Кампанија

Кампанија

Град во Италија. Имаме 692 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Италија
0.0
(0 критики)

Увид за Кампанија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Кампанија

Овие податоци се наследени од Италија, не припаѓаат на Кампанија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.97
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 63.51
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.14
Капучино (нормално)
$ 1.66
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.57

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.15
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.57
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.55
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 30.22
Гориво (1 литар)
$ 2.00
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,029.90
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,713.27

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.79
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.84
Кино (1 седиште)
$ 9.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.28
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 35.66
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.26
Машки кожени деловни чевли
$ 116.91

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,769.15
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,352.01
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.07

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.23
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.54
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.07
Бел ориз (1 кг)
$ 2.58
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.50
локално сирење (1 кг)
$ 14.05
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.85
Говедско месо (1 кг)
$ 17.64
Јаболко (1 кг)
$ 2.11
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 2.29
Домат (1 кг)
$ 2.89
Компир (1 кг)
$ 1.61
Кромид (1 кг)
$ 1.58
зелена салата (1 парче)
$ 1.35
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 212.23
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 29.83

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 529.39
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,271.14

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 739.89
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 559.24
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,313.35
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 924.11

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,692.64

Кампанија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Кампанија Географски информации

Дознајте повеќе за Кампанија

Добредојдовте во Кампанија, еден од најживописните и најшармантните региони на Италија. Сместена во срцето на јужна Италија, Кампанија нуди вистинска гозба за сетилата, со своето впечатливо крајбрежје, античките урнатини и богатите кулинарски традиции.

Една од главните атракции на Кампанија е неверојатниот брег Амалфи, 50-километарски дел од крајбрежјето кое е познато по драматичните погледи на карпата и шарените куќи. Посетителите можат да возат по должината на брегот или да се прошетаат со брод за да ги истражат шармантните градови што се наоѓаат на брегот, вклучувајќи ги Амалфи, Позитано и Равело.

Друг белег на Кампанија е градот Неапол, еден од најстарите постојано населени градови во светот. Неапол е познат по својата богата историја и култура, како и по светски познатата пица. Посетителите можат да ги истражуваат многуте музеи и културни атракции во градот или едноставно да талкаат по тесните улички и улички за да ја впијат локалната атмосфера.

Една од најпопуларните дестинации во Кампанија е античкиот град Помпеја, кој бил затрупан со пепел и пемза за време на ерупцијата на Везув во 79 година од нашата ера. Денес, посетителите можат да шетаат низ улиците на Помпеја и да се восхитуваат на добро сочуваните урнатини, вклучувајќи големи вили, јавни бањи, па дури и арена за гладијатори.

За оние кои сакаат на отворено, Кампанија може да се пофали со два национални парка: Силенто и Вало ди Дијано и Везув. Овие паркови нудат различни патеки за пешачење и велосипедизам, како и можности за набљудување птици и други активности на отворено.

Кога станува збор за храна и пијалок, Кампанија е вистински рај за гурмани. Некои од специјалитетите во регионот вклучуваат моцарела од бивол, јадења од тестенини како шпагети але фонголе и јадења од морска храна како октопод на скара. Се разбира, ниту еден оброк во Кампанија не би бил комплетен без чаша од познатиот ликер од лимончело во регионот.

Без разлика дали барате историја, природа или едноставно добра храна и вино, Кампанија има што да им понуди на сите. Планирајте го вашето патување денес и искусете ја магијата на овој волшебен регион.

Популарни прашања за Кампанија

Неапол, Салерно, Соренто и Амалфи се некои од популарните градови во Кампанија, Италија.

Кампанија нуди иконски атракции како Помпеја, планината Везув, брегот Амалфи, островот Капри и Националниот археолошки музеј Неапол.

Најдобро време за посета на Кампанија е меѓу април и јуни или септември и октомври. Овие месеци нудат пријатно време со помалку гужви.

Кампанија е позната по својата вкусна кујна, вклучувајќи јадења како неаполска пица, шпагети alle vongole (шпагети од мида) и моцарела ди буфала.

Да, има неколку познати лозја во Кампанија, како што се Феуди ди Сан Грегорио, Мастроберардино и Тередора ди Паоло.

Кампанија слави различни традиционални фестивали, вклучувајќи го селото на пица во Неапол, фестивалот Равело и летото на музиката во Соренто.

Да, Кампанија може да се пофали со прекрасни природни паркови како националниот парк Силенто и Вало ди Диано, Националниот парк Везув и Регионалниот парк Амалфи Коуст.

Некои познати знаменитости во Кампанија ги вклучуваат Кралската палата Казерта, археолошкиот локалитет Херкуланеум, селото Позитано и Сертоса ди Сан Мартино.

Семејствата можат да уживаат во атракции како водениот парк Зоомарин во Торваиница, археолошкиот парк Помпеја и подводниот град Баја.

За да ја истражувате Кампанија, се препорачува да користите комбинација од јавен превоз (возови и автобуси) и изнајмување автомобил за поголема флексибилност.