Палермо

Палермо

Град во Италија. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Италија
0.0
(0 критики)

Увид за Палермо

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Палермо

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Палермо

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Палермо

Овие податоци се наследени од Италија, не припаѓаат на Палермо.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.97
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 63.52
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.15
Капучино (нормално)
$ 1.66
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.57

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.15
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.57
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.55
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 30.22
Гориво (1 литар)
$ 2.00
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,033.48
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,719.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.80
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.84
Кино (1 седиште)
$ 9.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.28
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 35.66
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.26
Машки кожени деловни чевли
$ 116.92

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,770.71
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,352.90
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.07

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.23
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.54
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.07
Бел ориз (1 кг)
$ 2.58
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.50
локално сирење (1 кг)
$ 14.05
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.85
Говедско месо (1 кг)
$ 17.64
Јаболко (1 кг)
$ 2.11
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 2.29
Домат (1 кг)
$ 2.89
Компир (1 кг)
$ 1.61
Кромид (1 кг)
$ 1.58
зелена салата (1 парче)
$ 1.35
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 212.24
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 29.83

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 529.45
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,273.24

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 740.12
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 559.42
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,313.82
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 924.46

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,692.96

Палермо Географски информации

Дознајте повеќе за Палермо

Палермо, главниот град на Сицилија, е град кој има што да понуди за секого. Овој раздвижен град е полн со историја и култура, што го прави популарна дестинација за туристите.

Една од најфасцинантните работи за Палермо е неговата архитектура, која е спој на различни стилови и влијанија. Градот е дом на многу прекрасни градби, вклучувајќи ја палатата на Норманите, катедралата во Палермо и Театро Масимо, третата по големина оперска куќа во Европа.

Палермо е исто така познат по своите живи улични пазари, каде што можете да најдете сè, од свежи производи до винтиџ облека. Пазарите Вучирија и Баларо се два од најпопуларните, кои нудат уникатен поглед на локалната култура и начин на живот.

За оние кои се заинтересирани за историјата, Палермо има неколку музеи и историски локалитети кои вреди да се истражат. Регионалниот археолошки музеј содржи голема колекција на артефакти од минатото на Сицилија, додека Катакомбата деи Капучини е фасцинантна подземна гробишта со над 8.000 мумии.

Ако сакате да се препуштите на некоја вкусна сицилијанска кујна, Палермо е совршено место за тоа. Од автентична улична храна до ресторани од висока класа, градот има што да понуди за секој вкус и буџет. Задолжително пробајте ги аранчините (длабоко пржени топчиња ориз), каноли и тестенини ала Норма додека сте тука.

Но, можеби најатрактивниот елемент на Палермо се неговите луѓе. Локалните жители се познати по нивното топло гостопримство и силно чувство за заедница, што ги прави посетителите да се чувствуваат добредојдени и како дома. Без разлика дали ги истражувате историските места на градот или едноставно се шетате низ неговите живи улици, Палермо е незаборавна дестинација што нема да сакате да ја пропуштите.

Популарни прашања за Палермо

Најдобро време за посета на Палермо, Италија е во текот на пролетните и есенските месеци, од април до јуни и од септември до октомври. Времето е пријатно, а има помалку гужви во споредба со шпицот на летната сезона.

Некои од атракциите што мора да се видат во Палермо, Италија се катедралата во Палермо, Палацо деи Нормани, Театро Масимо, Капучинските катакомби и пазарот Баларо. Не пропуштајте да ги истражувате историските улици и да уживате во локалната кујна.

Просечните трошоци за сместување во Палермо, Италија се движат од 60 до 150 долари за ноќ, во зависност од видот на сместувањето и неговата локација. Луксузните хотели и врвните одморалишта може да имаат повисоки стапки.

Кога сте во Палермо, Италија, задолжително пробајте локални јадења како што се аранчини (длабоко пржени топчиња ориз), панели (пржени наут), тестенини кон ле сард (тестенини со сардини) и каноли (крцкаво тесто исполнето со сладок крем од рикота) .

Да, Палермо, Италија има неколку прекрасни плажи во близина. Некои популарни опции вклучуваат плажата Мондело, природен резерват Капо Гало и Исола дел Фемин. Овие плажи нудат бистри води и прекрасен поглед.

Палермо, Италија има широк систем за јавен превоз кој се состои од автобуси, трамваи и метро линија. Јавниот превоз е прилично ефикасен и достапен, што го прави удобен за патување во градот и до околните области.

Додека италијанскиот е примарен јазик што се зборува во Палермо, многу луѓе во туристичките области и установи можат да комуницираат и на англиски јазик. Секогаш е корисно да научите неколку основни италијански фрази, но јазичните бариери не треба да бидат голема грижа.

Популарните еднодневни патувања од Палермо, Италија вклучуваат посета на живописниот град Цефалу со неговата прекрасна плажа и средновековна архитектура, истражување на древните урнатини на Сегеста или патување со брод до воодушевувачките Еолиски острови.

Локалната валута во Палермо, Италија е еврото (€). Се препорачува да носите готовина, бидејќи не сите претпријатија може да прифаќаат кредитни или дебитни картички, особено во помалите продавници или маркети.

Палермо, Италија е генерално безбеден град за посета. Сепак, како и во секоја популарна туристичка дестинација, препорачливо е да се преземат основни мерки на претпазливост против џебни кражби и да се биде свесен за вашата околина, особено во преполните области.