Округ Таи По

Округ Таи По

Град во Камбоџа. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Камбоџа
0.0
(0 критики)

Увид за Округ Таи По

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Округ Таи По

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Округ Таи По

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Таи По

Овие податоци се наследени од Камбоџа, не припаѓаат на Округ Таи По.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.67
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 30.00
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.63
Капучино (нормално)
$ 2.61
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.89

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.31
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.52
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.00
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.00
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.09
Гориво (1 литар)
$ 1.18
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 47,111.59
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 38,771.10

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 43.39
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.16
Кино (1 седиште)
$ 5.29

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 22.38
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 19.79
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 87.24
Машки кожени деловни чевли
$ 46.50

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,932.71
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,395.47
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 10.54

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.00
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.93
Млеко (1 литар)
$ 2.14
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.79
Бел ориз (1 кг)
$ 0.92
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.89
локално сирење (1 кг)
$ 12.98
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.35
Говедско месо (1 кг)
$ 9.75
Јаболко (1 кг)
$ 3.62
Банана (1 кг)
$ 1.41
Портокал (1 кг)
$ 3.42
Домат (1 кг)
$ 1.42
Компир (1 кг)
$ 1.41
Кромид (1 кг)
$ 1.22
зелена салата (1 парче)
$ 1.66
Вода (1,5 литри)
$ 0.71
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 10.60
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 1.71

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 93.07
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.06
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 27.34

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 299.82
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,942.60

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 392.15
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 223.62
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 882.41
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 483.22

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 292.08

Округ Таи По Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Таи По

Областа Таи По во Камбоџа е место кое не е познато само по своите живописни пејзажи, туку и по своето богато културно наследство. Лоциран на североисточниот дел на земјата, округот Таи По е идеална дестинација за да се доживее природната убавина и спокојството на Камбоџа.

Областа е дом на различни историски локалитети, вклучувајќи го и храмот Та Пром, кој бил изграден во 12 век. Посетителите можат да се прошетаат низ комплексот на храмот, да се восхитуваат на сложените резби и архитектура и да научат за историјата на Камбоџа.

Друга атракција што мора да се види во округот Таи По е Националниот парк Пном Кулен. Паркот има прекрасни водопади, бујни зелени шуми и антички урнатини. Посетителите можат да пешачат, да пливаат во природните базени или да ги посетат урнатините на древниот храм расфрлани низ паркот.

За оние кои сакаат авантура, округот Таи По има многу активности на отворено да понуди. Посетителите можат да одат кајак, велосипедизам или трекинг. Тие исто така можат да ја доживеат возбудата на зиплинг низ џунглата.

Округот Таи По е исто така познат по своите локални пазари, каде што посетителите можат да најдат традиционални ракотворби, облека и додатоци од Кмер. Пазарите се одлично место за вкус на локалната храна и купување свежи производи.

Областа има низа опции за сместување што одговараат на секој буџет. Посетителите можат да изберат од луксузни одморалишта, куќи за гости или домови за поавтентично искуство.

Генерално, округот Таи По е одлична дестинација за патниците кои сакаат да ги истражат скриените скапоцени камења на Камбоџа. Со својата природна убавина, историски локалитети и активности на отворено, областа ветува незаборавно искуство за сите посетители.

Популарни прашања за Округ Таи По

Населението во округот Таи По, Камбоџа е приближно XXXX.

Областа Таи По нуди различни атракции како ХХХ, ХХХ и ХХХ.

Просечната цена на имотот во округот Таи По, Камбоџа е околу XXXX.

Областа Таи По обезбедува различни опции за имот, вклучувајќи станови, куќи и вили.

Некои популарни станбени области во округот Таи По вклучуваат ХХХ, ХХХ и ХХХ.

Областа Таи По нуди низа образовни објекти како што се ХХХ, ХХХ и ХХХ.

Да, округот Таи По има неколку трговски центри како ХХХ, ХХХ и ХХХ.

Областа Таи По има добро развиен транспортен систем со автобуси, такси и станици на МТР.

Округот Таи По обезбедува пристап до различни здравствени установи, вклучувајќи ХХХ, ХХХ и ХХХ.

Да, округот Таи По нуди неколку паркови и рекреативни области како ХХХ, ХХХ и ХХХ.