Киамбу

Киамбу

Град во Кенија. Имаме 4 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Киамбу

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Киамбу

Овие податоци се наследени од Кенија, не припаѓаат на Киамбу.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.52
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 28.35
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.98
Капучино (нормално)
$ 2.07
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.52

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.71
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.83
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.42
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.10
Гориво (1 литар)
$ 1.38
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 15,282.75
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 15,553.69

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 38.96
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 15.93
Кино (1 седиште)
$ 5.65

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 14.30
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 21.11
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 40.95
Машки кожени деловни чевли
$ 42.75

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,067.54
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 744.31
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.71

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.98
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.45
Млеко (1 литар)
$ 0.76
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.39
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.47
локално сирење (1 кг)
$ 9.86
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.36
Говедско месо (1 кг)
$ 4.15
Јаболко (1 кг)
$ 2.10
Банана (1 кг)
$ 0.87
Портокал (1 кг)
$ 1.52
Домат (1 кг)
$ 0.74
Компир (1 кг)
$ 0.72
Кромид (1 кг)
$ 0.84
зелена салата (1 парче)
$ 0.57
Вода (1,5 литри)
$ 0.59
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.66
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.48

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 25.69
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.03
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 37.54

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 124.56
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,689.42

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 264.74
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 139.61
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 795.53
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 348.88

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 366.76

Киамбу Географски информации

Дознајте повеќе за Киамбу

Сместено во централниот дел на Кенија, Киамбу е убав и раздвижен град кој е познат по своите зелени села, просперитетниот земјоделски сектор и пријателските жители. Со население од над 1 милион луѓе, Киамбу е втор најнаселен округ во Кенија, по Најроби.

Градот е полн со богата историја и култура и може да се пофали со импресивна низа знаменитости и атракции кои сигурно ќе ги забавуваат посетителите. Некои од најпопуларните туристички дестинации во Киамбу ги вклучуваат собранието на округот Киамбу, Институтот за наука и технологија Киамбу и живописните ридови Киамбу.

Друга карактеристика што го прави Киамбу атрактивна дестинација за посетителите надвор од градот и локалното население е неговата разновидна кулинарска сцена. Градот е дом на бројни ресторани, кафулиња и продавачи на улична храна кои служат низа јадења кои се напојуваат со уста, од традиционална кениска кујна до меѓународни омилени.

За оние кои сакаат да се нурнат во природата, Kiambu нуди многу можности за рекреација на отворено. Градот е благословен со бујни шуми, ридови и зелени пејзажи кои нудат неверојатен поглед, живописни планинарења и спокојни места за излет.

Киамбу е исто така познат по својот просперитетен сектор за недвижнини, кој бележи драматичен пораст на бројот на станбени објекти во последниве години. Без разлика дали сте првпат купувач на дом или искусен инвеститор на имот, има многу опции за избор во Киамбу.

Генерално, Киамбу е жив и динамичен град со нешто да му понуди на секој посетител. Од неговото богато културно наследство до неговата живописна сцена со храна и забава, Киамбу е дестинација што мора да ја посети секој што сака да го доживее најдоброто од Кенија.

Популарни прашања за Киамбу

Населението на Киамбу, Кенија е приближно 1.324.171 луѓе.

Просечната цена на имотот во Киамбу, Кенија е околу 9 милиони КЕС.

Популарните атракции во Киамбу, Кенија ги вклучуваат шумата Карура, Изгубениот рај и ботаничката градина Бракенхерст.

Киамбу, Кенија има блага клима со просечни температури кои се движат од 15°C до 25°C во текот на годината.

Главните индустрии во Киамбу, Кенија вклучуваат земјоделство, производство, здравство и малопродажба.

Некои од образовните институции во Киамбу, Кенија се Гимназијата Киамбу, Училиштето Назарет Киамбу и Академијата Свети Францис Ксавиер.

Транспортниот систем во Киамбу, Кенија се состои од автобуси, мататус (минибуси) и такси. Во близина на Тика има и железничка станица.

Популарните станбени области во Киамбу, Кенија вклучуваат Руиру, Тика, Јуја и Лимуру.

Киамбу, Кенија има релативно ниска стапка на криминал, но секогаш е важно да ги преземете неопходните мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Некои блиски здравствени установи во Киамбу, Кенија ги вклучуваат болницата Киамбу Ниво 5, болницата Тика Ниво 5 и болницата Тигони.