Транс Нзоја

Транс Нзоја

Град во Кенија. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Кенија
0.0
(0 критики)

Увид за Транс Нзоја

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Транс Нзоја

Најлошото Населби во Транс Нзоја

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Транс Нзоја

Овие податоци се наследени од Кенија, не припаѓаат на Транс Нзоја.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.53
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 28.40
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.99
Капучино (нормално)
$ 2.07
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.52

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.71
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 30.90
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.42
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.16
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 2.11
Гориво (1 литар)
$ 1.38
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 15,307.73
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 15,593.12

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 38.99
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 15.94
Кино (1 седиште)
$ 5.66

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 14.33
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 21.15
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 41.13
Машки кожени деловни чевли
$ 42.87

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,069.43
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 747.08
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 12.71

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.99
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.46
Млеко (1 литар)
$ 0.76
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.39
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.47
локално сирење (1 кг)
$ 9.88
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.38
Говедско месо (1 кг)
$ 4.16
Јаболко (1 кг)
$ 2.11
Банана (1 кг)
$ 0.87
Портокал (1 кг)
$ 1.52
Домат (1 кг)
$ 0.74
Компир (1 кг)
$ 0.72
Кромид (1 кг)
$ 0.84
зелена салата (1 парче)
$ 0.57
Вода (1,5 литри)
$ 0.59
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 8.71
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.49

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 25.76
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.03
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 37.61

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 124.98
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,706.12

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 265.34
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 139.69
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 797.56
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 348.99

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 367.13

Транс Нзоја Географски информации

Дознајте повеќе за Транс Нзоја

Добре дојдовте во TrustLocale.com, вашата платформа за чесни и сигурни прегледи на имот. Денес, ние сме тука да ве однесеме на виртуелно патување до Транс Нзоја, Кенија, скриен скапоцен камен во регионот на долината Рифт во Кенија.

Транс Нзоја е мала област која е сместена во југозападниот дел на Кенија, на околу 380 километри од Најроби, главниот град. Округот своето име го носи по реката Нзоја, втората по големина река во Кенија, која тече низ неа. Транс Нзоја е познат по својата плодна земја и огромни земјоделски фарми, што ја прави центар за земјоделски активности во земјата.

Главниот град на округот е Китале, кој се наоѓа на надморска височина од 1.900 метри надморска височина. Китале е дом на разновидна заедница на луѓе, вклучувајќи го Каленџин, најголемата етничка група, и други како Лухја, Букусу и Тахони. Градот има богата култура која се рефлектира во неговата музика, танц и традиционални практики.

Транс Нзоја е исто така познат по својата енергична туристичка сцена, со атракции како националниот парк Саива Мочуриште, Националниот парк Монт Елгон и ридовите Черенгани кои обезбедуваат многу можности за патниците да ја истражуваат и искусат убавината на регионот. Националниот парк Saiwa Swamp е единствена атракција која е дом на загрозената антилопа Ситатунга и над 100 видови птици. Националниот парк Маунт Елгон, од друга страна, е рај за планинарите и љубителите на природата, со неколку пешачки патеки и водопади.

Покрај своето богато културно и природно наследство, Транс Нзоја е дом и на неколку развојни недвижнини, вклучувајќи станбени и комерцијални имоти. Ако барате место за инвестирање во имот или за да се населите и да уживате во мирен живот далеку од градската гужва, тогаш Trans Nzoia е одлична опција.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени на обезбедување чесни и сигурни прегледи на имотот за да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки. Значи, ако барате да инвестирате во имот во Транс Нзоја, не заборавајте да ги проверите нашите прегледи за најдобрите имоти и населби во округот.

Популарни прашања за Транс Нзоја

Според последниот попис, населението на Транс Нзоја, Кенија се проценува на над 818.757 луѓе.

Некои од популарните атракции во Транс Нзоја ги вклучуваат музејот Китале, Националниот парк Саива Мочуриште и Националниот парк Елгон.

Транс Нзоја доживува умерена клима со благи температури во текот на целата година. Може да стане малку поладно за време на дождовната сезона.

Транс Нзоја има силен земјоделски сектор, при што пченката и хортикултурата се клучни индустрии. Други индустрии вклучуваат производство и трговија.

Да, Транс Нзоја е домаќин на неколку образовни институции, вклучувајќи го Универзитетот Монт Кенија и Техничкиот институт за обука Китале.

Транс Нзоја има пристоен транспортен систем со добро одржувани патишта и можности за јавен превоз како мататус (минибуси) за пократки растојанија.

Трошоците за живот во Транс Нзоја се релативно прифатливи во споредба со поголемите градови во Кенија. Цените за храна, домување и услуги се генерално пониски.

Транс Нзоја е генерално безбедно место за посета, но секогаш се препорачува да се преземат вообичаени мерки на претпазливост, како што се избегнување на изолирани области во текот на ноќта.

Главните јазици што се зборуваат во Транс Нзоја се свахили и англиски, но најчесто се зборуваат и разни локални јазици како што е Лухја.

Да, Транс Нзоја слави различни традиционални фестивали и настани во текот на годината, вклучувајќи го и националното земјоделско шоу Китале и културните танци.