Хамадан

Хамадан

Град во Иран. Имаме 491 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Иран
0.0
(0 критики)

Увид за Хамадан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Хамадан

Овие податоци се наследени од Иран, не припаѓаат на Хамадан.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.69
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 22.27
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.00
Капучино (нормално)
$ 1.25
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.61

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.26
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 12.28
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.50
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.44
Гориво (1 литар)
$ 0.60
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 70,119.19
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 63,233.55

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 15.12
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.31
Кино (1 седиште)
$ 1.52

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 29.85
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.68
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 119.63
Машки кожени деловни чевли
$ 68.12

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,467.48
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 873.67
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 22.06

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 0.64
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.56
Бел ориз (1 кг)
$ 2.42
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.15
локално сирење (1 кг)
$ 3.76
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.23
Говедско месо (1 кг)
$ 8.98
Јаболко (1 кг)
$ 0.95
Банана (1 кг)
$ 1.48
Портокал (1 кг)
$ 0.96
Домат (1 кг)
$ 0.59
Компир (1 кг)
$ 0.52
Кромид (1 кг)
$ 0.51
зелена салата (1 парче)
$ 0.52
Вода (1,5 литри)
$ 0.25
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.07

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 16.03
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.01
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 10.07

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 104.75
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,262.14

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 341.32
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 223.45
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 709.88
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 466.49

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 242.21

Хамадан Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Хамадан Географски информации

Дознајте повеќе за Хамадан

Хамадан, Иран, е град со богата историја и живописна култура која датира од античко време. Лоциран во западен Иран, овој град бил населен повеќе од 2.000 години и бил центар на цивилизацијата и трговијата во поголемиот дел од тоа време. Денес, тој е дом на над 500.000 жители, кои уживаат во мешавина на стариот шарм и модерни удобности.

Една од главните атракции во Хамадан се натписите Ганџамех, кои се антички списи со клинесто писмо кои датираат од Ахеменидската ера. Овие натписи, кои се врежани на лице од карпа, даваат поглед во историјата на Персиската империја и се задолжителни да ги видат љубителите на историјата. Друго важно место во Хамадан е мавзолејот на Авицена, познат исламски филозоф и научник кој живеел во градот во 11 век.

Покрај историските локалитети, Хамадан е познат и по својата природна убавина. Градот се наоѓа во планински регион, а планинскиот венец Алванд обезбедува живописна позадина. Градот е дом и на градината Абас Абад, бујниот парк кој е совршен за пикник и релаксација.

За оние кои уживаат во шопинг и јадење, Хамадан има многу да понуди. Чаршијата на градот е раздвижен центар на активности, со продавачи кои продаваат сè, од зачини и текстил до накит и ракотворби. Во градот има и многу ресторани кои служат традиционална иранска кујна, како и интернационална храна.

Генерално, Хамадан, Иран, е град кој навистина има по нешто за секого. Неговата богата историја, природните убавини и модерните удобности ја прават дестинација која вреди да се посети. Без разлика дали сте љубител на историјата, љубител на природата или едноставно барате уникатно патување, Хамадан сигурно ќе ве воодушеви и инспирира.

Популарни прашања за Хамадан

Населението на Хамадан, Иран е приближно 554.406 луѓе.

Хамадан, Иран доживува топли лета и студени зими, со температури кои се движат од 25°C (77°F) во лето до -9°C (15°F) во зима.

Некои популарни атракции во Хамадан, Иран ги вклучуваат античкиот град Екбатана, натписите Ганџамех, пештерата Алисадр и гробницата Баба Тахер.

Хамадан, Иран генерално се смета за безбеден град за посета за туристите. Сепак, секогаш е препорачливо да се преземат вообичаени мерки на претпазливост за да се обезбеди лична безбедност.

Локалната кујна на Хамадан, Иран нуди различни вкусни јадења, вклучувајќи Abgoosht (чорба од месо и грав), khanom sib zamini (колачи од компир) и ash-e-jo (супа од јачмен).

Хамадан, Иран е домаќин на неколку фестивали во текот на годината, вклучувајќи го Годишниот фестивал на кринови, Норуз (персиска нова година) и празникот на жртвувањето (Курбан Бајрам).

Некои блиски градови кои вреди да се посетат од Хамадан, Иран се Керманшах, Малаер, Нахаванд и Савех.

Локалниот јазик што се зборува во Хамадан, Иран е персиски (фарси). Меѓутоа, англискиот јазик се разбира и во туристичките области.

Во Хамадан, Иран, можете да користите јавен превоз, како што се автобуси и такси. Достапни се и изнајмување автомобили за истражување на градот и неговата околина.

Да, Хамадан, Иран е натопен во историја и има богато културно наследство кое датира од античко време. Некогаш бил главен град на империјата на Медите.