Апулија

Апулија

Град во Италија. Имаме 298 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Италија
0.0
(0 критики)

Увид за Апулија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Апулија

Овие податоци се наследени од Италија, не припаѓаат на Апулија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.97
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 63.51
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.14
Капучино (нормално)
$ 1.66
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.57

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.15
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.57
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.55
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 30.22
Гориво (1 литар)
$ 2.00
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,029.90
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,713.27

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.79
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.84
Кино (1 седиште)
$ 9.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.28
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 35.66
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.26
Машки кожени деловни чевли
$ 116.91

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,769.15
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,352.01
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.07

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.23
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.54
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.07
Бел ориз (1 кг)
$ 2.58
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.50
локално сирење (1 кг)
$ 14.05
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.85
Говедско месо (1 кг)
$ 17.64
Јаболко (1 кг)
$ 2.11
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 2.29
Домат (1 кг)
$ 2.89
Компир (1 кг)
$ 1.61
Кромид (1 кг)
$ 1.58
зелена салата (1 парче)
$ 1.35
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 212.23
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 29.83

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 529.39
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,271.14

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 739.89
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 559.24
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,313.35
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 924.11

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,692.64

Апулија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Апулија Географски информации

Дознајте повеќе за Апулија

Апулија, позната и како Пуља, е прекрасен регион кој се наоѓа во јужниот дел на Италија. Познат е по драматичното крајбрежје, античките градови, рустикалното село и вкусната кујна. Дом на некои од најдобрите плажи во Италија, Апулија нуди разновидни искуства за патниците, од сончање и пливање до истражување на историски богатства.

Градовите во Апулија се полни со шарм и карактер. Во Лече, посетителите можат да се восхитуваат на неверојатната барокна архитектура, додека во Бари, тие можат да уживаат во енергичната атмосфера на стариот град и да ја вкусат познатата улична храна во регионот. Алберобело, место за светско наследство на УНЕСКО, може да се пофали со уникатни куќи за трули и нуди поглед во богатата историја на регионот.

Селата на Апулија е подеднакво воодушевувачка. Долината Итриа е дом на живописните села како Цистернино и Локоротондо, каде што посетителите можат да талкаат низ тесните улици обложени со варосани куќи и да уживаат во опуштениот начин на живот. Маслинови градини и лозја се преполни низ пејзажот, а посетителите можат да пробаат некои од одличните вина и маслиново масло во регионот.

Крајбрежјето на Апулија е прошарано со песочни плажи, осамени заливи и карпести карпи. Полуостровот Гаргано е рајски природен резерват со кристално чисти води, скриени пештери и прекрасни рибарски села. Регионот Саленто може да се пофали со чисти води, плажи со мек златен песок и жива летна сцена.

Апулија е позната и по својата вкусна кујна. Нејзината локација на Средоземното Море значи дека морската храна и свежиот зеленчук се основните состојки на локалната исхрана. Фокача, сирење бурата, тестенини оречиет и локални вина се само неколку од деликатесите што треба да ги доживеете кога го посетите овој регион.

Накратко, Апулија е еден од скриените скапоцени камења во Италија, обезбедувајќи уникатни искуства што не можат да се најдат на друго место. Тоа е совршена дестинација за секој кој бара комбинација од култура, историја, релаксација и живописна убавина. Со толку многу што да понуди, не е ни чудо што овој регион стана популарна дестинација меѓу патниците.

Популарни прашања за Апулија

Апулија, Италија ужива медитеранска клима со топли лета и благи зими. Просечните температури се движат од 15°C (59°F) до 25°C (77°F).

Апулија, Италија има многу шармантни градови кои вреди да се посетат, вклучувајќи ги Бари, Лече, Алберобело, Остуни и Полињано а Маре.

Апулија, Италија е позната по своето неверојатно крајбрежје, куќите на Трули во Алберобело, Кастел дел Монте, шармантните историски центри како барокната архитектура на Лече и Националниот парк Гаргано.

Кога сте во Апулија, Италија, не пропуштајте ја можноста да вкусите вкусни локални јадења како тестенини оречиет, сирење бурата, тарали, фризела и традиционални јадења од морска храна.

Апулија, Италија нуди низа активности на отворено, вклучувајќи истражување на крајбрежјето, посета на природни резервати како Торе Гуацето, пешачење во националниот парк Гаргано и возење велосипед низ прекрасните села.

Да, Апулија, Италија е домаќин на различни фестивали и настани во текот на годината, како што се музичкиот фестивал La Notte della Taranta, Fiera del Levante во Бари и Карневалот во Putignano, познат како еден од најстарите во Италија.

Најдобро време за посета на Апулија, Италија е во текот на пролетта (април до јуни) или есента (септември до октомври), кога времето е пријатно, а има помалку туристи во споредба со шпицот на летната сезона.

Апулија, Италија има добро поврзан транспортен систем. Можете да патувате во регионот со воз, автобус или изнајмен автомобил. Тоа е исто така одличен регион за истражување со велосипед.

Да, Апулија, Италија е дом на три места на светско наследство на УНЕСКО: трулите на Алберобело, Кастел дел Монте и археолошките локалитети на некрополата Панталица, Мургија и карпестите цркви во Матера.

Апулија, Италија има богати традиции и обичаи, вклучувајќи го танцот Тарантела, производството на маслиново масло, празникот Сант'Оронзо во Лече и фолклористичките карневалски прослави во многу градови низ регионот.