Сиракуза

Сиракуза

Град во Италија. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Сиракуза

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Сиракуза

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Сиракуза

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сиракуза

Овие податоци се наследени од Италија, не припаѓаат на Сиракуза.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.97
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 63.51
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.14
Капучино (нормално)
$ 1.66
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.57

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.15
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.57
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.55
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 30.22
Гориво (1 литар)
$ 2.00
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,029.90
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,713.27

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.79
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.84
Кино (1 седиште)
$ 9.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.28
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 35.66
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.26
Машки кожени деловни чевли
$ 116.91

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,769.15
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,352.01
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.07

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.23
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.54
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.07
Бел ориз (1 кг)
$ 2.58
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.50
локално сирење (1 кг)
$ 14.05
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.85
Говедско месо (1 кг)
$ 17.64
Јаболко (1 кг)
$ 2.11
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 2.29
Домат (1 кг)
$ 2.89
Компир (1 кг)
$ 1.61
Кромид (1 кг)
$ 1.58
зелена салата (1 парче)
$ 1.35
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 212.23
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 29.83

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 529.39
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,271.14

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 739.89
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 559.24
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,313.35
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 924.11

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,692.64

Сиракуза Географски информации

Дознајте повеќе за Сиракуза

Сиракуза, Италија е шармантен историски град кој се наоѓа на југоисточниот брег на островот Сицилија. Тој е познат по својата богата и античка грчка историја и е место на светско наследство на УНЕСКО. Градот е фасцинантен спој на античко и модерно, со прекрасно природно опкружување, енергична културна сцена и релаксиран медитерански начин на живот.

Една од најимпресивните глетки во Сиракуза е археолошкиот парк Неаполис. Паркот вклучува импресивен амфитеатар, Увото на Дионис (варовничка пештера со исклучителна акустика) и античкиот грчки театар кој датира од 5 век п.н.е. Паркот го има и олтарот на Ироне, место за жртвување кое некогаш се користело за изведување ритуали. Паркот е задолжително да се посети кога сте во Сиракуза, а тоа е одлично место за истражување и учење за богатата историја на градот.

Друга добро позната атракција е островот Ортигија, кој е историски центар на Сиракуза. Тоа е шармантен остров со прекрасна архитектура, прекрасни цркви и тесни улички со живописни продавници и ресторани. Тоа е одлично место за прошетка и уживање во неверојатната архитектура на градот и прекрасниот поглед на околното море.

Сиракуза, Италија може да се пофали со неверојатни плажи кои вреди да се посетат, како што е Фонтане Бјанче. Сместена на само 15 километри југоисточно од Сиракуза, оваа прекрасна плажа со кристално чиста тиркизна вода и бел песок сигурно ќе ги воодушеви посетителите.

Храната во Сиракуза е исто така атракција што вреди да се доживее. Сицилијанската кујна е вкусна мешавина од медитерански вкусови, а свежата морска храна и агрумите се некои од клучните состојки. Задолжително пробајте го сицилијанското јадење со тестенини, паста ала норма, кускусот од морска храна и познатите каноли кои се главен десерт.

Севкупно, Сиракуза, Италија е волшебен град со што да понуди секому. Со својата античка грчка историја и култура, прекрасната архитектура, плажите што го одземаат здивот и кујната што ја наводнува устата, таа е дестинација која мора да се посети во Италија.

Популарни прашања за Сиракуза

Да, Сиракуза е многу популарна туристичка дестинација во Италија, позната по својата богата историја, прекрасна архитектура и прекрасни плажи.

Сиракуза нуди широк спектар на атракции, вклучувајќи го античкиот грчки театар, островот Ортигија, Дуомо ди Сиракуза, Фонте Аретиза и Увото на Дионисиј.

Најдобро време за посета на Сиракуза е во текот на пролетните и есенските сезони, од април до јуни и од септември до октомври, кога времето е пријатно, а гужвите се помали.

Сиракуза ужива медитеранска клима со топли лета и благи зими. Температурите се движат од 18°C ​​(64°F) во зима до 32°C (90°F) во лето.

Да, Сиракуза е опкружена со прекрасни плажи. Некои популарни вклучуваат Spiaggia Arenella, Fontane Bianche, Calamosche и Isola Ortigia.

Локалната кујна на Сиракуза е вкусна мешавина на сицилијански вкусови, со свежа морска храна, јадења од тестенини, каноли, аранчини и гранита.

Секако! Некои високо препорачани ресторани во Сиракуза се Osteria da Mariano, Apollonion Osteria da Carlo, Ristorante Dioniso и Trattoria La Foglia.

Да, Сиракуза е релативно мала и лесна за навигација пеш. Опциите за јавен превоз како автобуси се исто така достапни за патување во градот.

Од Сиракуза, можете лесно да посетите други прекрасни градови како Катанија, Ното, Рагуза и Таормина, секој нуди свој уникатен шарм.

Англискиот генерално се зборува во туристичките области и хотелите, но секогаш е корисно да се носи зборник или основно италијанско знаење.