Кисуму

Кисуму

Град во Кенија. Имаме 3 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Кисуму

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Кисуму

Овие податоци се наследени од Кенија, не припаѓаат на Кисуму.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.53
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 28.40
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.99
Капучино (нормално)
$ 2.07
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.52

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.71
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.90
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.42
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.16
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.11
Гориво (1 литар)
$ 1.38
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 15,307.73
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 15,593.12

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 38.99
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 15.94
Кино (1 седиште)
$ 5.66

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 14.33
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 21.15
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 41.13
Машки кожени деловни чевли
$ 42.87

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,069.43
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 747.08
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.71

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.99
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.46
Млеко (1 литар)
$ 0.76
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.39
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.47
локално сирење (1 кг)
$ 9.88
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.38
Говедско месо (1 кг)
$ 4.16
Јаболко (1 кг)
$ 2.11
Банана (1 кг)
$ 0.87
Портокал (1 кг)
$ 1.52
Домат (1 кг)
$ 0.74
Компир (1 кг)
$ 0.72
Кромид (1 кг)
$ 0.84
зелена салата (1 парче)
$ 0.57
Вода (1,5 литри)
$ 0.59
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.71
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.49

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 25.76
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.03
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 37.61

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 124.98
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,706.12

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 265.34
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 139.69
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 797.56
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 348.99

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 367.13

Кисуму Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

  • 5.0
    2010-06-13 15:13:24

Најдобри Населби во Кисуму

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Кисуму Географски информации

Дознајте повеќе за Кисуму

Добредојдовте во Кисуму, жив град сместен на брегот на езерото Викторија, најголемото слатководно езеро во Африка. Кисуму е трет по големина град во Кенија, со население од над 1 милион луѓе.

Овој жив град е нашироко познат по своите топли и пријателски локални жители, неговата богата култура и историја и неговата неверојатна природна убавина. Кисуму е раздвижен центар на активности, со безброј возбудливи можности и атракции за уживање.

Една од најистакнатите карактеристики на Кисуму е нејзиниот прекрасен брег на езерото. Езерото Викторија е главен извор на риби и исто така е дом на различни птици и други диви животни. Посетителите на градот можат да уживаат во возење со брод по езерото, риболовни патувања или едноставно релаксирање на плажа.

Кисуму е и културно засолниште, со неколку интересни музеи и културни центри. Музејот Кисуму е одлично место за учење за културното наследство на регионот, додека храмот Кит Микаи дава фасцинантен увид во традиционалните верувања и практики на Луо, најголемата етничка група во областа.

За оние кои сакаат да купуваат, Кисуму има многу да понуди. Градот може да се пофали со неколку раздвижени пазари и трговски центри, каде што посетителите можат да пребаруваат локални занаети, текстил и други уникатни предмети.

Кисуму е исто така фантастична дестинација за љубителите на храна. Градот е познат по својата вкусна улична храна, вклучително и свежо печена риба и слатки самоси. Посетителите можат да уживаат и во традиционалната кениска кујна во многубројните ресторани и кафулиња во градот.

Накратко, Кисуму е град кој има по нешто за секого. Без разлика дали сте заинтересирани за природата, културата, историјата или едноставно уживате во енергичната атмосфера, овој прекрасен град сигурно ќе ви остави трајни спомени. Посетете го Кисуму денес и искусете ја магијата сами!

Популарни прашања за Кисуму

Населението на Кисуму, Кенија се проценува на околу 600.000 луѓе.

Кисуму има тропска клима, со топло и влажно време во текот на целата година и добива значителна количина на врнежи.

Некои популарни туристички атракции во Кисуму ги вклучуваат езерото Викторија, Светилиштето Кисуму Импала, Кит Микаји и Националниот парк Островот Ндере.

Да, Кисуму е дом на неколку трговски центри, вклучително и West End Mall, Mega City Mall и United Mall.

Некои популарни локални јадења во Кисуму вклучуваат риба од езерото Викторија, традиционална кујна Луо и угали со вики сукума.

Да, Кисуму е дом на неколку универзитети и високообразовни институции, вклучувајќи ги Универзитетот Масено и Универзитетот за наука и технологија Јарамоги Огинга Одинга.

Главните начини на транспорт во Кисуму вклучуваат мататус (минибуси), мотоцикли (бодабоди) и такси.

Да, англискиот јазик се зборува нашироко во Кисуму, заедно со луо, локалниот јазик на етничката група Луо.

Валутата што се користи во Кисуму, Кенија е кенискиот шилинг (KES).

Да, Кисуму е домаќин на неколку годишни фестивали и настани, вклучувајќи го фестивалот Кисуму, Кисуму 10К трчање и фестивалот Луо.