Базиликата

Базиликата

Град во Италија. Имаме 141 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Италија
0.0
(0 критики)

Увид за Базиликата

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Базиликата

Овие податоци се наследени од Италија, не припаѓаат на Базиликата.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.97
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 63.51
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.14
Капучино (нормално)
$ 1.66
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.57

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.15
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.57
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.55
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 30.21
Гориво (1 литар)
$ 2.00
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,026.32
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,707.74

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.78
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.83
Кино (1 седиште)
$ 9.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.27
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 35.66
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.25
Машки кожени деловни чевли
$ 116.90

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,767.63
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,351.14
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.07

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.23
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.54
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.07
Бел ориз (1 кг)
$ 2.58
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.50
локално сирење (1 кг)
$ 14.05
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.85
Говедско месо (1 кг)
$ 17.63
Јаболко (1 кг)
$ 2.11
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 2.29
Домат (1 кг)
$ 2.89
Компир (1 кг)
$ 1.61
Кромид (1 кг)
$ 1.58
зелена салата (1 парче)
$ 1.35
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 212.21
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 29.83

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 529.33
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,269.03

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 739.65
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 559.07
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,312.88
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 923.76

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,692.34

Базиликата Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Базиликата Географски информации

Дознајте повеќе за Базиликата

Базиликата е прекрасен регион сместен во јужна Италија со Матера како главен град. Зафаќа површина од приближно 9.992 квадратни километри и е дом на речиси 600.000 жители. Овој волшебен регион е познат по својата природна убавина, богатата историја и културното значење.

Базиликата е дом на неверојатна природна убавина, вклучувајќи ги Апенинските планини, ридовите, бујните шуми и кристално чистите езера. Регионот е вкрстен со неколку реки, вклучувајќи ги Агри, Брадано, Басенто и Офанто, кои се совршени за љубителите на риболов и спортови на вода.

Во регионот се сместени и два од најубавите национални паркови во Италија: Националниот парк Полино и Националниот парк Апенино Лукано Вал д'Агри Лагонегрезе. Националниот парк Полино е познат по своите диви животни, како што се волците, ретки птици и златни орли, кои слободно шетаат во неговите густи шуми. Националниот парк Appennino Lucano Val d'Agri Lagonegrese, од друга страна, е градина со рози со диви цвеќиња и фауна со различни патеки за пешачење, пешачење и возење велосипед.

Базиликата, исто така, има богата историја која датира од палеолитскиот период, и е дом на многу места на светското наследство на УНЕСКО. Градот Матера, познат и како „Градот на камењата“, е познат по своите фасцинантни пештерски живеалишта или саси, антички цркви и манастири издлабени од туф карпи. Тој е еден од најстарите постојано населени градови во светот.

Храната е суштински дел од животот во Базиликата, а регионот е познат по своите вина, сирења, леб и тестенини. Јадењата со тестенини како „orecchiette“ и „lagane e ceci“ се традиционални регионални деликатеси. Областа, исто така, произведува некои од најдобрите маслинки во светот, од кои може да се земат примероци на локалните пазари.

Базиликата е регион со огромно културно значење, кој нуди одличен спој на природна убавина, историја и локални состојки. Секој посетител на регионот сигурно ќе подлегне на неговиот шарм и волшебност.

Популарни прашања за Базиликата

Базиликата доживува медитеранска клима, со топли лета и благи зими. Просечните температури се движат од 20-30°C (68-86°F) во лето и 8-15°C (46-59°F) во зима.

Базиликата е позната по своите прекрасни пејзажи и историски локалитети. Атракции кои мора да се посетат вклучуваат Матера Саси, Националниот парк Полино, Градот на духовите Крако, археолошката област Метапонто и Воло дел Анџело.

Basilicata нуди вкусна кујна, со јадења како тестенини со пеперони круши (суви пиперки), lucanica (зачинет колбас), Lagane e Cici (тестенини со наут) и рецепти на јагнешко месо како Pignata di Agnello.

Најдобро време за посета на Базиликата е во текот на месеците од април до јуни и од септември до октомври. Овие периоди нудат пријатно време, помала туристичка гужва и ви овозможуваат целосно да ги истражите атракциите на регионот.

Базиликата има добро поврзан транспортен систем. Автобусите и возовите се главните начини на јавен превоз, обезбедувајќи лесен пристап до различни градови во регионот. Достапни се и автомобили за изнајмување за поголема флексибилност.

Базиликата слави различни фестивали во текот на годината, вклучувајќи ги Феста ди Сан Роко, Ил Маџо ди Ацетура и Карневале ди Трикарико. Овие фестивали ја прикажуваат културата, традициите и енергичната атмосфера на регионот.

Базиликата генерално се смета за безбедно место за посета. Сепак, секогаш се препорачува да се преземат нормални мерки на претпазливост, како што се чување на вашите работи безбедно и свесност за околината, особено во преполни туристички области.

Да, Базиликата нуди фантастични можности за пешачење. Националниот парк Pollino и Parco delle Dolomiti Lucane се популарни дестинации за љубителите на планинарењето, обезбедувајќи прекрасни патеки среде природата и погледите кои го одземаат здивот.

Basilicata нуди низа опции за сместување, вклучувајќи хотели, ноќевање со појадок, агритуризам (престој на фарма) и изнајмување за одмор. Матера и Потенца, главните градови на Базиликата, имаат широк избор на места за престој.

Базиликата е богата со историски знаменитости, како што се Матера Саси (антички пештерски живеалишта), Кастелмецано и Пјетрапертоса (средновековни градови), Кастело Арагона (замок) и замокот Трамонтано во Матера. Овие локации ја прикажуваат волшебната историја на регионот.