Кенија

Кенија

🇰🇪
Земја. Имаме 47 држави и 110 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Кенија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Кенија

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.47
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 28.01
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.91
Капучино (нормално)
$ 2.05
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.51

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.70
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.44
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.11
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.01
Гориво (1 литар)
$ 1.35
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 15,088.16
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 15,252.32

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 38.57
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 15.74
Кино (1 седиште)
$ 5.58

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 14.13
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 20.75
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 39.86
Машки кожени деловни чевли
$ 42.06

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,054.24
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 733.36
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.68

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.94
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.42
Млеко (1 литар)
$ 0.75
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.47
Бел ориз (1 кг)
$ 1.37
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.45
локално сирење (1 кг)
$ 9.71
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.28
Говедско месо (1 кг)
$ 4.09
Јаболко (1 кг)
$ 2.07
Банана (1 кг)
$ 0.86
Портокал (1 кг)
$ 1.49
Домат (1 кг)
$ 0.73
Компир (1 кг)
$ 0.71
Кромид (1 кг)
$ 0.82
зелена салата (1 парче)
$ 0.56
Вода (1,5 литри)
$ 0.58
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.37
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.45

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 25.17
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.03
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 37.06

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 121.83
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,563.31

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 260.72
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 138.68
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 779.60
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 346.50

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 364.27

Детали за квалитетот на воздухот за Кенија

Метрика за квалитет на воздухот за Кенија

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Кенија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Кенија Географски информации

ISO2
: KE
ISO3
: KEN
Phone Code
: +254
Currency
: KES
Population
: 53,005,614 (2021)

Дознајте повеќе за Кенија

Добре дојдовте на страницата на TrustLocale.com во Кенија, ваш водич за разновидниот и динамичен пазар на недвижности во оваа прекрасна источноафриканска земја. Со своите неверојатни пејзажи, енергична култура и брзо растечка економија, Кенија е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат единствена можност за инвестирање.

Кенискиот пазар на недвижности нуди низа можности за инвестирање, почнувајќи од луксузниот брег на плажата. вили до модерни апартмани и комерцијални имоти. Имотите често се наоѓаат на живописни локации, нудејќи прекрасни погледи и пристап до низа активности и удобности.

Една од главните предности на инвестирањето во имот во Кенија е нејзиниот потенцијал за силна благодарност на капиталот и изнајмување приносите на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажа силен раст во текот на годините, а со потенцијалот за континуиран економски и демографски раст, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени на обезбедување вие со сигурни и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Кенија. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Посветени сме да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Кенија.

Без разлика дали сте заинтересирани за живиот главен град Најроби, живописните брегови на Момбаса или потенцијалот за комерцијални инвестиции во недвижности , страницата на TrustLocale.com во Кенија има сè што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Кенија може да биде единствена и атрактивна инвестициска можност за инвеститорите во имот кои бараат разновиден и динамичен начин на живот.

Популарни прашања за Кенија

Просечната цена на куќите во Кенија варира во зависност од локацијата и големината. Во големите градови како Најроби, цените може да се движат од 50.000 долари до неколку милиони долари.

Некои популарни градови за купување имоти во Кенија се Најроби, Момбаса, Кисуму, Накуру и Елдорет. Овие градови нудат различни опции за различни буџети и преференции.

Да, на странците им е дозволено да купуваат имоти во Кенија. Сепак, постојат одредени ограничувања за сопственоста на земјиштето од неграѓани. Се советува да се консултирате со правен експерт или агент за недвижности за одредени прописи.

Пред да купите имот во Кенија, важно е да се земат предвид факторите како локација, инфраструктура, безбедност, пристап до удобности, правна документација и угледот на инвеститорот или продавачот.

Добивањето хипотека во Кенија може да биде предизвик за некои поединци, особено за нерезиденти. Сепак, постојат неколку финансиски институции кои нудат хипотекарни услуги. Се препорачува да се истражуваат различни заемодавачи и да се разберат нивните барања.

Во Кенија, можете да најдете различни имоти, вклучувајќи станови, вили, градски куќи, комерцијални згради и слободно земјиште за развој. Опциите се движат од достапно домување до луксузни имоти.

Да, има даноци на имот во Кенија. Стапките варираат во зависност од округот и вредноста на имотот. Препорачливо е да проверите кај локалните власти или даночен консултант за точни информации.

За да купите имот во Кенија, законските барања вклучуваат добивање на имотен лист, спроведување длабинска анализа, потпишување договор за продажба и плаќање на потребните такси и даноци. Клучно е да се вклучи адвокат во процесот.

Просечниот принос за изнајмување во Кенија може да варира врз основа на локацијата и видот на имотот. Општо земено, приносите од изнајмување се движат од 4% до 7%, но од суштинско значење е да се анализираат условите на локалниот пазар пред да се направат какви било претпоставки.

Да, постојат ограничувања за развој на имот во Кенија. Тие може да вклучуваат регулативи за зонирање, проценки на влијанието врз животната средина и усогласеност со градежните кодови. Важно е да се истражуваат и да се придржуваат до овие прописи за да се избегнат правни прашања.