Кузестан

Кузестан

Град во Иран. Имаме 83 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Иран
0.0
(0 критики)

Увид за Кузестан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Кузестан

Овие податоци се наследени од Иран, не припаѓаат на Кузестан.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.69
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 22.27
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.00
Капучино (нормално)
$ 1.25
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.61

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.26
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 12.28
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.50
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.44
Гориво (1 литар)
$ 0.60
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 70,119.19
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 63,233.55

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 15.12
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.31
Кино (1 седиште)
$ 1.52

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 29.85
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.68
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 119.63
Машки кожени деловни чевли
$ 68.12

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,467.48
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 873.67
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 22.06

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 0.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.56
Бел ориз (1 кг)
$ 2.42
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.15
локално сирење (1 кг)
$ 3.76
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.23
Говедско месо (1 кг)
$ 8.98
Јаболко (1 кг)
$ 0.95
Банана (1 кг)
$ 1.48
Портокал (1 кг)
$ 0.96
Домат (1 кг)
$ 0.59
Компир (1 кг)
$ 0.52
Кромид (1 кг)
$ 0.51
зелена салата (1 парче)
$ 0.52
Вода (1,5 литри)
$ 0.25
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.07

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 16.03
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.07

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 104.75
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,262.14

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 341.32
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 223.45
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 709.88
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 466.49

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 242.21

Кузестан Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Кузестан Географски информации

Дознајте повеќе за Кузестан

Кузестан, кој се наоѓа во југозападниот дел на Иран, е провинција со богата културна и историска позадина, хипнотизирачка природна убавина и пејзажи кои го одземаат здивот. Тој е исто така еден од најважните региони во земјата за своите нафтени резерви и индустриски развој.

Главен град на Кузестан е Ахваз, кој е најголемиот град во покраината и се наоѓа на бреговите на реката Карун. Градот може да се пофали со жива култура и традиционален начин на живот, со раздвижена чаршија, неверојатна архитектура и многу иконски знаменитости како што се Белиот мост и замокот Суза.

Кузестан е дом на некои од најневеројатните природни чуда на Иран, вклучувајќи ја прекрасната лагуна Шадеган, која се смета за рај за набљудувачите на птици, спектакуларниот Чога Занбил Зигурат, место на светското наследство на УНЕСКО и спокојниот водопад Дезфул, кој нуди прекрасен поглед на природата.

Покраината е позната по својата вкусна локална кујна, која е под големо влијание на арапските и индиските вкусови и користи многу зачини и билки. Некои од популарните јадења вклучуваат калам поло, јадење со ориз со зелка и тревки, и ash-e reshteh, обилна супа со грав, тестенини и билки.

Покрај културните и природните убавини, Кузестан е и центар за индустриски и економски развој. Покраината е дом на неколку рафинерии за нафта и гас, петрохемиски фабрики и челичарници. Покраината е клучен придонесувач за економијата на Иран и одигра значајна улога во развојот на земјата.

Севкупно, Кузестан е фасцинантна провинција во Иран, богата со историја, култура и природна убавина. Тоа е идеална дестинација за секој кој сака да го искуси традиционалниот ирански начин на живот, да ужива во убавината на природата и да го открие економскиот и индустрискиот развој на земјата. Ако планирате да го посетите Иран, погрижете се да го вклучите Кузестан како дел од вашата маршрута и да ја доживеете магијата на оваа прекрасна провинција.

Популарни прашања за Кузестан

Населението на Кузестан, Иран е над 5,5 милиони луѓе.

Кузестан, Иран се наоѓа во југозападниот дел на земјата, граничи со Ирак.

Кузестан, Иран има топла пустинска клима со екстремно високи температури во лето и благи зими.

Клучните индустрии во Кузестан, Иран вклучуваат производство на нафта и гас, петрохемикалии, земјоделство и производство на електрична енергија.

Популарните туристички атракции во Кузестан, Иран ги вклучуваат античкиот град Суза, зигуратот Чога Занбил и историскиот хидрауличен систем Шуштар.

Кузестан, Иран е генерално безбеден за туристите, но секогаш се препорачува да се преземат вообичаени мерки на претпазливост и да се остане информиран за моменталната ситуација.

Официјален јазик што се зборува во Кузестан, Иран е персискиот, но арапскиот е исто така широко зборуван поради арапското население во регионот.

Опциите за превоз во Кузестан, Иран вклучуваат автобуси, такси и приватни автомобили. Покраината има и аеродром кој се поврзува со големите градови.

Валутата што се користи во Кузестан, Иран е иранскиот риал.

Традиционалните јадења во Кузестан, Иран вклучуваат Галие Махи (рибна чорба), Khoresht-e Karafs (чорба од целер) и Фалафел.