Ал Хор

Ал Хор

Град во Катар. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Катар
0.0
(0 критики)

Увид за Ал Хор

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Ал Хор

Овие податоци се наследени од Катар, не припаѓаат на Ал Хор.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.23
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 54.87
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.54
Капучино (нормално)
$ 5.54
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.92

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.55
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 38.57
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.23
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 10.51
Гориво (1 литар)
$ 0.57
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,041.95
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,111.01

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 118.59
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 37.23
Кино (1 седиште)
$ 12.34

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 61.33
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 47.58
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.63
Машки кожени деловни чевли
$ 92.32

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 5,266.70
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,825.34
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.56

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 2.04
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.52
Бел ориз (1 кг)
$ 2.05
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.81
локално сирење (1 кг)
$ 10.06
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.02
Говедско месо (1 кг)
$ 10.75
Јаболко (1 кг)
$ 1.96
Банана (1 кг)
$ 1.56
Портокал (1 кг)
$ 1.68
Домат (1 кг)
$ 1.23
Компир (1 кг)
$ 1.01
Кромид (1 кг)
$ 1.05
зелена салата (1 парче)
$ 1.31
Вода (1,5 литри)
$ 0.49
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.58

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.88
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.22
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 88.66

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 755.31
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 10,873.47

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,611.71
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 996.81
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 2,957.08
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 2,002.41

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 4,096.82

Ал Хор Географски информации

Дознајте повеќе за Ал Хор

Ал Хор е град кој се наоѓа во североисточниот брег на Катар, приближно 50 километри оддалечен од главниот град Доха. Познат по своето историско и културно значење, како и по својата раздвижена индустрија и просперитетна заедница, Ал Хор е популарна дестинација и за туристите и за локалното население.

Една од главните атракции на Ал Хор е нејзиниот брег, кој е дом на бројни рибарски чамци и традиционални чамци со чамци, обезбедувајќи им на посетителите поглед во богатото поморско наследство на градот. Посетителите можат да ги истражуваат и блиските мангрови мочуришта, кои се дом на разновидна флора и фауна, вклучувајќи фламинго и други видови птици.

За оние кои се заинтересирани за историјата и културата, Ал Хор е дом на неколку антички урнатини и археолошки локалитети, вклучувајќи го археолошкиот локалитет Ал-Бида и урнатините Рас Ал-Туваирш. Дополнително, Музејот Ал Хор содржи збирка артефакти и експонати кои нудат поглед на историјата и културното наследство на градот.

Во последниве години, Ал Хор доживеа значителен раст и развој, со бројни станбени и комерцијални проекти кои никнуваат низ градот. Овој раст резултираше со енергична заедница која може да се пофали со бројни ресторани, кафулиња и дестинации за купување.

Генерално, Ал Хор е град кој нуди по нешто за секого, без разлика дали сте заинтересирани за историјата и културата, природата и дивиот свет, или едноставно уживате во глетките и звуците на раздвижениот град. Со својата добредојдена заедница и бројните атракции, не е ни чудо што Ал Хор станува сè попопуларна дестинација во Катар.

Популарни прашања за Ал Хор

Сегашното население на Ал Хор, Катар е приближно XXXX.

Ал Хор, Катар доживува топла пустинска клима со просечни температури кои се движат од XX°C до XX°C.

Некои од популарните атракции во Ал Хор, Катар ги вклучуваат Ал Хор Корниш, паркот Ал Хор и трговскиот центар Ал Хор.

Да, Ал Хор, Катар се смета за безбедна дестинација за посетители со ниски стапки на криминал и силен акцент на безбедноста.

Во Ал Хор, Катар, жителите и посетителите најчесто користат такси, приватни автомобили и јавни автобуси како начини на превоз.

Да, Ал Хор, Катар има прекрасни плажи каде што посетителите можат да уживаат во сончање, пливање и разни водени активности.

Некои популарни станбени области во Ал Хор, Катар ги вклучуваат заедницата Ал Хор, кулите Ал Хор и комплексот вили Ал Хор.

Да, Ал Хор, Катар има низа училишта и образовни институции кои се грижат за различни возрасни групи и наставни програми.

Ал Хор, Катар нуди разновидна кулинарска сцена со мешавина од традиционална катарска кујна, јадења од Блискиот Исток и меѓународни вкусови.

Некои луксузни хотели во Ал Хор, Катар се XXXX, XXXX и XXXX. Овие установи нудат врвни сместувања и удобности.