Козенца

Козенца

Град во Италија. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Италија
0.0
(0 критики)

Увид за Козенца

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Козенца

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Козенца

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Козенца

Овие податоци се наследени од Италија, не припаѓаат на Козенца.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.97
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 63.51
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.14
Капучино (нормално)
$ 1.66
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.57

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.15
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.57
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.55
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 30.21
Гориво (1 литар)
$ 2.00
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,026.32
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,707.74

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.78
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.83
Кино (1 седиште)
$ 9.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.27
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 35.66
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.25
Машки кожени деловни чевли
$ 116.90

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,767.63
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,351.14
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.07

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.23
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.54
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.07
Бел ориз (1 кг)
$ 2.58
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.50
локално сирење (1 кг)
$ 14.05
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.85
Говедско месо (1 кг)
$ 17.63
Јаболко (1 кг)
$ 2.11
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 2.29
Домат (1 кг)
$ 2.89
Компир (1 кг)
$ 1.61
Кромид (1 кг)
$ 1.58
зелена салата (1 парче)
$ 1.35
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 212.21
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 29.83

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 529.33
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,269.03

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 739.65
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 559.07
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,312.88
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 923.76

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,692.34

Козенца Географски информации

Дознајте повеќе за Козенца

Козенца е шармантен град кој се наоѓа во регионот Калабрија во Јужна Италија. Градот е познат по својата богата историја, живописните предели и вкусната кујна, што го прави популарна туристичка дестинација во регионот.

Козенца е дом на неколку историски знаменитости кои одиграле значајна улога во обликувањето на културата и историјата на градот. Најпозната е катедралата Козенца, која датира од 11 век и може да се пофали со неверојатна византиска архитектура. Театарот Рендано е уште една атракција која мора да се види, лоцирана во центарот на градот и е домаќин на различни настапи во живо во текот на годината.

Додека се во Козенца, посетителите треба да се прошетаат и низ историскиот центар на градот, кој е дом на тесни улички и продавници за традиционални занаети. Центарот на градот е дом на неколку барови и ресторани каде што посетителите можат да пробаат вкусни локални деликатеси, вклучувајќи јадења од тестенини, морска храна и познатите калабриски чили пиперки.

Козенца е опремена со прекрасни природни пејзажи, а во близина се наоѓа Националниот парк Сила. Паркот е познат по своите густи шуми, спокојни езера и прекрасни планински заднини. Посетителите на Козенца можат да уживаат во пешачење и кампување среде природната убавина на Сила, што создава забавно одмор од градската метеж и врева.

Заклучок, Козенца е шармантен град полн со историја, природна убавина и богата локална кујна. Со нешто за секого, тоа е дестинација што мора да ја посети секој што патува во Јужна Италија.

Популарни прашања за Козенца

Населението на Козенца, Италија е приближно 70.000.

Козенца, Италија доживува медитеранска клима со топли лета и благи зими.

Да, Козенца е популарна туристичка дестинација позната по својата историска архитектура и културно наследство.

Популарните атракции во Козенца ги вклучуваат катедралата Санта Марија Асунта, Норманско-швабискиот замок и Музејот на отворено Билоти.

Да, Козенца има неколку паркови и зелени површини, вклучувајќи го паркот Вила Векиа и театарскиот комплекс Рендано.

Не, Козенца не се наоѓа во близина на брегот. Сместено е во внатрешноста, опкружено со прекрасни планински предели.

Некои локални специјалитети на Козенца вклучуваат 'Ндуја, зачинет свинско колбас што може да се премачка и Куцупа, традиционален велигденски сладок леб.

Да, Козенца има добро поврзан систем за јавен транспорт кој се состои од автобуси и возови.

Да, Козенца е домаќин на различни годишни настани и фестивали, како што се Празникот на Свети Роко и музичкиот фестивал Блуз во градот.

Да, блиските природни атракции го вклучуваат Националниот парк Сила, неверојатен планински регион популарен за пешачење и скијање.