Муранга

Муранга

Град во Кенија. Имаме 4 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Кенија
0.0
(0 критики)

Увид за Муранга

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Муранга

Овие податоци се наследени од Кенија, не припаѓаат на Муранга.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.49
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 28.11
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.93
Капучино (нормално)
$ 2.06
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.51

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.70
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.55
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.12
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.03
Гориво (1 литар)
$ 1.36
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 15,155.62
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 15,336.16

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 38.69
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 15.81
Кино (1 седиште)
$ 5.60

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 14.17
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 20.84
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 40.14
Машки кожени деловни чевли
$ 42.24

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,058.06
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 735.21
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.69

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.42
Млеко (1 литар)
$ 0.75
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.47
Бел ориз (1 кг)
$ 1.38
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.46
локално сирење (1 кг)
$ 9.75
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.30
Говедско месо (1 кг)
$ 4.11
Јаболко (1 кг)
$ 2.08
Банана (1 кг)
$ 0.86
Портокал (1 кг)
$ 1.50
Домат (1 кг)
$ 0.73
Компир (1 кг)
$ 0.71
Кромид (1 кг)
$ 0.82
зелена салата (1 парче)
$ 0.56
Вода (1,5 литри)
$ 0.58
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.42
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.46

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 25.32
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.03
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 37.18

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 122.50
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,598.29

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 261.87
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 138.98
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 784.56
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 347.37

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 365.09

Муранга Географски информации

Дознајте повеќе за Муранга

Добредојдовте во Муранга, Кенија, убава и спокојна област која се наоѓа во централниот регион на земјата. Сместен во подножјето на масивот Абердаре, Муранга може да се пофали со прекрасни пејзажи и просперитетна земјоделска економија, што го прави идеална дестинација за туристите и за локалното население.

Една од клучните атракции на Муранга е нејзината природна убавина. Посетителите можат да уживаат во живописните возења по кривулестите патишта, да пешачат и да пешачат низ бујните шуми и да ги истражуваат многуте водопади што го прекриваат пејзажот. Без разлика дали барате мирно одморање или одмор исполнет со авантури, Муранга ветува дека ќе испорача.

Но, тоа не е сè што има да понуди Муранга. Округот има богато културно наследство, со традиционални танци, музика и кујна кои ја одразуваат различноста и историјата на регионот. Посетителите можат да пробаат локални деликатеси како што се мукимо (јадење направено од пире од компири, грав и зеленчук) и гитери (чорба од пченка и грав), како и да уживаат во изведбите на традиционални танци и музика.

За оние кои се заинтересирани за историјата, Муранга е дом на неколку историски локалитети, вклучувајќи го и Форт Тенан, кој одигра значајна улога во борбата за независност против британската колонијална власт. Тврдината нуди поглед во минатото, со експонати и артефакти кои ја раскажуваат приказната за историјата на регионот.

Конечно, Муранга е познат по своите топли и гостопримливи луѓе. Посетителите може да очекуваат да бидат пречекани со раширени раце и пријателски насмевки и да го искусат познатото кениско гостопримство за време на нивниот престој. Значи, без разлика дали барате авантура, култура, историја или едноставно шанса да се опуштите и да се опуштите, Муранга, Кенија е совршена дестинација за вас. Дојдете и искусете ја магијата на оваа прекрасна област!

Популарни прашања за Муранга

Муранга, Кенија има население од приближно 612.700 луѓе.

Муранга, Кенија генерално има умерена клима, со температури кои се движат од 20 до 27 степени Целзиусови.

Некои популарни туристички атракции во Муранга, Кенија ги вклучуваат браната Чинга, паркот за добредојде Муранга и кратерот Марагва.

Некои популарни населби во Муранга, Кенија го вклучуваат градот Муранга, Кирвара и Гатанга.

Опциите за превоз во Муранга, Кенија вклучуваат автобуси, мататус (минибуси), такси и мотоцикли.

Трошоците за живот во Муранга, Кенија се релативно прифатливи во споредба со поголемите градови, со просечна месечна кирија од околу 15.000 KES.

Некои училишта и универзитети во Муранга, Кенија ги вклучуваат Универзитетот Муранга, Гимназијата Муранга и Гимназијата за девојки Кагунду-ини.

Да, Муранга, Кенија има трговски центри како што се трговскиот центар Муранга, Центарот Кимора и Мурата Соко.

Муранга, Кенија има неколку здравствени установи, вклучувајќи ја болницата Ниво 5 на Муранга, Медицинскиот центар Тика Роуд и Оптика Муранга.

Некои локални кујнски специјалитети на Муранга, Кенија вклучуваат Мукимо (пире од компири, пченка и зеленчук), Гитери (чорба од пченка и грав) и Ирио (пченка и грав со зелена боја).