е дом на многу мочуришта, вклучувајќи го и мочуриштето Анзали, кое привлекува широк спектар на живи видови птици. Најпопуларните пешачки патеки се наоѓаат во шумите јужно од главниот град на провинцијата Рашт, каде што планинарите имаат шанса да ги искусат бујните шуми и да откријат скриени водопади.

Гилан е дом на некои од најзначајните и најубавите центри за рачно изработени теписи во Иран, изработувајќи ги најдобрите персиски килими во земјата. Посетителите на градот можат да бидат сведоци на сложениот процес на ткаење и да однесат дома уметничко дело како спомен.

Друга карактеристика на Гилан е уникатната локална кујна. Покраината има одлична репутација по своите вкусни чорби, познати како „гејме андуилет“, „махи кари“ и „мирза касеми“ се јадењата што мора да ги пробаат посетителите. Градот Раш, исто така, може да се пофали со жив и жив пазар каде посетителите можат да ги искусат локалните деликатеси и да се восхитуваат на раздвижената атмосфера.

За трагачите по историја и култура, Гилан има богато наследство. Селото Масулех, сместено во срцето на планинскиот венец Алборз, стои повеќе од илјада години. Уникатната архитектура на селото и историскиот амбиент се глетка што треба да се види, а туристите можат да научат за богатата историја и култура на регионот.

Гилан е провинција која има по нешто за секого. Од прекрасните глетки, исклучителната кујна и богатото културно наследство, регионот е задолжително да го посети секој патник. Дојдете, искусете ја убавината, културата и историјата на Гилан и понесете го со себе негуваниот животен спомен.

Популарни прашања за Гилан

Гилан доживува блага и влажна клима, со просечни температури кои се движат од 5°C (41°F) во зима до 25°C (77°F) во лето.

Гилан е опкружен со неколку градови како Рашт, Лахиџан, Бандар Анзали и Астара.

Гилан е познат по своите прекрасни природни пејзажи, вклучувајќи ги бујните шуми на Талеш, неверојатната лагуна Анзали, селото Масулех и Каспиското Море.

Гилан е познат по своите вкусни јадења, вклучувајќи ги Мирза Гасеми (патлиџан на скара), Багали Поло (ориз со грав) и Фесенџан (чорба со орев од калинка).

Да, Гилан нуди различни опции за сместување, вклучувајќи хотели, куќи за гости и изнајмување за одмор за да одговараат на различни буџети и преференции.

Јавниот превоз во Гилан главно вклучува автобуси и заеднички такси. Се препорачува да имате сопствено возило или да ангажирате локален возач за погодност.

Локалните жители првенствено зборуваат гилаки, северозападен ирански јазик. Персискиот (фарси) исто така е широко разбран и зборуван.

Гилан нуди можности за активности како што се пешачење низ бујните шуми, пловење на лагуната Анзали и уживање во излети покрај плажа на Каспиското Море.

Гилан слави различни културни фестивали, особено Новруз (персиска Нова година) кој го означува почетокот на пролетта и Ноќта на Јалда, најдолгата ноќ во годината.

Гилан генерално се смета за безбедна дестинација за туристите. Сепак, секогаш е препорачливо да се преземат општи безбедносни мерки и да се биде свесен за вашата околина.