Курдистан

Курдистан

Град во Иран. Имаме 29 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Иран
0.0
(0 критики)

Увид за Курдистан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Курдистан

Овие податоци се наследени од Иран, не припаѓаат на Курдистан.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.69
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 22.27
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.00
Капучино (нормално)
$ 1.25
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.61

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.26
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 12.28
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.50
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.44
Гориво (1 литар)
$ 0.60
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 70,152.57
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 63,273.89

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 15.13
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.31
Кино (1 седиште)
$ 1.52

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 29.86
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.66
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 119.63
Машки кожени деловни чевли
$ 68.13

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,467.64
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 873.87
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 22.07

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 0.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.56
Бел ориз (1 кг)
$ 2.41
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.15
локално сирење (1 кг)
$ 3.76
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.23
Говедско месо (1 кг)
$ 8.98
Јаболко (1 кг)
$ 0.95
Банана (1 кг)
$ 1.48
Портокал (1 кг)
$ 0.96
Домат (1 кг)
$ 0.59
Компир (1 кг)
$ 0.52
Кромид (1 кг)
$ 0.51
зелена салата (1 парче)
$ 0.52
Вода (1,5 литри)
$ 0.25
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.07

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 16.02
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.07

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 104.67
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,261.82

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 341.23
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 223.55
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 709.90
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 466.44

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 242.52

Курдистан Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Курдистан Географски информации

Дознајте повеќе за Курдистан

Курдистан, Иран е жив и разновиден регион сместен во североисточниот дел на Иран. Тоа е земја со неверојатна природна убавина, богата култура и античка историја. Регионот е дом на големо курдско население и со векови бил центар на курдскиот идентитет.

Курдистан, Иран е добро познат по своите прекрасни и величествени планини, зелени шуми и живописни долини. Бројни реки и водопади го красат пејзажот, обезбедувајќи неверојатен поглед за локалното население и туристите. Посетителите можат да ги истражуваат природните чуда на регионот со тргнување на пешачка експедиција или со живописно возење низ кривулестите патишта во областа.

Покрај неговата природна убавина, Курдистан, Иран е дом на енергична и богата култура. Регионот е познат по својата традиционална курдска музика, танц и уметност. Посетителите можат да присуствуваат на настапи во живо и изложби кои ги прикажуваат традициите и културното наследство на регионот. Локалната кујна исто така мора да се проба, а меѓу најпопуларните се вкусните јадења како чело ќебап, долма и пепел реште.

Регионот е исто така натопен во античка историја, со бројни историски места и знаменитости расфрлани низ Курдистан, Иран. Некои од најпознатите знаменитости ги вклучуваат урартиската тврдина Кала Катар, карпестите релјефи Так-е Бостан и планините Загрос.

Генерално, Курдистан, Иран е дестинација што мора да ја посети секој патник кој бара уникатно и незаборавно искуство. Без разлика дали ги истражувате неговите природни чуда, потопувајќи се во културата или откривајќи ја својата античка историја, Курдистан, Иран има што да му понуди на секој патник. Посетете ја и искусете ја убавината, културата и историјата на овој волшебен регион.

Популарни прашања за Курдистан

Курдистан, Иран може да се пофали со неколку популарни туристички атракции, вклучувајќи прекрасни природни пејзажи како селото Паланган, гробницата Шеик Туси и езерото Заривар.

Курдистан, Иран има умерена клима со топли лета и студени зими. Познат е по пријатните пролетни и есенски сезони, што го прави идеално време за посета.

Курдистан, Иран е познат по својата вкусна кујна. Некои локални деликатеси кои мора да ги пробате вклучуваат кубиде ќебап, долма, курдски ориз, гофте и чело ќебап.

Да, Курдистан, Иран има богато историско наследство. Некои значајни историски локалитети во регионот се Так Бостан, замокот Бабак и Џамех џамијата во Санандај.

Курдистан, Иран нуди различни активности на отворено, како што се пешачење во прекрасните планини Загрос, истражување на пештерата Кури Калех и уживање во излети во близина на живописниот водопад Дарбанд.

Курдистан, Иран слави неколку културни фестивали во текот на годината, вклучително и „Новорж“ (персиска нова година), фестивалот Пир Шалјар и фестивалот Голбарун, прикажувајќи ги културните традиции и обичаи во регионот.

Постојат различни сместувачки капацитети во Курдистан, Иран. Некои популарни опции вклучуваат Laleh Hotel, Azadi Hotel и Homa Hotel, кои нудат удобен престој со одлични удобности.

Курдистан, Иран има добро развиена транспортна мрежа. Посетителите можат да се потпрат на такси, автобуси и изнајмување приватни автомобили за да се движат во регионот и да ги истражуваат неговите атракции.

Курдистан, Иран генерално се смета за безбеден за туристите. Сепак, како и секоја друга дестинација за патување, препорачливо е да се преземат неопходни мерки на претпазливост, да се придржувате до локалните правила и да бидете информирани за моменталната ситуација.

При посета на Курдистан, Иран, се препорачува да се почитуваат локалните обичаи и традиции. Облечете се скромно, поздравувајте ги луѓето со учтивост и внимавајте на локалните норми и исламските практики.