Калтанисета

Калтанисета

Град во Италија. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Италија
0.0
(0 критики)

Увид за Калтанисета

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Калтанисета

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Калтанисета

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Калтанисета

Овие податоци се наследени од Италија, не припаѓаат на Калтанисета.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.97
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 63.51
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.14
Капучино (нормално)
$ 1.66
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.57

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.15
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.57
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.55
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 30.22
Гориво (1 литар)
$ 2.00
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,029.90
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,713.27

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.79
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.84
Кино (1 седиште)
$ 9.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.28
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 35.66
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.26
Машки кожени деловни чевли
$ 116.91

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,769.15
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,352.01
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.07

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.23
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.54
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.07
Бел ориз (1 кг)
$ 2.58
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.50
локално сирење (1 кг)
$ 14.05
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.85
Говедско месо (1 кг)
$ 17.64
Јаболко (1 кг)
$ 2.11
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 2.29
Домат (1 кг)
$ 2.89
Компир (1 кг)
$ 1.61
Кромид (1 кг)
$ 1.58
зелена салата (1 парче)
$ 1.35
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 212.23
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 29.83

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 529.39
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,271.14

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 739.89
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 559.24
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,313.35
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 924.11

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,692.64

Калтанисета Географски информации

Дознајте повеќе за Калтанисета

Калтанисета е шармантен град сместен во централниот регион на Сицилија, Италија. Тој е вториот по големина град во провинцијата Калтанисета по главниот град и е дом на многу живописни знаменитости и атракции.

Градот е познат по својата уникатна архитектура, која е спој на различни стилови како што се готика, ренесанса и барок. Најзабележителен белег во Калтанисета е катедралата Санта Марија ла Нова, која датира од 17 век и има мешавина на архитектонски стилови. Во него се сместени и некои прекрасни уметнички дела и фрески кои се глетка за гледање.

Друга интересна карактеристика на Калтанисета е Палацо Монкада, која е прекрасна палата која ја прикажува сицилијанската барокна архитектура. Тој е дом на Регионалниот археолошки музеј и има богата историја која датира од 18 век.

Освен по своето богато културно наследство, Калтанисет е позната и по своите кулинарски задоволства. Градот може да се пофали со одлични ресторани и кафулиња кои служат автентични сицилијански јадења како што се аранчини, тестенини ала Норма и каноли. Градот е познат и по своето вино, а Nero d'Avola е популарен избор меѓу ентузијастите на виното.

Покрај своите културни и гастрономски понуди, Калтанисета е опкружена и со прекрасни природни пејзажи. Блиското езеро Арансио е популарно место за водени спортови и риболов, додека природниот резерват Санта Барбара ја прикажува убавината на флората и фауната во регионот.

Накратко, Калтанисета е град кој нуди уникатен спој на културно наследство, вкусна кујна и прекрасни природни пејзажи. Тоа е дестинација која мора да ја посети секој што патува низ Сицилија.

Популарни прашања за Калтанисета

Калтанисета, Италија има население од над 60.000 луѓе.

Калтанисета, Италија доживува медитеранска клима со топли, суви лета и благи, дождливи зими.

Некои популарни атракции во Калтанисета, Италија ги вклучуваат катедралата Санта Марија, црквата Сан Доменико и Палацо дел Муниципио.

Калтанисетта е позната по своите вкусни колачи на база на бадем, особено познатите Cannoli Siciliani.

Италијанскиот е главниот јазик што се зборува во Калтанисета, Италија.

Валутата што се користи во Калтанисета, Италија е еврото (€).

Калтанисетта нуди сигурна автобуска мрежа и такси услуги за јавен превоз.

Најдобро време за посета на Калтанисета, Италија е во пролетните и есенските месеци кога времето е пријатно.

Да, Калтанисет слави различни фестивали, вклучувајќи го и празникот на Санта Марија дел Монте и Фестивалот на цветот на бадемот.

Да, природниот резерват на планината Сан Џулијано и езерото Пергуза се прекрасни природни атракции во близина за истражување.