Кротоне

Кротоне

Град во Италија. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Италија
0.0
(0 критики)

Увид за Кротоне

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Кротоне

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Кротоне

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Кротоне

Овие податоци се наследени од Италија, не припаѓаат на Кротоне.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.97
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 63.51
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.14
Капучино (нормално)
$ 1.66
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.57

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.15
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.57
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.55
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 30.21
Гориво (1 литар)
$ 2.00
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,026.32
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,707.74

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.78
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.83
Кино (1 седиште)
$ 9.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.27
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 35.66
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.25
Машки кожени деловни чевли
$ 116.90

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,767.63
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,351.14
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.07

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.23
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.54
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.07
Бел ориз (1 кг)
$ 2.58
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.50
локално сирење (1 кг)
$ 14.05
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.85
Говедско месо (1 кг)
$ 17.63
Јаболко (1 кг)
$ 2.11
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 2.29
Домат (1 кг)
$ 2.89
Компир (1 кг)
$ 1.61
Кромид (1 кг)
$ 1.58
зелена салата (1 парче)
$ 1.35
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 212.21
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 29.83

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 529.33
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,269.03

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 739.65
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 559.07
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,312.88
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 923.76

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,692.34

Кротоне Географски информации

Дознајте повеќе за Кротоне

Кротоне е прекрасен приморски град кој се наоѓа на источниот брег на Калабрија, Италија. Градот се наоѓа помеѓу два историски центри, Реџо Калабрија на југ и Катанзаро на север.

Кротоне е познат по своите прекрасни златни песочни плажи, бистрите кристални води што го прави совршено место за одмор за оние кои го сакаат сонцето и морето. Извонредната природна убавина на регионот е извонредна со бујните зелени ридови и величествените планини на Националниот парк Сила служи како позадина на градот.

Градот може да се пофали со богата и фасцинантна историја со археолошки остатоци од античките грчки, римски и византиски цивилизации. Најзначајното историско обележје на градот е импозантниот арагонски замок кој гледа на пенливата сина вода на Јонското Море.

Кротоне е исто така познат по својата гастрономија, особено по неговите јадења од морска храна. Неговите вкусни јадења се вистински приказ на калабриската кујна, спој на италијански и медитерански вкусови. Локалното вино е исто така познато и има остар и богат вкус кој совршено се вклопува со локалните јадења од морска храна.

Во Кротоне може да се уживаат многу активности. Посетителите можат да го поминат денот лежејќи се на златните плажи, да уживаат во пливање и нуркање во кристално чистите води или да го истражуваат богатото културно и историско наследство на градот. За оние кои ја сакаат природата и авантурата, Националниот парк Сила, кој се наоѓа на само неколку километри од градот, нуди хипнотизирачки предели и многу активности на отворено.

Кротоне е идеална дестинација за одмор за семејства, пријатели и парови кои бараат опуштено, културно и авантуристички одмор. Со своите прекрасни плажи, богата историја и вкусна кујна, Кротоне е град кој вреди да се посети. Дојдете и самите доживејте ја магијата на овој прекрасен град.

Популарни прашања за Кротоне

Населението на Кротоне, Италија е приближно 62.000 луѓе.

Кротоне има медитеранска клима со топли лета и благи зими, совршени за активности на плажа.

Кротоне нуди атракции како археолошкиот парк Капо Колона, катедралата Кротоне и Националниот археолошки музеј.

Да, Кротоне е крајбрежен град кој се наоѓа на Јонското Море во јужна Италија.

Кротоне може да се пофали со прекрасни плажи, вклучувајќи ги Spiaggia di Le Castella и Spiaggia di Capo Rizzuto.

Локалната кујна во Кротоне е позната по своите вкусни јадења од морска храна, како свежа риба и тестенини од морска храна.

Да, Кротоне има свој аеродром и пристап до воз и автобуски услуги, што овозможува лесно патување во Италија.

Некои блиски градови кои вреди да се посетат од Кротоне се Катанзаро, Реџо Калабрија и Ламеција Терме.

Да, Кротоне е богат со историја и некогаш бил важен град во Магна Грција, со урнатини и археолошки локалитети за истражување.

Локалниот јазик што се зборува во Кротоне е италијанскиот, иако англискиот најчесто се разбира во туристичките области.