Казахстан

Казахстан

🇰🇿
Земја. Имаме 17 држави и 260 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Казахстан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Казахстан

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.59
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 33.32
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.07
Капучино (нормално)
$ 2.20
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.86

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.21
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 15.99
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.33
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.64
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.43
Гориво (1 литар)
$ 0.51
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,399.20
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,545.01

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 47.18
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 15.32
Кино (1 седиште)
$ 5.55

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 81.71
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 47.20
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 110.02
Машки кожени деловни чевли
$ 108.18

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,442.08
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 996.49
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 16.31

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.33
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.28
Млеко (1 литар)
$ 1.23
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.50
Бел ориз (1 кг)
$ 1.54
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.68
локално сирење (1 кг)
$ 9.81
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.24
Говедско месо (1 кг)
$ 7.89
Јаболко (1 кг)
$ 1.31
Банана (1 кг)
$ 2.03
Портокал (1 кг)
$ 2.30
Домат (1 кг)
$ 2.14
Компир (1 кг)
$ 0.56
Кромид (1 кг)
$ 0.52
зелена салата (1 парче)
$ 1.06
Вода (1,5 литри)
$ 0.70
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.31
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.74

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 57.48
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.05
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 12.77

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 240.71
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,939.14

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 557.20
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 388.94
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,015.37
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 705.32

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 590.31

Детали за квалитетот на воздухот за Казахстан

Метрика за квалитет на воздухот за Казахстан

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Казахстан Историја на земјотреси

Казахстан Географски информации

ISO2
: KZ
ISO3
: KAZ
Phone Code
: +7
Currency
: KZT
Population
: 19,000,988 (2021)

Дознајте повеќе за Казахстан

Добредојдовте на страницата Казахстан на TrustLocale.com, вашиот водич за новите и разновидни пазари на недвижности во оваа централноазиска земја. Со својата богата историја, уникатна култура и растечка економија, Казахстан е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Казахстан има пазар на недвижности во развој кој нуди низа можности за инвестирање, од традиционални домови од јурти до модерни апартмани. Дополнително, Казахстан има силна репутација како популарна дестинација за културен и авантуристички туризам, што може да обезбеди можности за атрактивни приноси за изнајмување.

Една од главните предности на инвестирањето во казахстански имот е неговиот потенцијал за силни капитални добивки. на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажува стабилен раст во текот на годините, а со потенцијал за континуиран економски и демографски раст, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливи услуги. и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Казахстан. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Ние сме посветени да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Казахстан.

Без разлика дали сте заинтересирани за модерниот хоризонт на Нур-Султан, историските места на Алмати или природната убавина на Алтај Страницата Казахстан на Mountains, TrustLocale.com има сè што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Казахстан може да биде единствена и возбудлива инвестициска можност за авантуристички инвеститори во имот.

Популарни прашања за Казахстан

Алмати, Астана, Актау, Атирау и Шимкент се некои од популарните градови за посета во Казахстан.

Валутата што се користи во Казахстан е казахстанското тенге (KZT).

На граѓаните на повеќето земји им е потребна виза за да влезат во Казахстан. Сепак, безвизното патување е дозволено за државјани на одредени земји, така што зависи од вашата националност.

Најдобро време за посета на Казахстан е во текот на пролетните (мај до јуни) и есенските (септември до октомври) месеци кога времето е попријатно.

Кази, бешбармак, манти и кумис се некои од јадењата кои мора да ги пробате во Казахстан.

Некои од главните атракции во Казахстан ги вклучуваат Кањонот Чарин, Големото Езеро Алмати, кулата Бајтерек и езерото Каинди.

Официјален јазик на Казахстан е казахстански. Сепак, рускиот е широко се зборува и се користи за деловни и административни цели.

Казахстан генерално се смета за безбеден за патниците. Сепак, се препорачува да се преземат нормални мерки на претпазливост како на која било друга дестинација.

Казахстан работи во две временски зони: GMT+5 и GMT+6.

Електричниот напон во Казахстан е 220 волти, со фреквенција од 50 Hz.