Латина

Латина

Град во Италија. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Италија
0.0
(0 критики)

Увид за Латина

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Латина

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Латина

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Латина

Овие податоци се наследени од Италија, не припаѓаат на Латина.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.97
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 63.51
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.14
Капучино (нормално)
$ 1.66
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.57

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.15
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.57
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.55
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 30.22
Гориво (1 литар)
$ 2.00
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,029.90
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,713.27

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.79
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.84
Кино (1 седиште)
$ 9.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.28
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 35.66
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.26
Машки кожени деловни чевли
$ 116.91

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,769.15
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,352.01
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.07

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.23
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.54
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.07
Бел ориз (1 кг)
$ 2.58
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.50
локално сирење (1 кг)
$ 14.05
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.85
Говедско месо (1 кг)
$ 17.64
Јаболко (1 кг)
$ 2.11
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 2.29
Домат (1 кг)
$ 2.89
Компир (1 кг)
$ 1.61
Кромид (1 кг)
$ 1.58
зелена салата (1 парче)
$ 1.35
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 212.23
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 29.83

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 529.39
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,271.14

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 739.89
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 559.24
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,313.35
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 924.11

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,692.64

Латина Географски информации

Дознајте повеќе за Латина

Добредојдовте во Латина, Италија! Лоциран во срцето на Лацио, Латина е убав град полн со историја и култура. Без разлика дали сте љубител на историјата или едноставно барате шармантно италијанско место за одмор, Латина има по нешто за секого.

Потеклото на градот датира од 1932 година кога владата на Мусолини го изградила градот во областа Агро Понтино со цел да ја промовира земјоделската работа. Латина е сè уште истакнат земјоделски центар и е познат по својот одличен квалитет на вино, сушено и суво месо и моцарела од биволи што ја наводнува устата.

Латина нуди совршена рамнотежа на сценската убавина и богатата култура. Прекрасните мочуришта Понтин и Националниот парк Цирцео се дестинации кои мора да ги посетат љубителите на природата, додека љубителите на културата можат да се прошетаат во историскиот центар за да ја истражат богатата историја и архитектура на градот.

Една од главните атракции на Латина е катедралата Санта Марија Асунта, прекрасна црква со камбанарија која гледа на градот. Црквата е дом на прекрасна уметност, вклучувајќи дела од Пјетро да Кортона и Џовани Баглионе.

За вкус на локалната култура, посетете ги Пјаца дел Пополо, мостот Тибериј и Националниот археолошки музеј, кои содржат антички римски артефакти, вклучувајќи мозаици и скулптури.

Покрај своето богато културно наследство, Латина е позната и по својот жив ноќен живот и забавна сцена. Посетителите можат да уживаат во вечерта во Театро Алфиери, со возбудлива постава од мјузикли, претстави и концерти.

Во Латина, ќе најдете исклучително гостопримство и топлина од локалното население, заедно со вкусна кујна. Без разлика дали сте расположени за традиционални јадења со тестенини или домашни пици, градот има што да понуди за секого.

Генерално, Латина нуди незаборавно искуство на одмор, прикажувајќи го најдоброто од италијанската култура, историја, убавина и гостопримство. Па зошто да чекаме? Планирајте го вашето патување денес и искусете го сето она што неверојатната Латина има да понуди.

Популарни прашања за Латина

Населението во Латина, Италија е приближно 125.000.

Латина, Италија има медитеранска клима со топли лета и благи зими.

Популарни атракции во Латина, Италија ги вклучуваат катедралата Латина, Пјаца дел Пополо и Националниот археолошки музеј.

Просечната цена на имотот во Латина, Италија е околу 2.000 евра за метар квадратен.

Вообичаени типови на имот во Латина, Италија вклучуваат станови, вили и градски куќи.

Трошоците за живот во Латина, Италија се релативно прифатливи во споредба со другите италијански градови.

Примарните индустрии во Латина, Италија се земјоделството, туризмот и производството.

Опциите за превоз во Латина, Италија вклучуваат автобуси, такси и железничка станица што се поврзува со други градови.

Популарните локални јадења во Латина, Италија вклучуваат шпагети карбонара, порчета и кацио е пепе.

Латина, Италија генерално се смета за безбеден град за живеење, но секогаш е важно да бидете претпазливи и да бидете свесни за вашата околина.