Мадинат аш Шамал

Мадинат аш Шамал

Град во Катар. Имаме 3 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Мадинат аш Шамал

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Мадинат аш Шамал

Овие податоци се наследени од Катар, не припаѓаат на Мадинат аш Шамал.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.23
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 54.87
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.54
Капучино (нормално)
$ 5.54
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.92

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.55
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 38.46
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.23
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.30
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 10.49
Гориво (1 литар)
$ 0.57
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 22,051.98
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,115.90

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 118.54
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 37.25
Кино (1 седиште)
$ 12.34

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 61.26
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 47.61
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 89.61
Машки кожени деловни чевли
$ 92.30

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 5,257.93
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,817.80
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.57

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 2.04
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.52
Бел ориз (1 кг)
$ 2.05
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.81
локално сирење (1 кг)
$ 10.07
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.02
Говедско месо (1 кг)
$ 10.75
Јаболко (1 кг)
$ 1.96
Банана (1 кг)
$ 1.56
Портокал (1 кг)
$ 1.68
Домат (1 кг)
$ 1.23
Компир (1 кг)
$ 1.01
Кромид (1 кг)
$ 1.05
зелена салата (1 парче)
$ 1.31
Вода (1,5 литри)
$ 0.49
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.58

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.88
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.22
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 88.70

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 756.12
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 10,881.67

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,611.73
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 997.05
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 2,955.08
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 2,000.49

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 4,095.67

Мадинат аш Шамал Географски информации

Дознајте повеќе за Мадинат аш Шамал

Мадинат аш Шамал е прекрасен и брзо развивачки град кој се наоѓа во најсеверниот дел на Катар. Градот може да се пофали со богата историја и култура, што го прави единствена дестинација за посетители од целиот свет.

Една од главните атракции во Мадинат аш Шамал е тврдината Ал Зубара, светско наследство на УНЕСКО. Тврдината била изградена во 18 век и служела како воена станица, како и центар за трговија со бисери. Посетителите можат да се восхитуваат на прекрасната архитектура на тврдината и да научат за историјата на областа.

Друга популарна атракција во Мадинат еш Шамал е археолошкиот локалитет Ал Зубара. Овој локалитет е еден од најголемите и најдобро зачуваните примери на пристаниште за бисери и тргување од исламската ера. Посетителите можат да ги истражуваат урнатините на градот и да научат за секојдневниот живот на неговите жители.

За оние кои сакаат на отворено, Madinat ash Shamal нуди и различни активности. Хор ал Адаид или „Внатрешното море“ е плитко плимно езеро кое е одвоено од Арапскиот залив со тесен појас на копно. Посетителите можат да уживаат во удирање со дини, песок и пливање во кристално чистите води.

Madinat ash Shamal исто така е дом на голем број луксузни одморалишта, вклучувајќи го неверојатниот Риц Карлтон и живописното одморалиште Банана Остров. Посетителите можат да се препуштат на спа третмани, гурманско јадење и други луксузи додека уживаат во прекрасната глетка.

Генерално, Madinat ash Shamal е скриен скапоцен камен во Катар кој нуди по нешто за секого. Без разлика дали сте заинтересирани за историја, култура или авантури на отворено, овој град има се.

Популарни прашања за Мадинат аш Шамал

Населението на Мадинат аш Шамал, Катар е приближно XX,XXX.

Мадинат аш Шамал, Катар е познат по своите неверојатни плажи, тврдината Ал Зубара и рибарското пристаниште Ал Рувајс.

Мадинат аш Шамал, Катар доживува топла пустинска клима со многу високи температури во лето и благи зими.

Мадинат аш Шамал, Катар има ограничени опции за купување, но има помали локални пазари за основни потреби.

Арапскиот јазик е официјален јазик на Мадинат аш Шамал, Катар, меѓутоа, англискиот е широко разбран и зборуван исто така.

Мадинат аш Шамал, Катар има неколку училишта и образовни институции кои се грижат за локалното население.

Madinat ash Shamal, Катар нуди различни рекреативни активности како што се риболов, спортови на вода и уживање во живописните плажи.

Опциите за јавен превоз во Мадинат аш Шамал, Катар се ограничени. Препорачливо е да имате приватно возило за погодност.

Традиционалната катарска кујна е популарна во Мадинат аш Шамал, која содржи јадења како мачбус, зајаци и мадроба.

Madinat ash Shamal, Катар генерално се смета за безбеден за туристите. Сепак, треба да се преземат нормални мерки на претпазливост за да се обезбеди лична безбедност.