Доха

Доха

Град во Катар. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Катар
0.0
(0 критики)

Увид за Доха

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Доха

Најлошото Населби во Доха

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Доха

Овие податоци се наследени од Катар, не припаѓаат на Доха.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.23
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 54.87
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.54
Капучино (нормално)
$ 5.54
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.92

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.55
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 38.49
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.23
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 10.50
Гориво (1 литар)
$ 0.57
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,049.44
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,114.63

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 118.55
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 37.24
Кино (1 седиште)
$ 12.34

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 61.28
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 47.60
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.61
Машки кожени деловни чевли
$ 92.31

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 5,260.07
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,819.64
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.56

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 2.04
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.52
Бел ориз (1 кг)
$ 2.05
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.81
локално сирење (1 кг)
$ 10.07
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.02
Говедско месо (1 кг)
$ 10.75
Јаболко (1 кг)
$ 1.96
Банана (1 кг)
$ 1.56
Портокал (1 кг)
$ 1.68
Домат (1 кг)
$ 1.23
Компир (1 кг)
$ 1.01
Кромид (1 кг)
$ 1.05
зелена салата (1 парче)
$ 1.31
Вода (1,5 литри)
$ 0.49
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.58

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.88
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.22
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 88.69

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 755.92
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 10,879.61

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,611.71
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 996.97
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 2,955.56
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 2,000.94

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 4,095.94

Доха Географски информации

Дознајте повеќе за Доха

Доха, главниот град на Катар, е прекрасна и енергична метропола во срцето на Арапскиот Залив. Тој е град на контрасти, каде традиционалното и модерното беспрекорно се спојуваат за да создадат уникатна атмосфера која е возбудлива и мирна. Од пенливите води на Корниш до раздвижените улици во центарот на градот, Доха има што да понуди за секого.

Градот може да се пофали со богато културно наследство, со бројни музеи и уметнички галерии кои ја прикажуваат уникатната историја и уметнички израз на Катар. Музејот на исламската уметност, една од најистакнатите знаменитости на градот, е задолжително да се посети за секој што е заинтересиран за исламската архитектура и уметност. Културното село Катара, кое се наоѓа северно од центарот на градот, е културен центар кој е домаќин на бројни настани во текот на годината, вклучувајќи концерти, уметнички изложби и перформанси.

Доха е исто така рај за купувачите, со плејада луксузни трговски центри и традиционални пазари кои нудат сè, од дизајнерски брендови до локално изработени ракотворби. Souq Waqif е традиционален сук кој е вратен во својот поранешен сјај, во кој има продавници кои продаваат зачини, парфеми, текстил и традиционални ракотворби од Катар.

Љубителите на храна ќе најдат многу опции во Доха, со широк спектар на ресторани кои служат локална и интернационална кујна. Градот е познат по својата морска храна, која е широко достапна во многуте ресторани покрај Корниш и други области. Бахреинската и либанската кујна се исто така популарни, со широк спектар на јадења со јагнешко месо, ориз и зачини.

Доха е дом на неколку импресивни знаменитости и градби. Иконскиот бисер-Катар, вештачки остров во облик на бисер, е познат по своите луксузни станбени и комерцијални понуди. Високите облакодери на Вест Беј, познат и како трговски центар на градот, доминираат на хоризонтот, додека кулата Аспир, една од највисоките градби во земјата, е симбол на спортската моќ на Катар.

Накратко, Доха е жив и возбудлив град кој нуди по нешто за секого. Без разлика дали сте заинтересирани за културно наследство, луксузен шопинг или гастрономски задоволства, Доха е совршена дестинација за уникатно и незаборавно искуство.

Популарни прашања за Доха

Просечната цена за изнајмување стан во Доха, Катар е околу 7.000 QAR до 12.000 QAR месечно, во зависност од големината и локацијата.

Доха, Катар доживува пустинска клима со топли лета и благи зими. Температурите може да достигнат до 45 степени Целзиусови (113 степени Целзиусови) во лето, додека зимските температури се движат од 15 до 25 Целзиусови степени (59 до 77 степени Целзиусови).

Доха, Катар нуди различни популарни атракции, вклучувајќи го Музејот на исламска уметност, Сук Вакиф, Културното село Катара, Бисер-Катар и Паркот Аспир.

Валутата што се користи во Доха, Катар е катарскиот риал (QAR).

Да, посетителите на Доха, Катар генерално бараат виза. Сепак, одредени националности може да ги исполнуваат условите за безвизен влез или виза при пристигнувањето. Препорачливо е да се консултирате со амбасадата или конзулатот на Катар за специфични барања за виза.

Официјалниот јазик на Доха, Катар е арапски. Сепак, англискиот јазик е широко зборуван и разбран, особено во туризмот и бизнис секторите.

Доха, Катар има широка транспортна мрежа вклучувајќи такси, автобуси и метро во Доха. Таксистите се широко достапни, додека автобусите и метрото нудат достапни и удобни опции за движење низ градот.

Да, Доха, Катар генерално се смета за безбеден град за туристите. Стапката на криминал е релативно ниска, а владата става силен акцент на одржувањето на безбедноста и редот во градот.

Во Доха, Катар, важно е да се облекувате скромно и со почит, особено на јавни површини. Се очекува и мажите и жените да ги покриваат рамената и колената, а жените исто така ја покриваат косата.

Доха, Катар нуди мешавина од интернационални кујни, но кујните од Блискиот Исток и Катар се најпопуларни. Традиционалните јадења вклучуваат мачбус, кабса, зајаци и разни ќебапи.