Нанди

Нанди

Град во Кенија. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Нанди

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Нанди

Овие податоци се наследени од Кенија, не припаѓаат на Нанди.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.48
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 28.10
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.93
Капучино (нормално)
$ 2.06
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.51

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.70
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.54
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.12
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.03
Гориво (1 литар)
$ 1.36
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 15,148.89
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 15,323.42

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 38.68
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 15.80
Кино (1 седиште)
$ 5.60

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 14.16
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 20.83
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 40.10
Машки кожени деловни чевли
$ 42.22

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,057.55
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 734.96
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.69

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.42
Млеко (1 литар)
$ 0.75
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.47
Бел ориз (1 кг)
$ 1.38
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.46
локално сирење (1 кг)
$ 9.74
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.30
Говедско месо (1 кг)
$ 4.11
Јаболко (1 кг)
$ 2.07
Банана (1 кг)
$ 0.86
Портокал (1 кг)
$ 1.50
Домат (1 кг)
$ 0.73
Компир (1 кг)
$ 0.71
Кромид (1 кг)
$ 0.82
зелена салата (1 парче)
$ 0.56
Вода (1,5 литри)
$ 0.58
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.41
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.46

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 25.30
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.03
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 37.16

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 122.40
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,592.94

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 261.73
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 138.94
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 783.93
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 347.26

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 365.01

Нанди Географски информации

Дознајте повеќе за Нанди

Нанди, Кенија е прекрасен и жив град кој се наоѓа во западниот дел на земјата. Опкружен со бујни зелени шуми и тркалачки ридови, Нанди е совршена дестинација за оние кои бараат мирна и спокојна средина далеку од метежот и вревата на градот.

Градот е именуван по народот Нанди, кои се главните жители на областа. Народот Нанди е познат по својата богата култура, фасцинантните традиции и обичаи и љубовта кон атлетиката. Всушност, градот произведе некои од најдобрите светски спортисти, вклучувајќи ги и легендарните Кипчоге Кеино и Вилсон Кипругут.

Нанди е место од историско значење, бидејќи било родно место на познатото племе Каленџин и некогаш бил значаен центар на трговија и трговија. Во последниве години, градот претрпе огромен раст и развој, со модерни удобности, болници, училишта и универзитети од светска класа, како и забавни и спортски центри.
Покрај своето богато културно наследство и атлетика, Нанди е познат и по своите воодушевувачки пејзажи, дивиот свет и природните убавини. Градот е дом на познатите ридови Нанди, кои обезбедуваат одлична гледна точка за гледање на прекрасните пејзажи на околината. Посетителите можат да уживаат и во возењето со дивеч во блискиот резерват за игри Масаи Мара, кој е дом на широк спектар на диви животни како лавови, слонови, носорози и биволи.

За оние кои бараат авантура и активности на отворено, Нанди има многу понуди, вклучувајќи пешачење, трекинг и планински велосипедизам. Ескарпментот Елгејо е популарна дестинација за љубителите на планинарење, додека живописниот пејзаж на градот е совршен за пешачење и возење велосипед.

Генерално, Нанди, Кенија нуди мирна и спокојна средина за оние кои сакаат да се релаксираат, да се релаксираат и да ја искусат богатата култура и природната убавина на Кенија. Со своите фантастични пејзажи, богата историја и добредојдени луѓе, Нанди е дестинација која мора да ја посети секој што ја посетува Кенија.

Популарни прашања за Нанди

Нанди, Кенија има население од околу 752.965 луѓе.

Нанди, Кенија доживува тропска клима со топли температури во просек околу 25-30°C во текот на годината.

Некои популарни атракции во Нанди, Кенија вклучуваат Фабрика за чај Kapsimotwo, Нанди Хилс и Nandi Bears Club.

Главниот јазик што се зборува во Нанди, Кенија е Каленџин. Сепак, свахили и англиски се исто така широко разбрани.

Валутата што се користи во Нанди, Кенија е кенискиот шилинг (KES). Банкомати се достапни во урбаните средини.

Нанди, Кенија е генерално безбеден за туристите, но се препорачува да се преземат неопходни мерки на претпазливост како избегнување на изолирани области во текот на ноќта.

Да, Нанди, Кенија слави различни локални фестивали како што се фестивалот Касамберб и Нанди Бул Ран.

Кога сте во Нанди, Кенија, пробајте локални јадења како мурсик (кисело млеко) и куле наото (традиционално јадење со пченка).

Опциите за превоз во Нанди, Кенија вклучуваат такси, бода-бода (такси со мотор) и мататус (заеднички минибус такси).

Да, Нанди, Кенија има здравствени установи, вклучувајќи болници и клиники кои обезбедуваат медицински услуги за жителите и посетителите.