Рагуза

Рагуза

Град во Италија. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Рагуза

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Рагуза

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Рагуза

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Рагуза

Овие податоци се наследени од Италија, не припаѓаат на Рагуза.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.97
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 63.51
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.14
Капучино (нормално)
$ 1.66
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.57

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.15
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.57
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.55
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 30.21
Гориво (1 литар)
$ 2.00
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,026.32
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,707.74

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.78
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.83
Кино (1 седиште)
$ 9.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.27
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 35.66
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.25
Машки кожени деловни чевли
$ 116.90

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,767.63
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,351.14
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.07

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.23
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.54
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.07
Бел ориз (1 кг)
$ 2.58
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.50
локално сирење (1 кг)
$ 14.05
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.85
Говедско месо (1 кг)
$ 17.63
Јаболко (1 кг)
$ 2.11
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 2.29
Домат (1 кг)
$ 2.89
Компир (1 кг)
$ 1.61
Кромид (1 кг)
$ 1.58
зелена салата (1 парче)
$ 1.35
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 212.21
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 29.83

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 529.33
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,269.03

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 739.65
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 559.07
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,312.88
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 923.76

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,692.34

Рагуза Географски информации

Дознајте повеќе за Рагуза

Вгнезден во јужниот дел на Сицилија, Рагуза е град полн со историја и убавина. Тоа е град со фасцинантен спој на современа и античка култура. Градот стои на рид, нуди впечатлив поглед на пејзажот на Сицилија и отсекогаш бил центар на земјоделството, храната и занаетчиството.

Градот е поделен на два дела - понов град, Рагуза Супериоре и Рагуза Ибла - историскиот центар на градот. Градот полека, но сигурно го привлекува меѓународното внимание поради својата единствена барокна архитектура. Панорамата на Рагуза е навистина волшебна и никој не може да го негира шармот на старите градски структури и сепак да прикаже некаква безвременост. Кривулестите улици се тесни, а зградите, направени од црн базалт, имаат импресивен шарм.

Градот е дом на некои од најдобрите светски кулинарски искуства. Тоа е рај за љубителите на храна, со епикурејски задоволства наоколу. Градот е познат по својата чоколада, сладолед, маслиново масло и вино. Неговото гастрономско наследство ги носи посетителите од целиот свет да ги вкусат локалните специјалитети. Регионот Рагуза е дом на некои од најдобрите храна и вино во цела Италија, а патниците од далеку и пошироко доаѓаат да ги искусат уникатните вкусови.

Богатата култура на градот се рефлектира во неговите фестивали и настани кои се одржуваат во текот на целата година. Најпознатиот настан е Infiorata di Ragusa што се одржува во мај, кога улиците се покриени со сложени цветни мозаици. Фестивалот се слави со голема помпа и шоу, а локалните жители се собираат за да ја прослават убавината и историјата на нивниот град.

Генерално, Рагуза е живописен град кој совршено го прикажува уникатниот спој на античка и модерна култура и историски знаменитости. Тоа е идеално место за оние кои бараат убавина, шарм и желба да ја истражат богатата историја и гастрономските традиции на Сицилија. Има толку многу да се истражува во Рагуза и на секој патник ќе му снема време пред да му снема нешта за гледање и правење во извонредниот град.

Популарни прашања за Рагуза

Населението на Рагуза, Италија е приближно 74.000 луѓе.

Рагуза, Италија ужива медитеранска клима со топли лета и благи зими.

Рагуза, Италија е позната по својот неверојатен историски центар, Рагуза Ибла, која е дел од светското наследство на УНЕСКО. Други популарни атракции ги вклучуваат катедралата Сан Џорџо и црквата Санта Марија дел Скале.

Трошоците за живот во Рагуза, Италија се релативно прифатливи во споредба со големите италијански градови. Сепак, може да варира во зависност од фактори како што се сместувањето и изборот на начин на живот.

Рагуза, Италија има добро поврзан систем за јавен транспорт, вклучувајќи автобуси и возови. Такси и автомобили за изнајмување се исто така достапни за практично патување во градот и до околните области.

Рагуза, Италија е позната по својата вкусна сицилијанска кујна. Некои популарни јадења што треба да ги пробате вклучуваат аранчини (топчиња од ориз), каноли (слатки колачи) и тестенини ала Норма.

Рагуза, Италија е дом на неколку образовни институции, вклучувајќи го Катедрата за земјоделство на Универзитетот во Катанија и Istituto Tecnico Statale per Geometri "Antonio e Pietro Semeraro".

Рагуза, Италија има низа здравствени установи, вклучувајќи болници, клиники и аптеки, кои обезбедуваат квалитетни медицински услуги за жителите и посетителите.

Рагуза, Италија има богата историја која датира од античко време. Беше под големо влијание и од грчката и од римската цивилизација и од искусни периоди на арапско и норманско владеење.

Рагуза, Италија е домаќин на неколку живописни фестивали и настани во текот на годината, како што се Феста ди Сан Џорџо во април, прославувајќи го заштитникот на градот и Инфиората ди Рагуза во мај, со елаборирани цветни прикази.