Бусија

Бусија

Град во Кенија. Имаме 6 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Кенија
0.0
(0 критики)

Увид за Бусија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Бусија

Овие податоци се наследени од Кенија, не припаѓаат на Бусија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.52
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 28.35
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.98
Капучино (нормално)
$ 2.07
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.52

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.71
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.83
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.42
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.10
Гориво (1 литар)
$ 1.38
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 15,282.75
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 15,553.69

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 38.96
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 15.93
Кино (1 седиште)
$ 5.65

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 14.30
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 21.11
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 40.95
Машки кожени деловни чевли
$ 42.75

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,067.54
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 744.31
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.71

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.98
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.45
Млеко (1 литар)
$ 0.76
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.39
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.47
локално сирење (1 кг)
$ 9.86
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.36
Говедско месо (1 кг)
$ 4.15
Јаболко (1 кг)
$ 2.10
Банана (1 кг)
$ 0.87
Портокал (1 кг)
$ 1.52
Домат (1 кг)
$ 0.74
Компир (1 кг)
$ 0.72
Кромид (1 кг)
$ 0.84
зелена салата (1 парче)
$ 0.57
Вода (1,5 литри)
$ 0.59
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.66
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.48

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 25.69
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.03
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 37.54

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 124.56
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,689.42

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 264.74
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 139.61
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 795.53
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 348.88

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 366.76

Бусија Географски информации

Дознајте повеќе за Бусија

Бусија, Кенија - Каде што спокојството се среќава со културата

Бусија е мал, но раздвижен град кој се наоѓа на западниот раб на Кенија, граничи со Уганда. Градот се наоѓа на бреговите на реката Сио и нуди мирна атмосфера за посетителите кои сакаат да избегаат од раздвижениот градски живот.

Една од главните атракции во Бусија се нејзините традиционални пазари. Пазарите нудат енергична мешавина на африкански култури, како одраз на разновидната етничка припадност на локалното население. Овде посетителите можат да најдат различни локални ракотворби, свежи производи и традиционална облека. Погрижете се да се ценкате со продавачите за најдобри зделки!

Друга извонредна атракција во Бусија е прекрасниот национален парк на островот Ndere. Паркот се наоѓа на остров во езерото Викторија и нуди спокојна средина за посетителите да се релаксираат и да се поврзат со природата. Посетителите можат да се прошетаат со брод околу островот и да забележат различни видови птици или да прошетаат по природа и да уживаат во бујната вегетација на островот.

За љубителите на историјата, Бусија има богата културна историја која датира од предколонијалните времиња. Посетителите можат да ги посетат локалните музеи и да се запознаат со традициите, историите и начинот на живот на различните племиња.

Едно од најзначајните локалитети во градот е мочуриштето Сио-Ситеко, зачувано подрачје чија задача е да ги зачува средствата за живот на локалното население кои зависат од риболов и земјоделство. Областа има и мал хотел кој им дава можност на посетителите да останат во овој уникатен и прекрасен екосистем.

Конечно, ниту една посета на Бусија не е комплетна без вкус на дел од локалната кујна. Градот е познат по својата вкусна риба тилапија, печена до совршенство со мешавина од зачини што му даваат вкусен и автентичен африкански вкус.

Како заклучок, Бусија е фантастична дестинација која нуди микс од култура, историја, природна убавина и спокојство што не можете да го доживеете никаде на друго место. Тоа е малку познат скапоцен камен што вреди да се посети за оние кои бараат неверојатна авантура.

Популарни прашања за Бусија

Трошоците за живот во Бусија, Кенија се релативно ниски во споредба со другите градови во Кенија. Киријата, намирниците и превозот се попристапни.

Бусија може да се пофали со неколку атракции, вклучувајќи го прекрасното мочуриште Сио Ситеко, музејот Бусија и енергичните локални пазари.

Бусија има тропска клима која се карактеризира со топли температури во текот на целата година. Сезоните на дождови се од март до мај и од октомври до декември.

Некои популарни населби во Бусија вклучуваат Бусија Таун, Порт Викторија, Амагоро и Мундика. Секој нуди свој уникатен шарм и удобности.

Busia има сигурен транспортен систем со јавни автобуси и мотори (бода-бода) кои се најчестите начини на транспорт. Достапни се и такси.

Бусија има неколку образовни институции, вклучувајќи основни и средни училишта, стручни институти и Универзитетот Бусија. Достапно е квалитетно образование.

Бусија има и јавни и приватни здравствени установи. Некои значајни ги вклучуваат болницата Сент Винсент Де Пол, болницата за упатување на округот Бусија и разни клиники.

Иако Бусија можеби нема големи модерни трговски центри, има бројни локални пазари и помали трговски центри каде што можете да најдете разновидна стока.

Busia генерално има ниска стапка на криминал, но секогаш е препорачливо да ги преземете неопходните мерки на претпазливост, како што се обезбедување на вашите работи и да бидете свесни за вашата околина.

Да, Busia нуди различни рекреативни објекти. Можете да уживате во активности како пливање, посета на локални паркови, истражување на природни патеки и учество во настани во заедницата.