Трапани

Трапани

Град во Италија. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Италија
0.0
(0 критики)

Увид за Трапани

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Трапани

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Трапани

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Трапани

Овие податоци се наследени од Италија, не припаѓаат на Трапани.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 15.97
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 63.51
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.14
Капучино (нормално)
$ 1.66
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.57

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.72
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 37.15
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.57
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.55
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 30.22
Гориво (1 литар)
$ 2.00
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,029.90
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,713.27

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 50.79
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.84
Кино (1 седиште)
$ 9.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 82.28
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 35.66
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.26
Машки кожени деловни чевли
$ 116.91

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,769.15
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,352.01
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.07

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.23
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.54
Млеко (1 литар)
$ 1.47
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.07
Бел ориз (1 кг)
$ 2.58
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.50
локално сирење (1 кг)
$ 14.05
Пилешко месо (1 кг)
$ 10.85
Говедско месо (1 кг)
$ 17.64
Јаболко (1 кг)
$ 2.11
Банана (1 кг)
$ 1.93
Портокал (1 кг)
$ 2.29
Домат (1 кг)
$ 2.89
Компир (1 кг)
$ 1.61
Кромид (1 кг)
$ 1.58
зелена салата (1 парче)
$ 1.35
Вода (1,5 литри)
$ 0.46
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.36

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 212.23
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.16
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 29.83

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 529.39
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,271.14

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 739.89
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 559.24
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,313.35
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 924.11

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,692.64

Трапани Географски информации

Дознајте повеќе за Трапани

Трапани, Италија - Скриен скапоцен камен во Сицилија

Сместено на западниот брег на Сицилија, Трапани е чуден и шармантен град кој нуди уникатен спој на историја, култура и природна убавина. Со својата богата историја и прекрасни пејзажи, Трапани е скриен скапоцен камен што чека да биде откриен.

Трапани е познат по својот прекрасен историски центар, кој е исполнет со барокни згради, тесни улички и живописни плоштади. Најиконската знаменитост на градот е Торе ди Лигни, стражарска кула стара со векови која нуди неверојатен поглед на морето и шарените покриви на градот.

Покрај својата неверојатна архитектура, Трапани е познат и по вкусните морски плодови. Со богатство од свежа риба, школки и школки, кулинарската сцена на Трапани е вистинско уживање за љубителите на морска храна. Познатиот рибен пазар во градот е дестинација која мора да се посети, каде што посетителите можат да пробаат локални деликатеси и да купат свежа морска храна за сопствени оброци.

За оние кои сакаат одлично на отворено, Трапани е совршена дестинација. Градот е опкружен со прекрасни плажи, нерамни карпи и прекрасни природни резервати. Една од најпознатите природни атракции е Riserva Naturale dello Zingaro, заштитено подрачје кое е дом на различни видови птици, медитеранска вегетација и кристално чисти води.

Со својата историја, култура и природна убавина, Трапани е дестинација која има што да им понуди на сите. Без разлика дали барате мирно бегство, романтично бегство или авантуристички одмор, Трапани е совршената дестинација за вас. Дојдете и откријте го овој скриен скапоцен камен за себе - нема да бидете разочарани!

Популарни прашања за Трапани

Просечната температура во Трапани, Италија се движи од 15°C до 25°C во текот на летните месеци и од 10°C до 15°C во текот на зимата.

Трапани нуди низа атракции, вклучувајќи го историскиот средновековен центар, солените садови на Трапани и Пацеко, островите Егади и прекрасните плажи на Сан Вито ло Капо.

Можете да стигнете до Трапани со летање до аеродромот Трапани-Бирџи, кој е добро поврзан со другите големи италијански градови. Алтернативно, можете да патувате со воз или автобус од блиските градови.

Додека сте во Трапани, погрижете се да пробате локални специјалитети како кускус со риба, панели (пржени наут), тестенини бусијати со песто трапанез и каноли сицилијани.

Најдобро време за посета на Трапани е во текот на пролетта (април-мај) и есента (септември-октомври) кога времето е благо, а туристичките гужви се помали.

Трапани нуди низа опции за купување, од бутици во историскиот центар до локални пазари кои продаваат свежи производи, морски плодови и ракотворби.

Да, има многу активности на отворено во Трапани. Можете да уживате во водени спортови како нуркање и едрење, да истражувате пешачки патеки во околните села или едноставно да се опуштите на прекрасните плажи.

Валутата што се користи во Трапани и Италија како целина е еврото (€). Кредитните картички се широко прифатени, но секогаш е погодно да се носат пари за помалите претпријатија.

Додека италијанскиот е официјален јазик, многу локални жители во Трапани можат да комуницираат на англиски, особено во туристичките области и установи.

Да, Трапани е домаќин на неколку фестивали во текот на годината, вклучително и познатата поворка Misteri di Trapani (Тајните на Трапани) за време на Светата недела и Фестот Кус Кус кој ја слави медитеранската култура и кујна.